Kari Rueslåtten

 • Kari Rueslåtten (ur. 3 października 1973 r.) – norweska wokalistka.

  Edukacja

  Od 14 roku życia uczęszczała do szkoły muzycznej, gdzie uczyła się śpiewu klasycznego. Jako szesnastolatka zaczęła śpiewać w zespole rockowym, ze współpracy z którym zrezygnowała.

  Kariera piosenkarska

  Jako wokalistka grup rockowych

  W 1992 roku, wraz z Olavem Holthe (gitara), Runem Hoemsnesem (perkusja), Trondem Engumem (gitara) i Geirem Nilssenem (gitara) założyła miejscowy, death-metalowy zespół Nightfall. Potem wraz z basistą Jarlem Dretvikiem, w 1993 roku, rozpoczęli pracę pod szyldem The 3rd and the Mortal. Razem nagrali dwa albumy: debiutancki Sorrow dla Head Not Found Records, oraz Tears Laid In Earth dla Voices Of Wonder w 1994.

  Rok później Kari opuściła zespół. Zaczęła współpracować z black-metalowym zespołem Sigurda Wongravena (Satyricon) i Gylve Nagella (Fenriz, Darkthrone). Nagrała wspólnie z grupą Storm album Nordavind. Następnie podjęła się pracy nad solowym projektem, inspirowanym norweskim folkiem i klasycznym rockiem.

  Kariera solowa

  W 1995 roku ukazał się jej debiutancki solowy krążek Kari Demo Recordings 1995. Album wyszedł w skromnym nakładzie, jednak zyskał uznanie, co zapoczątkowało kontrakt Kari z firmą Sony Music w 1996 roku. Ponowiono wtedy produkcję pierwszego albumu Kari.

  W styczniu 1997 roku pojawiła się płyta Spindelsinn, z utworami wyłącznie w języku norweskim. Przyjęła się znakomicie na rynku, a single "I menens favn" i "Spindelsinn" grane były na okrągło przez norweskie stacje radiowe. Połączenie nordyckiej muzyki folkowej i popu przyniosło Kari dużą popularność w Skandynawii.

  Pod koniec 1997 roku przeprowadziła się z Trondheim do Oslo, gdzie mieszka do dziś. Kolejny album nagrany tym razem w całości po angielsku – Mesmerized – pojawił się 5 października 1998] roku, wydany również przez wytwórnię Sony Music. Przyniósł on Kari uznanie nie tylko w Skandynawii, ale także i w Europie. Utwory z owej płyty mają brzmienie bardziej popowe niż z poprzednich krążków, a całość otacza łagodna, melodyjna akustyka. W 1997 roku została nominowana do tytułu Najlepszej Wokalistki na Norwegian Grammy Awards i do tytułu Najlepszej Artystki na Norwegian Hit-Awards.

  W 2002 roku ukazał się kolejny album Pilot wydany dzięki GMR, który odbiega już od folkowych klimatów z poprzednich płyt. Jest magiczną mieszanką electro, dark wave i osobistego, oryginalnego stylu artystki. Z albumu Pilot ukazał się singel "Exile” . Do tej piosenki został nakręcony także teledysk.

  W 2005 roku ukazał się nowy album zatytułowany Other People’s Stories. Artystka twierdzi, że inspiracją do pisania tekstów piosenek były historie różnych ludzi. Dźwięk jest melodycznym połączeniem gitar akustycznych, elektroniki i słowiczego śpiewu Kari. Każdy utwór jest zaopatrzony w własną, wyjątkową aurę, która sprawia iż są to niepowtarzalne opowieści, które łączą się jednak w spójną całość. Album zdobył II miejsce w rankingu najlepszych norweskich płyt roku 2005.

  Mężem Kari jest Frode Flemsæter, z którym ma córkę Agnes (ur. 27 stycznia 2007). Kari kończy również studia, ale planuje nagrywanie kolejnych płyt.

  Dyskografia

  Dokonania solowe

  • Other People's Stories (2005)
  • Pilot (2002)
  • Mesmerized (1998)
  • Demo Recordings - REEDYCJA (1997)
  • Spindelsinn (1997)
  • Demo Recordings 1995 (1995)

  The 3rd and the Mortal

  • Tears Laid in Earth (1994)
  • Sorrow (1994)
  • demo (1993)

  Storm

  • Nordavind (1995)

  Israelvis

  • Albino Blue (1993)
  • Mutilation (EP)(1993)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform