Lene Marlin

 • Lene Marlin (ur. 17 sierpnia 1980 roku w Tromsø) — norweska artystka pop.

  Debiutowała w roku 1998 płytą Playing my game, która przyniosła jej międzynarodową sławę i została sprzedana w prawie 2 milionach egzemplarzy na całym świecie. Jej pierwszy singel, Unforgivable sinner był też najszybciej sprzedającym się singlem w historii muzyki norweskiej. Sukces w Europie przyniosły jej głównie dwa kolejne single z debiutanckiej płyty: Where I'm headed oraz Sitting down here, które wspięły się na szczyty list przebojów we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Drugi album Lene, Another Day, został wydany w 2003 roku, a trzeci album, Lost in a moment w 2005 roku. W 2006 Lene Marlin nagrała wspólnie ze szwajcarskim zespołem Lovebugs piosenkę Avalon, która znalazła się na szczycie listy Swiss National Airplay Chart. Lene Marlin została dotąd nagrodzona między innymi: nagrodą MTV Awards dla najlepszego artysty nordyckiego w 1999 roku, oraz (w tym samym roku) nagrodami dla Najlepszego solowego artysty pop, Najlepszego singla (Sitting down here), Najlepszego debiutanta oraz Artysty roku w norweskim odpowiedniku nagród Grammy (Spelleman). Jest też współautorką piosenki Good Girl Gone Bad, którą wykonuje Rihanna.

  Początki

  Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się, kiedy w wieku 15 lat otrzymała od rodziców gitarę jako prezent gwiazdkowy. Szybko nauczyła się grać i w ciągu 3 lat napisała ponad 60 piosenek. Latem 1997 roku, podczas pobytu na wakacjach, nawiązała kontakt z dziennikarzem radia NRK Troms. Ponieważ spodobała mu się jej muzyka, pomógł Lene nagrać pierwsze demo, które rozesłane zostało do kilku wytwórni płytowych. Niedługo potem Lene podpisała pierwszy kontrakt płytowy. Mimo to nie chciała opuszczać szkoły przed zdaniem końcowych egzaminów. Przyznano jej za to nagrodę Karolineprisen (nagroda dla młodych ludzi prowadzących aktywną działalność sportową lub artystyczną i w tym samym czasie studiujących lub uczących się).

  Albumy

  1. Playing My Game (1999)
  2. Another Day (2003)
  3. Lost In A Moment (2005)
  4. Twist The Truth (2009)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform