Lena Meyer-Landrut

 • Lena Johanna Therese Meyer-Landrut, znana także jako Lena (ur. 23 maja 1991 w Hanowerze) – niemiecka wokalistka pop i autorka tekstów, reprezentantka Niemiec podczas 55. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 i 2011 roku, zwyciężczyni konkursu w 2010 roku.

  Biografia

  Dzieciństwo, początki kariery

  Jej dziadek ze strony ojca, Andreas Meyer-Landrut, był ambasadorem Niemiec w Związku Radzieckim.

  2009-2010: Konkurs Piosenki Eurowizji, My Cassette Player

  Lena zgłosiła się do udziału w programie Unser Star für Oslo – niemieckich eliminacjach do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Spośród ponad 4500 kandydatów znalazła się w gronie 20 finalistów dopuszczonych do finałowych występów emitowanych w telewizji. Podczas eliminacji wykonała m.in. piosenki „My Same” brytyjskiej piosenkarki jazzowej Adele, „Neopolitan Dreams” Lisy Mitchell, „Lovecats” zespołu The Cure oraz „Mr. Curiosity” Jasona Mraza, „Foundations” i „Mouthwash” Kate Nash, która w wywiadzie dla czwartego programu radia Brema przyznała, że była mile zaskoczona wyborem jej kompozycji do wykonania przez Meyer-Landrut podczas telewizyjnych selekcji.

  12 marca wzięła udział w finale, w którym zmierzyła się z Jeniffer Braun. Każda z nich wykonała po trzy utwory z puli czterech propozycji, które zostały napisane specjalnie na potrzeby konkursu. Meyer-Landrut zaprezentowała „Satellite”, „Love Me” i „Bee”.

  Finałowe utwory zostały udostępnione do sprzedaży w Internecie 13 marca 2010 roku. Dziesięć dni po finale zajęły miejsca w pierwszej piątce na krajowych listach przebojów (odpowiednio: pierwsze, trzecie i czwarte), a Lena została pierwszą artystką w historii zestawienia, która tego dokonała.

  Przed finałem Konkursu Piosenki Eurowizji Lena była uważana za jedną z faworytek do wygrania widowiska.

  Podczas ustalania kolejności występów piosenkarka wylosowała „dziką kartę”, dzięki czemu miała możliwość wyboru numeru startowego. Podczas finału zaprezentowała się jako 22. reprezentantka

  Po wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji, piosenka „Sattelite” zajęła pierwsze miejsce na listach w Danii.

  W czerwcu 2010 roku użyczyła swojego głosu żółwicy Shelly (pol. Karoli) w niemieckiej wersji językowej filmu Żółwik Sammy pt. Sammys Abenteuer–Die Suche nach der geheimen Passage.

  2011-12: Konkurs Piosenki Eurowizji, Good News

  W styczniu 2011 roku odbyły się preselekcje eurowizyjne do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji – Unser Song für Deutschland, który (dzięki zwycięstwu Meyer-Landrut) miał się odbyć w Düsseldorfie.

  Podczas finału 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się 26 maja 2011 roku, Lena wystąpiła z 16. numerem startowym. Ostatecznie zajęła 10. miejsce.

  2012-14: Stardust

  W 2012 roku Lena wystąpiła wraz z Dimą Biłanem, Mariją Šerifović, Alexandrem Rybakiem i duetem Ell&Nikki podczas tzw. Interval Act drugiego półfinału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji.

  W październiku wystąpiła także w jednym z odcinków Sesamstraβe, niemieckiej wersji Ulicy Sezamkowej. Wykonała w nim utwór „Bert, oh Bert!”, który zawierał linię melodyczną piosenki „Sattelite”.

  Na początku 2013 roku piosenkarka ogłosiła, że drugim singlem promującym album Stardust została piosenka „Neon (Lonely People)”. Po raz pierwszy została wykonana publicznie podczas niemieckich selekcji do 58. Konkursu Piosenki Eurowizji – Unser Song für Malmö.

  W kwietniu Meyer-Landrut została nową jurorką w niemieckiej wersji programu The Voice Kids, razem z Timem Bendzkiem i Henningiem Wehlandiem.

  17 maja piosenkarka wydała trzeci singel z albumu Stardust – „Mr. Arrow Key”, który napisała we współpracy z Lindą Carlsson i Sonnym Boyem Gustafssonem.

  Od 2014: Crystal Sky

  We wrześniu 2013 roku Meyer-Landrut rozpoczęła pracę nad materiałem na swoją czwartą płytę studyjną, której premierę zaplanowała na czwarty kwartał 2014 roku. W listopadzie tego samego roku wzięła udział w nagraniu specjalnej płyty kompilacyjnej zatytułowanej I Love Disney, na którą nagrała własną interpretację piosenki „A Whole New World” ze ścieżki dźwiękowej filmu animowanego Aladyn.

  Od lutego do kwietnia 2015 roku ponownie pojawiła się w roli opiekuna i członkini jury podczas trzeciej edycji niemieckiej wersji formatu The Voice Kids. Na początku marca premierę cyfrową miał pierwszy singiel zapowiadający jej czwarty album studyjny – „Traffic Lights”, którego autorami zostali Harry Sommerdahl, Hayley Aitken i Alexander James. W tym samym czasie piosenkarka podała datę wydania płyty, której premierę zaplanowała na 15 maja 2015 roku.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform