True Devotion

Samantha Fox

 • Samantha Karen "Sam" Fox, znana także jako Sam Fox) – brytyjska piosenkarka, modelka i aktorka. W swoim muzycznym dorobku ma takie przeboje jak "Touch Me (I Want Your Body)" (1986), "Do Ya Do Ya (Wanna Please Me)" (1986), "Nothing's Gonna Stop Me Now" (1987), "Naughty Girls (Need Love Too)" (1988), "I Wanna Have Some Fun" (1988) i "I Only Wanna Be with You" (1988).

  Życiorys

  Przyszła na świat jako najstarsza córka Patricka Johna Foxa i Carole Ann Wilken (ma jeszcze młodszą siostrę Vanessę, ur. 1972, i przyrodnią siostrę Frederikę z drugiego małżeństwa ojca). Od najmłodszych lat interesowała się teatrem. Kiedy miała trzy lata, po raz pierwszy pojawiła się na teatralnej scenie. W wieku pięciu lat uczestniczyła na zajęciach w Anna Scher Theatre School w Islington, północnej dzielnicy Londynu. Uczęszczała do St Thomas More RC School. Mając dziesięć lat zadebiutowała na małym ekranie w produkcji BBC No Way Out (1976), a rok później uczyła się aktorstwa w Judy Dench Mountainview Theatre School. W wieku czternastu lat założyła swój pierwszy zespół, a rok potem podpisała kontrakt z wytwórnią Lamborghini Records.

  Na początku 1983 roku jej matka zgłosiła kilka zdjęć Samanthy do konkursu fotograficznego modelek "Twarz i kształt 1983" organizowanego przez gazetę The Sunday People. Zdjęcie zdobyło drugie miejsce w konkursie i zostało opublikowane. Wkrótce potem jej zdjęcia topless zaczęły pojawiać się w prasie brukowej. Samantha została zaangażowana na stałe do jednego z najpopularniejszych czasopism, The Sun, jako "dziewczyna ze strony 3"; w latach 1984-86 jedną stronę tego pisma ozdabiały jej mniej czy bardziej roznegliżowane zdjęcia. Z czasem otworzyła własny bar w Londynie. Zaprojektowała także własną kolekcję bielizny.

  W drugiej połowie lat 80. rozpoczęła karierę muzyczną. Jej debiut na żywo miał miejsce w klubie Hippodrome. Nagrany w 1986 roku pierwszy przebój "Touch Me (I Want Your Body)" trafił od razu na czołowe miejsca europejskich list przebojów (3. miejsce w Wielkiej Brytanii; 4. w USA). Drugi singel, "Do Ya Do Ya (Wanna Please Me)", znalazł się na dziesiątej pozycji w Wielkiej Brytanii. Pochodziły one z debiutanckiego albumu Samanthy, Touch Me. Rok później wydana została druga płyta, Samantha Fox, z kolejnym hitem "Nothing's Gonna Stop Me Now" i balladą "True Devotion". Przy jej nagrywaniu Fox współpracowała z grupą producencką Stock Aitken Waterman. Piosenkarka wystąpiła gościnnie jako Samantha Steele w sitcomie Charles in Charge (1987) i zadebiutowała na kinowym ekranie rolą Charleen w komedii sensacyjnej Three Kinds of Heat. W roku 1988 wydała album I Wanna Have Some Fun. Znalazł się na nim "I Only Wanna Be with You" – cover piosenki "I Only Want to Be with You" z reperutaru Dusty Springfield.

  Po trzyletniej przerwie wydała swój czwarty album zatytułowany Just One Night (1991). Pierwszym singlem zostało nagranie "(Hurt Me! Hurt Me!) But the Pants Stay On", jednak nie zostało ono sukcesem na listach przebojów. Rok później wytwórnia Jive Records wydała pierwszą oficjalną składankę Greatest Hits z dodanymi trzema nowymi utworami. W 1995 roku piosenkarka wzięła udział z własną grupą Sox w Konkursie Eurowizji. Jej piosenka "Go for the Heart" zajęła 4. miejsce w krajowych eliminacjach i nie reprezentowała Wielkiej Brytanii. W roku 1997 wydała piątą płytę, 21st Century Fox, jednak album ten nie okazał się sukcesem ze względu na brak promocji i dystrybucji na szeroką skalę. Zremiksowana wersja tego krążka została wydana w 2002 roku jako Watching You, Watching Me.

  W 2003 roku, po wielu latach spekulacji na temat orientacji seksualnej Fox, artystka dokonała coming outu we własnej autobiografii, przyznając się do związku, jaki łączył ją z jej menedżerką Myrą Stratton. W 2004 roku razem z piosenkarzem o pseudonimie Günther nagrała nową wersję hitu "Touch Me". Jesienią 2005 wydany został jej kolejny album Angel with an Attitude, promowany w Australii trasą Countdown Tour. W sierpniu 2008 wystąpiła na Sopot Festival, w ramach koncertu poświęconego muzyce lat 80. Pod koniec 2009 roku ukazała się kolejna składanka z największymi przebojami Samanthy Fox, zawierająca nowy remiks "Touch Me" i kilka rzadkich piosenek.

  Dyskografia

  • 1986: Touch Me
  • 1987: Samantha Fox
  • 1988: I Wanna Have Some Fun
  • 1991: Just One Night
  • 1992: Greatest Hits
  • 1998: 21st Century Fox
  • 2002: Watching You, Watching Me
  • 2005: Angel with an Attitude
  • 2009: Greatest Hits

  Filmografia

  • 1987: Charles in Charge jako Samantha Steele
  • 1987: Three Kinds of Heat jako Charleen
  • 1995: Rock Dancer jako gość
  • 1998: The Young Person's Guide to Becoming a Rock Star jako Gwiazda
  • 1999: The Match jako Patsy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform