Roxette

 • Roxette – szwedzki duet reprezentujący nurt muzyki pop i rock. W jego skład wchodzą Per Gessle (gitara, wokal) oraz Marie Fredriksson (wokal). Jest to jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych lat 80., 90. XX w. oraz początku XXI w.. Nazwa zespołu powstała od utworu "Roxette" brytyjskiego zespołu Dr. Feelgood.

  W 1986 roku został wydany debiutancki album Pearls of Passion, jednak nie odniósł on dużego sukcesu poza Szwecją. W latach 1988 i 1991 wydane zostały płyty Look Sharp! i Joyride które osiągnęły ogromny sukces komercyjny a promujące je single stały się światowymi przebojami. W 1995 roku wydana została składanka największych hitów Roxette Don't Bore Us, Get to the Chorus!, która stała się najlepiej sprzedającym się albumem kompilacyjnym zespołu. Po jej wydaniu zespół zawiesił działalność na trzy lata. W 1999 roku powrócił z elektroniczną płytą Have a Nice Day a w 2001 roku ukazał się Room Service który był powrotem duetu do muzyki pop rockowej. Obie płyty odniosły umiarkowany sukces komercyjny.

  Od 2002 do 2009 roku działalność zespołu była ponownie zawieszona. W tym czasie u Marie wykryto guza mózgu przez co wokalistka musiała poddać się chemioterapii. Wydane zostały także składanki z największymi przebojami zespołu The Ballad Hits (2002) i The Pop Hits (2003) a w 2006 A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs! i The Rox Box / Roxette 86-06, zawierający wszystkie teledyski oraz koncert MTV Unplugged.

  Roxette ma na koncie ponad 60 milionów sprzedanych albumów.

  W 2011 roku został wydany pierwszy od dziesięciu lat studyjny album Charm School.

  Roxette potocznie nazywane jest "współczesną ABBĄ".

  Historia

  Fredriksson i Gessle znali się od 1978 roku – współpracowała ona bowiem z bardzo popularnym od lat siedemdziesiątych głównie w Szwecji zespołem Gyllene Tider śpiewając w chórkach, w którym Gessle był wokalistą.

  Po wydaniu tego singla Roxette koncertowało w Szwecji, zdobywając coraz większą popularność w tym kraju. Jednakże poza nim zespół wciąż pozostawał nieznany. W październiku 1986 został wydany debiutancki album Pearls of Passion sprzedany w nakładzie 800 tysięcy egzemplarzy.

  Punktem zwrotnym w karierze duetu był rok 1988, kiedy to w październiku ukazał się drugi album zespołu – Look Sharp!.

  W czerwcu 1990 roku duet podbił świat balladą It Must Have Been Love, nagraną do filmu "Pretty Woman", która stała się największym przebojem zespołu. Osiągnęła ona ogromny sukces na listach przebojów m.in. w Ameryce, Australii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Trzy lata wcześniej utwór ten był wydany bez powodzenia na singlu w niektórych krajach europejskich, pod zmienionym tytułem "Christmas for the Broken Hearted".

  W marcu 1991 ukazał się album Joyride, który przyniósł kolejne wielkie hity: Joyride, Fading Like a Flower, The Big L. oraz Spending My Time. Na całym świecie krążek sprzedał się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się albumem Roxette. Na przełomie 1991 i 1992 zespół wybrał się w trasę koncertową Join the Joyride! World Tour 1991/92, podczas której odbyło się 87 koncertów obejrzanych przez ok. 1,7 mln osób.

  W sierpniu 1992 został wydany album Tourism, na którym znalazło się kilka koncertowych nagrań, przez co mylnie uważany był za album koncertowy. Album promował wielki hit How Do You Do!. Jego sprzedaż wyniosła 6 milionów egzemplarzy. Płytę zakupiło już dwa razy mniej fanów i był to początek końca amerykańskiej kariery, gdzie zaczęła królować muzyka grunge. Mimo to w pozostałych krajach na świecie zespół wciąż należał do pierwszej ligi.

  W styczniu 1993 Roxette nagrali koncert w popularnym cyklu MTV Unplugged.W maju tego samego roku ukazał się singel Almost Unreal, nagrany do filmu "Super Mario Bros.".

  W kwietniu 1994 pojawił się album Crash! Boom! Bang! najbardziej rockowa płyta duetu.

  W 1996 działalność Roxette została zawieszona. Wcześniej w październiku wydany został album podsumowujący działalność, Don't Bore Us, Get to the Chorus! promowany utworem You Don't Understand Me, sprzedany w nakładzie 6 milionów egzemplarzy. Marie i Per zajęli się sprawami rodzinnymi; do tego został reaktywowany zespół Gyllene Tider, co wzbudziło euforię w Szwecji. Została wydana również składanka Baladas En Español zawierająca przeboje duetu nagrane w języku hiszpańskim sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy.

  Marie i Per wznowili działalność w 1999. W lutym został wydany album Have a Nice Day, jednakże odniósł on tylko umiarkowany sukces i to głównie w Europie, osiągając jedynie dwumilionowy nakład. Dosyć dużą popularność zyskały wówczas piosenki Wish I Could Fly oraz Stars. Nieco zmienił się charakter muzyki Roxette, gdyż poprzednie płyty zawierały utwory rockowe i popowe, a na Have a Nice Day znalazły się piosenki utrzymane w gatunku pop i dance.

  W kwietniu 2001 ukazała się płyta Room Service. Muzyka z tego albumu częściowo była powrotem do pop rocka, ale znalazły się tutaj także utwory utrzymane w charakterze podobnym do piosenek z Have a Nice Day.

  We wrześniu 2002 Marie trafiła do szpitala z powodu konieczności leczenia guza w tylnej części mózgu. Wokalistka doznała paraliżu prawej części ciała, zaburzeń wzroku, straciła zdolność czytania, pisania i liczenia. Po przejściu miesięcy chemioterapii oraz operacji musiała poddać się terapii kortyzonowej, co było powodem zaprzestania działalności Roxette.

  W październiku duet zdobył nagrodę World Music Awards dla najlepiej sprzedającego się skandynawskiego artysty.

  W 2006 Roxette obchodziło 20-lecie swojego istnienia. Dla uczczenia tego jubileuszu w październiku wydane zostały dwa albumy podsumowujące działalność duetu przez ten czas – A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs!, na których znalazły się dwie nowe piosenki One Wish i Reveal. Składankę promował megamix The Rox Medley składający się z sześciu przebojów "The Look", "Joyride", "Listen to Your Heart", "Dangerous", "It Must Have Been Love" oraz "Fading Like a Flower" wydany na stronie B singla "One Wish".

  W 2009 roku zespół został reaktywowany.

  12 października 2009 roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje wszystkich studyjnych płyt Roxette, w wersjach wzbogaconych o liczne bonusy ze stron B dotychczasowych singli.

  W sierpniu 2010 zespół rozpoczął pierwszą od 9 lat własną trasę koncertową. Pierwsze koncerty zorganizowano w Szwecji, Danii, Norwegii w sierpniu i Rosji we wrześniu. Organizację kolejnych uzależniono od samopoczucia Marie Fredriksson po pierwszych występach. 31 grudnia 2010 roku Roxette wystąpili w Warszawie na placu Konstytucji podczas imprezy "Sylwestrowa Moc Przebojów".

  Na 11 lutego 2011 roku zespół zapowiedział pierwszy od 10 lat album studyjny Charm School, promowany singlem She's Got Nothing On (But the Radio). Płyta sprzedała się w nakładzie 1 miliona egzemplarzy. Od lutego 2011 do października 2012 trwała trasa koncertowa Charm School World Tour. Koncerty obejrzało ok. 800 tysięcy osób. 19 czerwca 2011 roku w ramach światowego tournée zespół wystąpił na Warszawskim Torwarze a 24 lipca 2012 wystąpił w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

  26 marca 2012 roku ukazała się płyta Travelling.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • Pearls of Passion (1986)
  • Look Sharp! (1988)
  • Joyride (1991)
  • Tourism (1992)
  • Crash! Boom! Bang! (1994)
  • Have a Nice Day (1999)
  • Room Service (2001)
  • Charm School (2011)
  • Travelling (2012)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform