Diana Krall

 • Diana Jean Krall (ur. 16 listopada 1964 w Nanaimo, Kolumbia Brytyjska) – kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa, obecnie zamieszkała w USA.

  Prolog

  Rozgłos zyskała w 1996, dzięki solowej płycie All for You nominowanej do nagrody Grammy. Późniejsza płyta, When I Look in Your Eyes, osiągnęła nakład miliona sprzedanych egzemplarzy, co jest – w wypadku muzyki jazzowej – rzeczą niezwykłą, oraz była nominowana do Grammy w najbardziej prestiżowej kategorii Album of the Year. Kolejną płytę, The Look of Love, nagrała z towarzyszeniem London Symphony Orchestra. Od grudnia 2003 r. żona Elvisa Costello. W 2000 odznaczona Orderem Kolumbii Brytyjskiej – najwyższym cywilnym odznaczeniem w Kanadzie.

  Kalendarium ważniejszych wydarzeń

  • 1964 – przychodzi na świat 16 listopada w Nanaimo (Kolumbia Brytyjska) w Kanadzie. Pochodzi z muzycznej rodziny: głos odziedziczyła po babce, pasję do fortepianu po ojcu. Wychowywała się na muzyce m.in. takich artystów jak: Nat King Cole, Bill Evans, Frank Sinatra czy Fats Waller. Uczęszczała do Nanaimo District Secondary School do klasy harmonii i kompozycji Bryana Stovella oraz uczestniczyła w Phil Nimmons Music Camp w Toronto, gdzie uczył ją Don Thompson. Tam też założyła swoje pierwsze jazzowe trio.
  • 1980 – w czasie Vancouver Jazz Festival otrzymuje stypendium do Berklee College of Music w Bostonie.
  • 1982-1983 – bierze udział w pierwszym festiwalu – New Westminster Jazz Festival.
  • 1984 – bierze udział w Nanaimo Jazz '84 oraz Bud Shank’s Jazz Workshop. Pierwszy raz zagrała z perkusistą Jeffem Hamiltonem, który zarekomendował Dianę wybitnemu basiście jazzowemu Rayowi Brownowi. W tym samym roku podjęła specjalistyczne studia z Alanem Broadbentem w ramach Canada Arts Council Grant.
  • 1985-1987 – uczy się u Jimmy’ego Rowlesa, kontynuuje naukę u Raya Browna.
  • 1988-1989 – odbywa swoją pierwszą trasę koncertową (występuje w hotelowych restauracjach) po Ameryce i Europie (Szwecja i Szwajcaria). W Zurychu spotyka kompozytora, aranżera, pianistę, trębacza i puzonistę, Vince’a Benedettiego, z którym nagrywa album Heartdrops.
  • 1990 – przenosi się do Nowego Jorku, gdzie stale grywa w trio.
  • 1993 – nagrywa z Jeffem Hamiltonem i Johnem Claytonem swój pierwszy album – Stepping Out. Komentarz w broszurce płyty autorstwa Raya Browna.
  • 1995 – realizuje kolejny album – Only Trust Your Heart z udziałem Raya Browna, Christiana McBride’a, Lewisa Nasha i Stanleya Turrentine’a. Europejsko-japońska trasa koncertowa przynosi wspaniałe recenzje i zachwyt publiczności, a pianistka-wokalistka staje się popularna.
  • 1996 – wydaje przełomowy album All for You (dedykowany Nat King Cole Trio) z udziałem gitarzysty Russella Malone i basisty Paula Kellera. Płyta przynosi jej nominację do Grammy w kategorii Best Jazz Vocal Performance 1997. „New York Times” wybiera album do dziesiątki najlepszych płyt roku, a na prestiżowej liście bestsellerów jazzu magazynu „Billboard” All for You utrzymuje się przez ponad 70 tygodni! Diana bierze udział w wielu koncertach, m.in. pamięci Elli Fitzgerald w Carnegie Hall i koncercie promującym Songbook Benny’ego Cartera w Lincoln Center.
  • 1997 – kolejny sukces Diany – album Love Scenes z Russellem Malonem i Christianem McBridem. Kolejna nominacja do Grammy (Best Jazz Vocal Performance 1998) oraz trasa koncertowa po świecie. 22 października tego roku występuje z Rusellem Mallonem i Benem Wolfe w radiowym Studio M1 im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie w ramach „Jazz Jamboree”. Nagrywa z Dave’em Grusinem, Markiem Whitfieldem i Geoffem Keezerem.
  • 1998 – nagrywa z Rayem Brownem, Tootsem Thielemansem i Céline Dion.
  • 1999 – wydaje pierwszy album z orkiestrą. When I Look in Your Eyes to również jej pierwszy album dla Verve Records. Sprzedany w platynowym nakładzie przynosi jej nominację w najbardziej prestiżowej kategorii nagród Grammy, Album of the Year 2000 oraz dwie nagrody (Best Jazz Vocal Performance 2000 i Best Engineered Album, Non-Classical 2000 dla Ala Schmitta). Nagrywa z zespołem The Chieftains i Clintem Eastwoodem.
  • 2000 – nagrywa z Rosemary Clooney.
  • 2001 – wydaje album The Look of Love z towarzyszeniem London Symphony Orchestra. Płyta zostaje uhonorowana nagrodą Grammy dla Ala Schmitta w kategorii Best Engineered Album, Non-Classical 2002. Nagrywa z Tonym Bennettem i Terencem Blanchardem.
  • 2002 – wydaje pierwszy album koncertowy – Live in Paris (również na DVD), od początku „skazany” na Grammy (Best Jazz Vocal Album 2003). Nagrywa też w duecie z Natalie Cole piosenkę „Better Than Anything” (album Cole Ask a Woman Who Knows jest nominowany do Grammy w kategorii Best Pop Collaboration with Vocals 2003). 26 maja umiera jej matka, Adela.
  • 2003 – wydany zostaje album Heartdrops, nagrany z Vincem Benedettim w 1989. Gra w filmie Woody’ego Allena Życie i cała reszta (Anything Else) u boku m.in. Jasona Biggsa, Christiny Ricci i Danny’ego DeVito. Zostaje uhonorowana tytułem doktora honoris causa University of Victoria w Kanadzie. 6 grudnia wychodzi za mąż za gitarzystę i wokalistę rockowego Elvisa Costello. Nagrywa z Williem Nelsonem i Elvisem Costello.
  • 2004 – wydaje kolejny przełomowy album The Girl in the Other Room z własnymi kompozycjami. W tym samym roku gra przed 15-tysięczną publicznością w Montréalu, co rejestruje na DVD Live at the Montréal Jazz Festival. Gra rolę śpiewaną w filmie Irwina Winklera De-Lovely, opowiadającym o Cole’u Porterze. 7 grudnia w ramach „Ery Jazzu” daje koncert w Sali Kongresowej w Warszawie. Ponadto 14 stycznia powstaje Oficjalny Polski Fan-Klub Diany Krall The Girl in the Other Room. Nagrywa z Rayem Charlesem.
  • 2004 – wydaje album Christmas Songs z udziałem The Clayton/Hamilton Jazz Orchestra oraz orkiestrą Johnny’ego Mandela.
  • 2006 – wydaje swój kolejny album zatytułowany From This Moment On. 6 grudnia w Nowym Jorku przychodzą na świat jej synowie-bliźniacy: Dexter Henry Lorcan i Frank Harlan James.
  • 2009 – w marcu wydaje album Quiet Nights, który od razu trafia na szczyt m.in. polskiej listy sprzedaży (OLiS). W listopadzie wystąpiła 3 razy w Polsce: 6 listopada 2009 w warszawskiej Sali Kongresowej, 7 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 25 listopada w Hali Stulecia we Wrocławiu[5]
  • 2012 – wydaje album Glad Rag Doll. W 2012 wystąpiła 3 razy w Polsce: 11 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej, 15 listopada w hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia w Gdyni oraz 16 listopada w Hali Orbita we Wrocławiu[6]

  Dyskografia

  Kompilacje

  Inne

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform