Nienawidze

O.N.A.

 • O.N.A. – polski zespół rockowy, aktywny w latach 1994-2003.

  Muzyka zespołu w przeważającej części utrzymana jest w klimacie mrocznego rocka, z charakterystycznym głosem Agnieszki Chylińskiej i dominującymi partiami gitar Grzegorza Skawińskiego. Grupa stale podążała za aktualnymi światowymi trendami – w jej twórczości słychać wpływy takich zespołów jak Korn, Soundgarden czy Creed.

  Zespół wydał pięć albumów studyjnych, z których każdy zyskał status złotej lub platynowej płyty. Wypromował kilkanaście przebojów m.in. Drzwi, Znalazłam, Kiedy powiem sobie dość, Niekochana. Zdobył szereg nagród (w tym 5 Fryderyków), a muzycy grupy regularnie pojawiali się w czołówkach plebiscytów na najlepszych instrumentalistów w czasopismach muzycznych (m.in. Tylko Rock, Gitara i Bas). Rozgłos przyniosła zespołowi także kontrowersyjna postać Chylińskiej.

  Skład

  Grupa występowała niezmiennie w składzie:

  • Agnieszka Chylińska – wokal
  • Grzegorz Skawiński – gitara
  • Waldemar Tkaczyk – gitara basowa
  • Zbigniew Kraszewski – perkusja
  • Wojciech Horny – instrumenty klawiszowe.

  Zespół w części uformowali muzycy mający za sobą bogatą karierę sceniczną – Skawiński i Tkaczyk przez kilkanaście lat występowali w zespole Kombi, a Kraszewski wcześniej grał w TSA i Kombi. Z drugiej strony w składzie znaleźli się debiutujący w branży muzycznej i około 20 lat młodsi Chylińska i Horny.

  Liderem zespołu i autorem większości kompozycji był Skawiński. Teksty do większości utworów napisała Chylińska.

  Historia

  Zespół był kontynuacją mniej znanego projektu – Skawalker. Pod koniec 1994 roku do Skawalkera – w skład którego wchodzili wtedy Skawiński, Tkaczyk, Kraszewski i Horny – dołączyła jako wokalistka debiutująca w branży muzycznej osiemnastoletnia Chylińska. Zespół zmienił nazwę na O.N.A. i w maju 1995 wydał debiutancki album Modlishka, a miesiąc później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zagrał swój pierwszy koncert. Modlishka okazała się wielkim sukcesem komercyjnym. Zarówno pilotujący album bluesowy utwór Drzwi, jak i kolejne single Znalazłam i Koła czasu trafiły na listy przebojów i w maju 1996 zespół odebrał swoją pierwszą złotą płytę (za sprzedaż 100 tys. egzemplarzy).

  We wrześniu 1996 roku ukazał się drugi album zespołu Bzzzzz, z którego pochodzą single Krzyczę – jestem, Kiedy powiem sobie dość i Nie chcę dawać tego co najlepsze. Płyta była największym sukcesem kasowym w historii zespołu (podwójna platyna), przyniosła też grupie dwa Fryderyki – w kategorii Zespół roku i Album roku – rock. Podczas gali Fryderyków doszło do incydentu – odbierając nagrodę Chylińska skierowała do swoich byłych nauczycieli słowa Fuck off, nienawidzę was.

  Kolejny album T.R.I.P., promowany przez singel Najtrudniej, wydany został w kwietniu 1998 roku. Już w dniu premiery osiągnął status złotej płyty i ponownie przyniósł grupie dwa Fryderyki w kategoriach Grupa roku i Album roku – rock. Czwarta płyta zespołu zatytułowana Pieprz ukazała się w listopadzie 1999 roku. Materiał zyskał status złotej płyty. Kolejny album zatytułowany Mrok został wydany w maju 2001 roku.

  Zespół zakończył działalność w styczniu 2003. Oficjalnym powodem była rozbieżność wizji artystycznych. Skawiński i Tkaczyk utworzyli grupę Kombii (będącą częściowo kontynuacją Kombi), natomiast Chylińska wraz z Kraszewskim i Hornym oraz Krzysztofem Misiakiem i Dariuszem Osińskim zawiązała grupę, którą sygnowała własnym nazwiskiem – Chylińska.

  W marcu 2003 ukazał się ostatni album To naprawdę już koniec 1995-2003 z największymi przebojami zespołu. 16 marca zespół zagrał pożegnalny koncert w warszawskim klubie Stodoła.

  Dyskografia

  Pozostałe

  Wideografia

  O.N.A. w filmie

  W 1997 roku zespół udostępnił utwory Białe ściany i Kiedy powiem sobie dość na potrzeby filmu Musisz żyć (reż. Konrad Szołajski, premiera w 2000), członkowie zespołu pojawili się też w jednej ze scen. W tym samym roku zespół nagrał utwór Mimo wszystko, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Młode wilki 1/2 (reż. Jarosław Żamojda). Grzegorz Skawiński jest autorem muzyki do filmu Ostatnia misja (reż. Wojciech Wójcik, premiera w 2000), na ścieżce dźwiękowej znalazł się też utwór Moja odpowiedź.

  Wybrane nagrody i wyróżnienia

  • 1995 – nagroda TVP – Muzyczna indywidualność 1995 roku
  • Fryderyki 1996 – nagrody w kategoriach: Zespół roku i Album roku – rock (Bzzzzz)
  • 1997 – nagroda dziennikarzy na Festiwalu w Opolu
  • Fryderyki 1998 – nagrody w kategoriach: Grupa roku i Album roku – rock (T.R.I.P.)
  • 2000 – Superjedynka w kategorii Najlepsza płyta rockowa (Pieprz)
  • 2000 – nagroda czasopisma Tylko Rock za wkład muzyczny w latach 90.
  • Fryderyki 2001 – nagroda w kategorii Teledysk roku (Niekochana)
  • 2002 – Paszport Polityki dla Agnieszki Chylińskiej w kategorii Rock–Pop–Estrada
  • 2002 – nagroda w plebiscycie pisma Gitara i Bas w kategorii Najlepsza płyta gitarowa (Mrok)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform