Walk With You

Ringo Starr

 • Ringo Starr (właściwie Richard Starkey, ur. 7 lipca 1940 w Liverpoolu) – muzyk, perkusista grupy muzycznej The Beatles od roku 1962 do rozpadu zespołu w 1970.

  W 2014 był nadal czynnym perkusistą i wokalistą. Koncertował ze swoją supergrupą All-Starr Band w składzie: Ringo Starr, Rod Argent, Hamish Stuart, Richard Marx, Billy Squier, Sheila E., Edgar Winter.

  Ringo jest żonaty z aktorką Barbarą Bach (znana m.in. z roli dziewczyny Jamesa Bonda w filmie Szpieg, który mnie kochał), jest to jego druga żona (pierwsza - Maureen Cox). Starkey ma troje dzieci z pierwszego małżeństwa: synów Zaka i Jasona oraz córkę Lee. Mimo że Ringo jest leworęczny, cały czas gra na zestawie ustawionym jak dla praworęcznych.

  W 2007 roku muzyk został sklasyfikowany na 26. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według Stylus Magazine.

  Dzieciństwo i lata przed wstąpieniem do The Beatles

  Ringo urodził się w domu swoich rodziców w Liverpoolu. Jego ojciec - Richard - był piekarzem i rozwiódł się z żoną Elsie w trzy lata po urodzeniu syna. Jego matka ponownie wyszła za mąż, za Harry'ego Gravesa.

  Młody Ritchie dorastał w robotniczej dzielnicy Dingle i był bardzo chorowity. Wiele czasu spędzał w szpitalach na skutek komplikacji po przeziębieniach czy innych chorobach i opuszczał zajęcia szkolne.

  Jako młody chłopak, Richard bardzo interesował się muzyką skifflową, dlatego w 1957 roku założył wraz z kolegą, Eddiem Claytonem zespół The Eddie Clayton Skiffle Group. Dwa lata później dołączył do grupy The Raving Texans, która potem przekształciła się w The Rory Storm and Hurricanes i stała się jedną z najpopularniejszych w Liverpoolu.

  W 1960 roku po raz pierwszy Ringo spotkał się z Beatlesami w Hamburgu. Kilka razy zastąpił ich perkusistę Pete'a Besta i gdy w 1962 postanowili zmienić perkusistę, wybór padł właśnie na niego.

  Ringo jako jeden z Beatlesów

  W zespole The Beatles Ringo pełnił bardzo ważną rolę. Był nie tylko osobą akompaniującą pozostałym, ale także, w pewien sposób, prowadzącą. Kiedyś John Lennon powiedział o nim, że jest "sercem" zespołu, a George Harrison spytany o grę w zespole bez Ringa, odpowiedział, że byłoby to jak "jazda samochodem z trzema kołami".

  Podczas kariery w zespole Lennon i McCartney, z reguły, starali się pisać przynajmniej jedną piosenkę na każdym albumie, dopasowaną do dość ograniczonych możliwości głosowych Starra. Tak było m.in. z With a Little Help from My Friends, czy Yellow Submarine. Mimo to, Richard napisał kilka swoich piosenek, które znajdują się w repertuarze zespołu, np. Don't Pass Me By czy Octopus's Garden.

  Po rozpadzie zespołu

  Po roku 1970 Ringo zajął się karierą aktorską i muzyczną. Wydał kilkanaście albumów muzycznych, z których Ringo wydany w 1973 okazał się jego największym sukcesem, ale nigdy nie osiągnął pierwszego miejsca na żadnej liście przebojów, w USA był drugi, a w Wielkiej Brytanii siódmy. Największymi hitami singlowymi Ringo okazały się piosenki Photograph i You're Sixteen, które wspięły się na pierwsze miejsca na amerykańskich listach przebojów.

  Ringo pojawiał się także jako muzyk sesyjny na płytach swoich kolegów z zespołu - George'a Harrisona (All Things Must Pass, Somewhere in England), Johna Lennona (John Lennon/Plastic Ono Band) i Paula McCartneya (Tug Of War, Pipes of Peace, Give My Regards To Broad Street i Flaming Pie).

  Obecnie

  Ringo, nieprzerwanie od roku 1989, koncertuje wraz ze swoją supergrupą Ringo Starr and His All-Starr Band. W 1991 roku zagrał w epizodzie animowanego serialu The Simpsons. Użyczył również głosu w serialu Chojrak - tchórzliwy pies. W połowie lat 90 zagrał w reklamach japońskiego soku jabłkowego i Pizza Hut. W roku 2002 został wprowadzony do Percussive Hall of Fame, dołączając do grona elitarnych perkusistów, takich jak Buddy Rich, Avedis Zildjian, Vic Firth czy William F. Ludwig. W 2009 roku Ringo firmuje swoją twarzą (wraz z Paulem McCartneyem) grę zręcznościową (muzyczną) The Beatles Rock Band na konsolę Wii, Xbox 360 oraz Playstation 3.

  15 czerwca 2011 jako pierwszy były muzyk The Beatles wystąpił w Warszawie na koncercie zespołu Ringo Starr and His All-Starr Band w Sali Kongresowej w Warszawie. Wykonał m.in. The Other Side of Liverpool i Peace Dream z płyty Y Not oraz sześć piosenek śpiewanych przez niego w czasach The Beatles: I Wanna Be Your Man, Honey Don't, Yellow Submarine, Boys, Act Naturally i With a Little Help from My Friends.

  Odznaczenia

  • 2013 - Order Sztuki i Literatury (Francja)[3].

  Filmografia

  • 1964: A Hard Day's Night
  • 1965: Help!
  • 1967: Magical Mystery Tour
  • 1969: Magic Christian
  • 1970: Let It Be
  • 1974: Son Of Dracula
  • 1975: Lisztomania
  • 1981: Caveman
  • 1983: Księżniczka Daisy

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform