Progress

Urszula

 • Urszula Beata) – polska wokalistka rockowa i autorka tekstów, znana jako Urszula.

  Biografia

  Początki

  W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. W roku 1977 jako amatorka uczestniczyła w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Piosenką "Kopciuszek" wyśpiewała główną nagrodę – Złoty Samowar.

  W 1978 wystąpiła w koncercie debiutantów na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z piosenką "Umieć żyć", która jednak przeszła bez echa.

  Urszula zaprzestała śpiewania i podjęła studia na UMCS w Lublinie. W roku 1980 została jednak zaproszona do udziału w Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie towarzyszyła wykonawcom w chórkach. W tym samym czasie Urszula nagrała w poznańskim studio sześć piosenek z Ryszardem Kniatem (późniejszym liderem grupy Klincz) oraz towarzyszyła Majce Jeżowskiej w chórkach w nagraniu jej debiutanckiej płyty.

  Przełomowa współpraca z Budką Suflera

  Na przełomie lat 1981 i 1982 miały miejsca ważne dla Urszuli wydarzenia. Romuald Lipko (lider Budki Suflera) za namową Jerzego Janiszewskiego zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 roku w poznańskim studio Polskiego Radia. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: "Fatamorgana '82", "Bogowie i demony" i "Luz blues w niebie same dziury". Piosenką "Fatamorgana '82" Urszula zadebiutowała w lipcu w jednym z sobotnich bloków programu Zapraszamy do Trójki programu III Polskiego Radia. W tydzień potem już była notowana na liście przebojów tej radiostacji. Pozostałe utwory ukazały się pod koniec 1982 na pierwszym singlu Urszuli i także szybko podbiły krajowe listy przebojów. Lipko postanowił komponować dla Urszuli kolejne piosenki. Tak zaczęły się owocne lata współpracy Urszuli z Budką Suflera, jako zespołem towarzyszącym, bo nigdy nie była jego wokalistką. Na koncertach zawsze przedstawiano ich jako Urszula i Budka Suflera, bądź Urszula z towarzyszeniem Budki Suflera.

  Na początku 1983 na listy trafił utwór "Ciotka P.". Największy sukces odniosła jednak ballada "Dmuchawce, latawce, wiatr", która w konkursie Polskiego Radia i Telewizji została uznana za Największy Przebój Roku. Utwór doczekał się także anglojęzycznej wersji "Slowly Waking", która weszła na listę przebojów Radia Luksemburg. Kolejnymi przebojami stały się ballada "Michelle ma belle", "Rodezja – finezja" oraz hardrockowa "Totalna hipnoza". Wszystkie te nagrania wypełniły debiutancki album wokalistki Urszula, wydany w tym samym roku. Urszula zdobyła wówczas wiele nagród na zagranicznych festiwalach piosenki: drugie miejsce na szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, nagrodę pisma Mlada fronta na czeskim festiwalu Intertalent'83 w Pradze, a także wygrane na festiwalach w Berlinie, Dreźnie, Rostocku i Norymberdze.

  W 1984 roku Urszula przedstawiła odmienny, mniej rockowy, zdominowany przez instrumenty klawiszowe repertuar.

  Wkrótce po wydaniu tej płyty na listy przebojów trafił premierowy utwór nagrany z Budką Suflera, "Próba sił". Urszula zagrała ponadto pierwszą rolę aktorską, w filmie Romana Załuskiego Och, Karol. Film promowała piosenka "Baw mnie", zaśpiewana przez Urszulę wraz z Sewerynem Krajewskim. W tym samym roku artystka nagrała już materiał na trzeci album oraz przebój "Pod latarnią" na płytę zespołu Klincz, promowane dopiero od 1986 roku. Rok 1985 dla Urszuli był ważny także w życiu osobistym. Poznała swojego przyszłego męża i muzycznego partnera Stanisława Zybowskiego, który zaczął wtedy grać koncerty z Budką Suflera. W 1986 wokalistka wystąpiła w kolejnym filmie Załuskiego, Głód serca oraz w jednym odcinku serialu kryminalnego Pawła Pitery Na kłopoty Bednarski.

  Na płycie zatytułowanej Urszula 3, wokalistka przedstawiła tym razem bardziej gitarowe brzmienie. Promował ją hit "Powiedz, ile masz lat", a na listy przebojów trafiły jeszcze ballada "Kto zamiast mnie", "Jestem ogniem", "Bez toastów", a w 1987 "Czeska biżuteria". Podobnie jak poprzedni album, ten również wyszedł z ogromnym opóźnieniem, już po wypromowaniu wszystkich przebojów, a więc dopiero w 1987 roku. W tym czasie Urszula zaśpiewała utwór "Sweet, Sweet Tulipan" – temat przewodni serialu telewizyjnego Tulipan oraz kolejny przebój z zespołem Klincz, "Koty".

  Przemiana stylistyczna

  W lutym 1987 Urszula ruszyła w półroczną trasę koncertową po USA. Ważniejsze miejsca występów to: Beacon Theatre na Broadwayu, dyskoteka Red Parrot na Manhattanie, polonijny klub Polonez w Chicago, Cardinale Club, a także uczelnie w takich miastach jak Filadelfia, Waszyngton, Detroit, Chicago, Nowy Jork, Boston. W tym samym roku urodził się syn Urszuli i Stanisława Zybowskiego, Piotr.

  W roku 1988 Urszula powróciła z USA i wydała ostatni album nagrany z Budką Suflera, a pierwszy wyprodukowany przez Stanisława Zybowskiego, zatytułowany Czwarty raz. Na tej płycie Urszula po raz pierwszy zaśpiewała także własne teksty. Połowę piosenek skomponował jej dotychczasowy kompozytor Romuald Lipko, a drugą połowę, tę bardziej rockową, Zybowski. Płyta przeszła jednak bez echa, promowana umiarkowanymi przebojami "Raz", "Czy to miłość to co czuję" i "Niebanalne życie".

  Z USA Urszula przywiozła ponadto pierwszy polski album kompaktowy z muzyką rozrywkową, The Best of Urszula & Budka Suflera, wydany przez Rock Studio z Nowego Jorku. W tym samym roku z wielkim późnieniem trafiła na rynek płyta zespołu Klincz Jak lodu bryła, firmowana z Urszulą, zawierająca ich dwa dotychczasowe wspólne przeboje.

  W roku 1989 Urszula wystąpiła podczas koncertu Polska Promocja na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie z nowym zespołem Jumbo, którego liderem był Stanisław Zybowski. Zaprezentowała nowy, bardziej drapieżny, rockowy wizerunek oraz kolejny przebój, balladę "Rysa na szkle". Na niektóre listy przebojów trafił później utwór "Smutno jest w zoo".

  Lata 1990-1994 Urszula spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie koncertowała dla publiczności polskiej i amerykańskiej. W 1992 roku na rynek trafiła w końcu płyta nagrana z Jumbo, już zdecydowanie rockowa Urszula & Jumbo. Oprócz "Rysy na szkle", tutaj w wersji anglo-polskojęzycznej jako "I Am On My Own" i "Smutno jest w zoo", nie przyniosła żadnych innych hitów, kompletnie pozbawiona promocji i zignorowana przez wszystkie czołowe stacje radiowe i telewizyjne. W tym samym roku ukazały się również kompilacje Best of Budka Suflera & Urszula oraz wydana w Stanach Zjednoczonych w limitowanym nakładzie z okazji jubileuszu dziesięciolecia jej działalności artystycznej, Greatest Hits of Urszula z niemal identycznym zestawem nagrań.

  Wielki powrót

  W 1994 roku Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, kontynuowanej z nią także w Polsce. Wokalistka postanowiła przypomnieć się na polskim rynku utworem "Bez ciebie nie ma mnie", na płycie wydanym dwa lata później jako "Euforia" oraz coverem szlagieru "Konik na biegunach". Dopiero ten cover okazał się "strzałem w dziesiątkę" i przywrócił Urszulę na szczyt. Rok później umiarkowaną popularność zdobyła ballada "Woodstock '94".

  Absolutny przełom nastąpił dopiero w 1996 roku, kiedy na listy przebojów trafił jeden z największych hitów w karierze Urszuli, "Na Sen".

  Wkrótce po premierze płyty Urszula uczestniczyła w festiwalu w Opolu oraz Sopot Rock Festiwal, a także na koncercie "Przystanek Woodstock" dla 30-tysięcznej widowni na lotnisku pod Szczecinem.

  Jeszcze w tym samym 1996 roku Urszula zarejestrowała materiał na płytę koncertową Akustycznie, która ukazała się 6 grudnia i zdobyła status platynowej płyty, z nakładem ponad 120 tys. sztuk. Ta płyta przyniosła także przebój "Coraz mniej", który jest polskojęzyczną wersją piosenki "Wishing Well" z płyty Urszula & Jumbo. Płytę promowała również nowa wersja hitu "Dmuchawce, latawce, wiatr". W 1997 Urszula nagrała w duecie z Kayah premierowe nagranie na kompilację "Playboy Play..." firmowaną przez miesięcznik "Playboy", pod tytułem "Uwierz, to nie ja".

  23 listopada 1998 odbyła się premiera płyty Supernova, która również uzyskała status platynowej płyty i nakład ponad 120 tys. sztuk. Album przyniósł jeden z najpopularniejszych przebojów roku, "Anioł wie..." i nową wersję nagrania "Rysa na szkle". Na listy przebojów trafiły także single "Dnie-ye!", "Żegnaj więc" i "Depresja".

  26 kwietnia 2001 ukazał się album Udar. Promujący go jako pierwszy, "Udar", przeszedł bez echa. Kolejne, "Piesek twist", "Klub samotnych serc" i "Progress", odniosły umiarkowany sukces. Album nie powtórzył więc sukcesu poprzednich płyt. Został nagrodzony Złotą płytą za sprzedaż 35 tys. kopii. 25 sierpnia podczas Sopot Festival Urszula otrzymała najwyższe trofeum festiwalu, czyli statuetkę Bursztynowego Słowika za całokształt dokonań artystycznych.

  Również w 2001 roku do zespołu Urszuli dołączył znany gitarzysta rockowy Maciej Gładysz, zastępujący często na koncertach chorego Stanisława Zybowskiego. 22 listopada 2001 w warszawskim szpitalu Akademii Medycznej mąż Urszuli zmarł.

  17 czerwca 2002 ukazał się dwupłytowy album The Best przygotowany przez Urszulę i jej męża z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej. Na pierwszej płycie zebrano 12 największych przebojów Urszuli autorstwa Zybowskiego. Kompilację wzbogacił także jeden premierowy utwór "To, co było raz (nie wróci już)", który ukazał się na singlu promującym tę kolekcję. Na drugiej, w wersjach koncertowych, umieszczono 11 utworów, w tym 5 przebojów z okresu współpracy z Budką Suflera i 5 rockowych z lat 90. Album uzyskał status złotej płyty, osiągając sprzedaż ponad 35 tys. sztuk.

  Dekada oczekiwania

  W 2002 roku, jako dodatek do miesięcznika Przyjaciółka, ukazał się pierwszy w karierze wokalistki album z kolędami.

  W 2003 roku Urszula wzięła udział w projekcie RMF FM i nagrała dwa covery światowych przebojów z polskimi tekstami na płytę RMF FM – Moja i Twoja muzyka: "Kto by Cię chciał pokochać" z repertuaru Boba Marleya ("Could You Be Loved") – singiel promowany teledyskiem – oraz "Jeśli mnie nie znasz" z repertuaru grupy Simply Red ("If You Don't Know Me By Now"). W tym samym roku Urszula wzięła też udział w kampanii społecznej Możesz zdążyć przed rakiem, w ramach której zaśpiewała piosenkę "Gdy mi ciebie zabraknie" na płycie Ladies oraz wystąpiła w galowym koncercie, promującym ten album, nagrany przez czołowe polskie wokalistki.

  W tym samym roku ukazał się minialbum Urszuli z piosenkami dla dzieci, będący dodatkiem do tygodnika "Gala". Wtedy też na świat przyszedł jej drugi syn, Szymon, z nowego związku. Urszula związała się z Tomaszem Kujawskim, który dotąd dbał o nagłośnienie podczas jej koncertów.

  22 listopada 2003 roku na rynek trafiła kolejna kompilacja hitów Urszuli, Złota Kolekcja: Baw mnie. W maju 2004 roku Urszula wzięła udział w specjalnym koncercie Budki Suflera, zorganizowanym podczas festiwalu w Opolu dla uczczenia 30-lecia zespołu. Zaraz potem, 28 czerwca, ukazała się następna kompilacja, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 1, która w rzeczywistości powtarzała piosenki z płyty Akustycznie. Niespełna trzy miesiące później, 20 września, została wydana druga część kompilacji, GWIAZDY XX WIEKU: Urszula, największe przeboje, część 2, zawierająca przeboje, które Urszula wylansowała po swoim powrocie na rynek muzyczny w połowie lat dziewięćdziesiątych.

  Na początku 2005 roku Urszula wspólnie z innymi czołowymi polskimi wokalistami nagrała utwór "Pokonamy fale" w ramach akcji charytatywnej na rzecz ofiar tsunami na Oceanie Indyjskim.

  We wrześniu 2005 roku ukazał się nowy singiel artystki "Dziś już wiem", poświęcony zmarłemu mężowi Urszuli, Staszkowi Zybowskiemu. Muzykę stworzył Łukasz Pilch, gitarzysta Budki Suflera. Utwór okazał się wielkim przebojem, jednak zapowiadany wówczas nowy album nie ukazał się przez blisko pięć kolejnych lat.

  W grudniu 2005 roku, jako dodatek do "Gazety Wyborczej" ukazał się kolejny album wokalistki z kolędami, nagrany wspólnie z Poznańskim Chórem Chłopięcym.

  W czerwcu 2006 roku Urszula pojawiła się na festiwalu w Opolu. Wystąpiła w dwóch koncertach: w Superjedynkach wykonała hit "Dziś już wiem", który walczył o tytuł Przeboju Roku, zaś podczas koncertu Premiery Gwiazd zaśpiewała utwór "Nie znam", na płycie wydany jako "Kayla".

  W 2008 roku Urszula nagrała wspólnie z zespołem Czarno-Czarni piosenkę "Pierwszy wiersz" na ich płytę Nudny Świat, której premiera odbyła się w listopadzie 2009 roku.

  W czerwcu 2009 roku premierę radiową miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, "Wstaje nowy dzień", zwiastujący nową płytę. Utwór skomponował niegdyś Zybowski. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych.

  W drugiej połowie 2009 roku Urszula gościnnie wystąpiła z Budką Suflera na koncertach z okazji 35-lecia istnienia zespołu: w sierpniu podczas Sopot Hit Festiwal, w październiku w katowickim Spodku oraz w listopadzie na kilku koncertach w USA.

  Kolejny powrót

  9 kwietnia 2010 odbyła się premiera od lat oczekiwanego albumu Urszuli, Dziś już wiem.

  6 sierpnia album ten został dodatkowo wydany na karcie pamięci, jako pierwsze polskie wydawnictwo wydane w formacie Flash Music.

  22 sierpnia 2011 ukazały się kompaktowe reedycje wszystkich czterech albumów Urszuli nagranych z Budką Suflera.

  W lutym 2012 roku ukazała się płyta zespołu Jary Band "Trudno powiedzieć", promowana duetem z Urszulą "Jesteś tu".

  27 sierpnia 2013 ukazał się dziesiąty studyjny album artystki, utrzymana w rockowym stylu płyta Eony Snu. Zapowiadał ją singiel "Miłość", będący polskojęzyczną, a do tego balladową wersją skomponowanego przez Stanisława Zybowskiego utworu "I Really Have To Go" z płyty Urszula & Jumbo.

  W kwietniu 2014 odbyła się płytowa premiera projektu Miłość mi wszystko wyjaśniła, w którym wzięła udział Urszula. Płyta ukazała się dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II. Tekstami utworów były wiersze Papieża, do których Robert Janson skomponował muzykę.

  27 maja 2014 ukazał się album Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te z 10 największymi przebojami Urszuli z lat 80. nagranymi na nowo oraz 2 premierowymi singlami: "Wielki odlot 2" oraz "Mała".

  8 stycznia 2015 Urszula została odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

  Życie prywatne

  Urszula ma dwóch synów: Piotra, urodzonego w 1987 roku ze związku z Stanisławem Zybowskim oraz Szymona, urodzonego w 2003 roku ze związku z Tomaszem Kujawskim.

  Dyskografia

  • Urszula (1983)
  • Malinowy król (1984)
  • Urszula 3 (1987)
  • Czwarty raz (1988)
  • The Best of Urszula & Budka Suflera (1988)
  • Urszula & Jumbo (1992)
  • Best of Budka Suflera & Urszula (1992)
  • Greatest Hits of Urszula (1992)
  • Biała droga (1996)
  • Akustycznie (1996)
  • Supernova (1998)
  • Udar (2001)
  • The Best (2002)
  • Złota Kolekcja: Baw mnie (2003)
  • GWIAZDY XX WIEKU:Urszula, największe przeboje, część 1 (2004)
  • GWIAZDY XX WIEKU:Urszula, największe przeboje, część 2 (2004)
  • Dziś już wiem (2010)
  • Eony Snu (2013)
  • Wielki odlot 2 – Najlepsze 80-te (2014)

  Ciekawostki

  Utwór "Na sen" został splagiatowany.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform