Ewelina Flinta

 • Ewelina Agnieszka Flinta (ur. 24 października 1979 w Lubsku) – polska piosenkarka pop-rockowa, pochodząca z Jasienia w woj. lubuskim.

  Kariera

  Początki kariery i udział w Idolu

  Swoją karierę Ewelina Flinta zaczęła w 1995 roku, kiedy została wokalistką rockowego zespołu Alioth.

  W sierpniu 2002 roku Flinta ponownie wystąpiła na Przystanku Woodstock wykonując utwór „Nadzieja” z repertuaru zespołu Ira. Zarejestrowany materiał został wykorzystany w filmie Przystanek Woodstock - Najgłośniejszy Film Polski.

  Debiutancki album Przeznaczenie

  3 marca 2003 roku ukazał się singel „Żałuję” promujący debiutancką płytę Flinty zatytułowaną Przeznaczenie. Piosenka „Żałuję” długo utrzymywała się na listach przebojów stając się jedną z najpopularniejszych piosenek 2003 roku. 25 kwietnia miał premierę album Przeznaczenie, który niecałe pół roku po premierze pokrył się złotem.

  W kwietniu 2004 roku odbyła się gala wręczenia nagród Eska Music Awards, na której piosenkarka odebrała nagrodę w kategorii Artystka roku.

  Drugi album studyjny Nie znasz mnie i inne projekty muzyczne

  24 lutego 2005 roku ukazał się singel „Nie znasz mnie” promujący drugi album studyjny piosenkarki pod tym samym tytułem. Album Nie znasz mnie miał premierę 21 marca 2005 roku. Na płycie znalazło się piętnaście utworów skomponowanych przez samą piosenkarkę i jej zespół. Teksty do utworów napisała Flinta oraz Anna Saraniecka i Justyna Korn. Produkcją albumu zajął się Tomasz Bonarowski.

  W czerwcu 2005 roku Ewelina po raz drugi odebrała Superjedynkę w kategorii Wokalistka roku.

  W maju 2006 roku Ewelina wzięła udział w nagraniu piosenki „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach akcji pod tym samym tytułem.

  W marcu 2007 roku odbył się finał wspomnianej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Artystka wystąpiła na scenie Teatru Narodowego w roli Kopciuszka. Wspólnie z innymi artystami wykonała hymn kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

  Na początku 2008 roku Flinta nagrała piosenkę zatytułowaną „Długo i szczęśliwie” do filmu animowanego Zaczarowana.

  W maju 2010 roku ukazała się płyta Macieja Maleńczuka i Pawła Kukiza zatytułowana Starsi panowie, na której Flinta wykonała dwa utwory „Utwierdź mnie” oraz „Zmierch”.

  Działalność charytatywna i ekologiczna

  Ewelina Flinta wielokrotnie brała udział w koncertach I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem i Podziel się Posiłkiem. Piosenkarka jest zaangażowana w pomoc Fundacji Mam marzenie oraz Fundacji Anny Dymnej Mimo wszystko. Wraz z podopiecznymi tej Fundacji śpiewała kolędy podczas wigilijnych koncertów.

  Piosenkarka wspiera także akcje związane z ekologią. Co roku uczestniczy w wernisażach konkursu fotograficznego Ekologia w obiektywie.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • 2003: Przeznaczenie
  • 2005: Nie znasz mnie

  Muzycy

  • Krzysztof Kawałko - gitara
  • Romuald Kunikowski - instrumenty klawiszowe
  • Radosław Zagajewski - gitara basowa
  • Paweł Markiewicz - perkusja

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform