Denial

Sugababes

 • Sugababes to żeńskie trio grające muzykę pop, pochodzące z Londynu w Wielkiej Brytanii. Grupa została utworzona w 1998. Od tego czasu wydała na rynek dwadzieścia jeden singli oraz sześć albumów, które znalazły się w TOP 40 światowej listy przebojów, włączając w to sześć piosenek i dwie płyty na pierwszym miejscu brytyjskiego odpowiednika zestawienia. Od powstania, trio wkroczyło ze swymi singlami do tamtejszego TOP 10 z największą ilością oryginalnie nagranych kompozycji od czasów The Supremes i Bananarama. W 2003 roku wygrało ono nagrodę Brit Award zatytułowaną "Best Dance Act", a w 2006 ogłoszono je najlepszą żeńską formacją XXI wieku za Brytyjskie Single-Hity i Albumy.

  Grupa osiągnęła trzy potrójne platynowe płyty ze sprzedaży w sumie z sześciu albumów w Wielkiej Brytanii.

  Historia

  One Touch

  Zespół powstał, kiedy Keisha Buchanan i Mutya Buena, przyjaciółki z dzieciństwa od ósmego roku życia, poznały Siobhán Donaghy w 1998 roku na imprezie. Miały wtedy trzynaście lat i zdecydowały stworzyć zespół.

  Pierwszy debiutancki singel "Overload" wszedł do brytyjskiego TOP 10 i został nominowany do nagrody Brit Award. Piosenka dotarła także do trzeciego miejsca w Niemczech i do drugiego w Nowej Zelandii. Grupa napisała niektóre ścieżki na płycie "One Touch", przy czym otrzymały pomoc producenta All Saints – Camerona McVeya.

  Angels with Dirty Faces

  W 2001 roku Heidi Range oświadczyła, że zastąpi Donaghy. W utworze użyto sampli z utworu "Are Friends Electric?" – Tubeway Army oraz tekstu Adiny Howard z jej "Freak like Me". Teledyskowi towarzyszy mroczny klimat, ukazując wprowadzenie Heidi do zespołu. Singel zadebiutował na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii i na drugim w Irlandii. Był to ich pierwszy raz, kiedy znalazły się na szczycie notowania. Ich drugi singel z Range, "Round Round", wyprodukowany przez Kenta oraz Xenomanie stał się drugim singlem-numerem jeden w Wielkiej Brytanii i dotarł także do drugiego miejsca w Irlandii, Nowej Zelandii oraz w Holandii.

  Obok tych przebojów, drugi album Sugababes "Angels with Dirty Faces" zadebiutował na drugim miejscu brytyjskiej listy i odniósł sukces w Europie gdzie dziewczynom udało się wygrać nagrodę "Best British Dance Act". Osiągnięciom pomogła promocja piosenki nie zawartej na płycie zatytułowanej "Party In The Club", która została użyta jako główna piosenka w produkcji ITV dla młodzieży pt. "Dziewczyny i miłość", bazującej na książce "Dziewczyny się zakochują" Jacqueline Wilson.

  Three

  Trzeci album grupy "Three" został wydany pod koniec 2003 roku i kontynuował sukces znajdując się na trzeciej pozycji zestawienia najchętniej kupowanych albumów w Wielkiej Brytanii. Poprzedziło to produkcję Xenomanii "Hole in the Head". Był to trzeci brytyjski numer jeden tej grupy, a pierwszy numer jeden w Danii. Dotarł on także na drugą pozycję w Irlandii, Holandii oraz Norwegii, a także stał się pierwszym singlem tria na oficjalnej liście Billboard lądując na miejscu 96, a na amerykańskiej liście Billboard Dance Chart na 1. Drugi singel "Too Lost in You", który pojawił sie na ścieżce dźwiękowej do "To właśnie miłość" i został napisany przez Diane Warren, wszedł do Top 10 singli w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Norwegii i po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej (na Tajwanie i w Chinach). Piosenka oryginalnie nagrana została we Francji przez Patricię Kaas i była nazwana "Quand J'ai Peur De Tout". Trzeci natomiast singel z "Three" pt. "In the Middle", wydany w 2004 roku, doszedł do 8 pozycji w ojczystym kraju zespołu. Czwarty singel wydany z "Three" był balladą zatytułowaną "Caught in a Moment" i dał grupie kolejną kompozycję w brytyjskim Top 10, osiągając szczyt na 8 miejscu.

  W 2004 roku trio razem z takimi wykonawcami jak Chris Martin z Coldplay, Dido i Robbie Williams nagrało nową wersję piosenki z 1984 roku Band Aid pt. "Do They Know It's Christmas?", która dotarła do 1 miejsca w Wielkiej Brytanii i sprzedała się w nakładzie ponad dwustu tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Był to charytatywny singel, z którego pieniądze na nim zarobione zostały przeznaczone na pomoc w uldze głodnym w Darfurze.

  Po przerwie od przemysłu muzycznego, podczas nagrywania czwartego albumu Sugababes, Mutya oświadczyła, że ona i jej chłopak Jay oczekują dziecka.

  Później grupa dała swój pierwszy występ od ponad roku na Live 8 w Edynburgu . W tym czasie trio nagrywało swój czwarty album, pracując z różnymi pisarzami i producentami, włączając w to amerykańskiego producenta Dallasa Austina.

  Taller in More Ways

  Drugiego października 2005 roku singel wyprodukowany przez Dallasa Austina "Push the Button" zadebiutował na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów, dając zespołowi ich czwarty brytyjski numer jeden oraz pierwszy irlandzki numer jeden. Piosenka była potem także nominowana w Brit Awards za najlepszy brytyjski singel. Doszedł on także do pierwszego miejsca m.in. w Austrii, Nowej Zelandii i Polsce.

  Szesnastego października 2005 roku "Taller in More Ways" stał się pierwszym albumem zespołu, który osiągnął szczyt notowania. W tym samym czasie dziewczyny triumfowały na pierwszych miejscach listy singli, albumów, najczęściej ściąganych piosenek z Internetu oraz najczęściej emitowanych piosenek w radiu.

  Pod pretekstem choroby.

  Amelle Berrabah zajęła to miejsce tego samego miesiąca. Przed dołączeniem do Sugababes, Amelle śpiewała w zespole "Boo2" razem z jej siostrą Samiyą. Ostatnim singlem z "Taller in More Ways" był "Follow Me Home", wydany w połowie 2006 roku. Pomimo tego, że zawierał on nowe wokale Amelle, "Follow Me Home" dotarł do pozycji 32 – najniższej w karierze Sugababes.

  Overloaded: The Singles Collection

  Sugababes wróciły do studia nagraniowego, by zacząć prace nad ich piątym albumem zatytułowanym "Overloaded: The Singles Collection". Jedyny nowy singel z kompilacji, "Easy", został napisany wspólnie z George'em Astario i Jasonem Pebworthem z zespołu Orson. Został on wydany wcześniej niż kompilacja i zadebiutował na pozycji 8 w rodzimym kraju grupy.

  Kompilacja singli została natomiast wydana 13 listopada 2006 roku, docierając do trzeciego miejsca listy najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Zawiera ona utwory z "One Touch" do "Taller in More Ways", wyłączając utwory "New Year", "Soul Sound", "Angels with Dirty Faces" oraz "Follow Me Home", z których większość nie została wydana poza Wielką Brytanią. Wydano także osobno płytę DVD zawierającą 14 z ich teledysków i wersje karaoke utworów, specjalną cyfrową wersję z występami na żywo, wersję z remiksami singli zatytułowaną "Overloaded: The Remix Collection" oraz wersję Napster Live Session, zawierającą cztery z ich hitów wraz z coverem zespołu Primal Scream – "Rocks". 6 października 2006 roku Sugababes dołączyły do Feedera na scenie na bis podczas koncetu tego zespołu w The Roundhouse w Camden, w Londynie. Zaśpiewali wspólnie piosenkę R.E.M. – "Everybody Hurts", a także "Freak like Me".

  Sugababes wydały także charytatywny singel z towarzyszącą im grupą Girls Aloud. Premiera oddbyła się 12 marca. Charytatywny singel jest coverem klasycznego hitu "Walk This Way" – oryginalnie nagranego przez Aerosmith w latach siedemdziesiątych a następnie ponownie z Run DMC w 1986 roku. Jest to oficjalny singel dla fundacji 2007 Comic Relief. Stał się on piątym numerem jeden na Wyspach Brytyjskich, a pierwszym z Berrabah.Drugi singel "Good To Be Gone" miał być wydany 29 stycznia 2007 roku, ale plany zostały anulowane z powodu braku czasu.

  Firma Mattel współpracowała z Sugababes i stworzyła kolekcję lalek Barbie, które miały przypominać wokalistki z zespołu. Pojawiły się one w sklepach w maju 2007.

  Change

  Po trasie koncertowej promującej album z największymi hitami, Sugababes powróciły do studia by nagrywać ich piąty album, który otrzymał nazwę Change. Grupa ponownie zdecydowała się pracować z amerykańskim producentem Dallasem Austinem, który pomagał także nad stworzeniem kilku piosenek do Taller in More Ways. Stwierdzono, że Austin ma tworzyć album, który pomoże Sugababes osiągnąć sukces także po drugiej stronie oceanu.

  Inni producenci, którzy prawdopodobnie pracują z zespołem to Timbaland i Mark Ronson.

  Zostało potwierdzone, że nowy singel to utwór Dallasa Austina. Teledysk został nakręcony 31 lipca 2007. Jednak okazało się, że producentem kolejnego singla Sugababes jest Dr.Luke, który pracował m.in. z Avril Lavigne, Pink czy Kelly Clarkson. Piosenka, która ma promować piąty studyjny album to About You Now. Jej premiera odbyła się 24 września 2007 r. 21 września 2007 r. Sugababes wystąpiły w Łodzi na Vena Music Festiwal jako gwiazda festiwalu. Dziewczyny również gościnnie użyczyły swojego głosu do piosenki Annie Lennox – Sing. W nagraniu wzięły również takie sławy jak Shakira, Madonna, Céline Dion, Fergie, Pink czy Joss Stone. Drugim singlem promującym album "Change" została piosenka o takim samym tytule. W teledysku Heidi, Keisha i Amelle wcieliły się w cztery pory roku, przedstawiały je w każdym swoim wersie. Podczas refrenu zbierały się w trójkę i wcielały się w noc lub dzień. Trzecim singlem została piosenka "Denial", która ukazała się w marcu 2008. Po trasie koncertowej promującą album zespół zrezygnował z wydawania singli z albumu.

  Catfights and Spotlights

  Po trasie koncertowej Change Tour dziewczyny wzieły się za prace nad nowym albumem. C&S jest to album, który mimo niskiej sprzedaży zebrał bardzo dużo wysokich recenzji. Na tym albumie słychać typowe soulowe dźwięki. Pierwszym singlem był "Girls", który uplasował się na miejscu 3, a drugi "No can do" na niskim 23. Ze względu na słaby popyt albumu i singli dziewczyny zrezygnowały z dalszej promocji. Wiosną roku 2009 Sugababes ruszyły do Stanów by pracować nad ich już 7 studyjnym krążkiem. Pod koniec września 2009 roku miejsce Keishy Buchanan w składzie grupy zajęła Jade Ewen, która reprezentowała Wielką Brytanię podczas ostatniego Konkursu Piosenki Eurowizja.

  Sweet 7

  Początkowo płyta ukazać się miała dnia 19 listopada 2009, jednak premierę albumu niespodziewanie przełożono na dzień 12 marca 2010. Krążek jest także pierwszym albumem sygnowanym przez Roc Nation, wytwórnią amerykańskiego rapera Jaya-Z. Sweet 7 wyprodukowany został między innymi przez RedOne Productions, The Smeezingtons oraz Ne-Yo, zaś na albumie gościnnie,w utworze "Miss Everything" udziela się Sean Kingston. Pierwszym singlem z nowej płyty stał się "Get sexy", wydany w sierpniu 2009. Kompozycja jest również ostatnią, nagraną z Keishą Buchanan. Drugim singlem promującym krążek został utwór "About a Girl" wyprodukowany przez RedOne Productions, wydany w listopadzie 2009 i jest to pierwszy singiel nagrany z nową członkinią Jade Ewen. Trzeci singel, kompozycja "Wear My Kiss" wydana została dnia 18 lutego 2010, debiutując na pozycji #7 zestawienia najpopularniejszych utworów w Wielkiej Brytanii.

  Rok 2013 - rozwiązanie zespołu

  Członkinie Sugababes często były wypytywane o nową muzykę przez dziennikarzy. Amelle zawsze zapewniała, że pracują nad nową płytą i że prawdopodobnie wyjdzie pod koniec 2014. Zaś Jade Ewen w jednym z wywiadów powiedziała, że nie można tak okłamywać fanów, ludzi, skoro nowej muzyki nie będzie, bo to tak naprawdę się skończyło w 2012 roku. Kolejnym dowodem rozwiązania zespołu jest to, że pewnego dnia ich oficjalna strona przestała działać. Mutya Buena - jedna z założycielek Sugababes i MKS - pytana o zmianę nazwy MKS na Sugababes odpowiadała : "Nigdy nie mów nigdy."

  Media

  Telewizyjne występy

  Sugababes pojawiły się w wielu muzycznych programach, takich jak CD:UK, TOTP, MTV, Popworld, VIVA, na galach rozdania nagród, np. na MOBO Awards, NME Awards, MTV Europe Awards, Brit Awards, Gali z okazji 20-lecia RMF FM.

  Dyskografia

  • 2000 - One Touch
  • 2002 - Angels with Dirty Faces
  • 2003 - Three
  • 2005 - Taller in More Ways
  • 2006 - Overloaded: The Singles Collection
  • 2007 - Change
  • 2008 - Catfights and Spotlights
  • 2010 - Sweet 7

  Trasy koncertowe

  • 2004 - Three Tour
  • 2006 - Taller In More Ways Tour
  • 2007 - Overloaded: The Singles Tour
  • 2008 - Change Tour

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform