Red (With Intro)

The 69 Eyes

 • The 69 Eyes – zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową. Znany również jako Helsinki Vampires.

  Historia

  Zespół powstał zimą 1990 r. w Helsinkach (Finlandia), kiedy to pięciu młodych fanów The Ramones postanowiło założyć własną kapelę. Wówczas to wytwórnia Roadrunner Records wydała pierwszy, międzynarodowy album tej formacji - "Wasting the Dawn", który promował singiel pod tym samym tytułem. Z początku najważniejsze dla zespołu było grać jak najgłośniej i po prostu dać się poznać. Wyrobienie własnego, unikatowego stylu, który znany i rozpoznawany jest dziś na muzycznej scenie rockowej przyszło z czasem.

  Do wczesnych inspiracji The 69 Eyes należą takie hard rockowe kapele jak: Motorhead, The Stooges czy wcześniej wspomniana grupa The Ramones. Od zawsze też jednym z najważniejszych wpływów muzycznych tej formacji było klasyczne brzmienie The Doors. Zespół sam lubi porównywać swoją twórczość do skrzyżowania klimatów Matrixa i Kruka, czyli mrocznego, melancholijnego gotyku z tradycyjnym rockiem.

  Latem 2000 r. zespół wyruszał na pierwszą trasę po Niemczech, prezentując materiał z albumu "Wasting the Dawn". Wtedy także wstąpił na znanym, gotyckim festiwalu Mera Luna. Rok później The 69 Eyes odbyli kolejną trasę po Niemczech. Wystąpili wówczas z Paradise Lost.

  Płyta "Paris Kills", która ukazała się w Finlandii w grudniu 2001 r., a na rynku europejskim 25 maja 2002 r. to, jak mówią sami muzycy, najlepszy album zespołu, "album dla zespołu". Promuje ją singiel "Dance D'Amour". Za singla "Gothic Girl" grupa otrzymała Złotą Płytę.

  The 69 Eyes sami określają się jako wykonawcy horror rocka bądź goth'n'rolla. Często uznawani są też za brakujące ogniwo między The Cult i Type O'Negative.

  Dyskografia

  Single

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform