September

 • Petra Linnea Paula Eos Marklund (dawniej pod pseudonimem September) (ur. 12 września 1984 w Älcie) – szwedzka piosenkarka, wykonująca muzykę z gatunku pop i dance.

  Biografia

  Petra urodziła się w miejscowości Älta, położonej niedaleko Sztokholmu.

  Kariera

  2003–2004: September

  W wieku 18 lat, zaraz po ukończeniu szkoły średniej, Petra podpisała pierwszy kontrakt z wytwórnią Stockholm Records, nakładem której wydany został debiutancki album wokalistki, pt. September, oraz single, promujące owe wydawnictwo: La La La (Never Give It Up), We Can Do It oraz September All Over. Ze względu na niski poziom promocji, album osiągnął umiarkowany sukces na listach sprzedaży.

  2005–2007: In Orbit

  W lipcu 2005 roku September wydała pierwszy singiel Satellites, promujący jej drugi studyjny album: In Orbit. Singiel został pozytywnie przyjęty w Szwecji, gdzie sprzedał się w nakładzie ponad 20 000 kopii, uzyskując status platynowej płyty. Cry for You został drugą piosenką September wydaną również w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez trzy tygodnie utrzymywał się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot Dance Airplay.

  Latem 2007 roku, September wzięła udział w letniej trasie koncertowej TVP2 i Radia Eska – Hity na czasie.

  2007–2010: Dancing Shoes i międzynarodowa kariera

  W czerwcu 2007 roku wydany został singiel pt. Can't Get Over. Zapowiadał on trzeci, studyjny album wokalistki: Dancing Shoes, który został wydany 26 września 2007 roku w Szwecji. Później płytę wydano również m.in. w Polsce, Rumunii i Czechach. Piosenkarka otrzymała złotą płytę za album Dancing Shoes w programie Dzień Dobry TVN. Ostatnią piosenką promującą album był remiks ballady pt. Because I Love You, wykonany przez Dave Ramone'a. Ze względu na brak promocji utwór nie osiągnął sukcesu komercyjnego w Szwecji. Jak w przypadku albumu In Orbit swoje najnowsze wydawnictwo Petra promowała w Polsce, występując na wielu imprezach, np. podczas Sylwestra 2007 na placu Defilad w Warszawie, gali Eska Music Awards 2008, czy jako gwiazda wieczoru Sopot Hit Festiwalu 2009, a także na licznych, lokalnych imprezach.

  Po zakończeniu promocji swojego trzeciego albumu we wschodniej Europie, Petra podpisała kontrakt z brytyjską wytwórnią płytową (Hard2Beat Records. Kolejnym singlem został remiks piosenki Can't Get Over, który w przeciwieństwie do singla go poprzedzającego, nie został dobrze przyjęty przez słuchaczy w Anglii i z tego powodu nie został wydany w większości państw, w których wydano Cry for You (tylko Australia i Stany Zjednoczone). Następnym singlem zostać miał nowy utwór Leave it all Behind, jednak z niewiadomych przyczyn wytwórnia zmieniła zdanie i singlem miał zostać kolejny remiks, tym razem piosenki pt. Until I Die. Singiel ten jak i dwa poprzednie, miał promować wydawnictwo September Cry for You - The Album, jednak ponownie oficjalna premiera singla została odwołana, a album wydano tylko w formacie digital download, przez co nie odniósł on komercyjnego sukcesu. Nigdy nie podano oficjalnych informacji wyjaśniających zaprzestanie promocji poszczególnych wydawnictw piosenkarki.

  W listopadzie 2010 roku September otrzymała złotą płytę za sprzedaż 500 000 kopii singla Cry for You w Stanach Zjednoczonych. September jest pierwszą od ponad dziesięciu lat szwedzką artystką, która zdobyła złotą płytę w Ameryce (wcześniej zespół Ace of Base zdobył złotą płytę w 1999 roku za sprzedaż singla Cruel Summer).

  2011–dziś: Love CPR

  14 lutego 2011 roku czwarty studyjny album wokalistki Love CPR wydany został w formacie digital w internetowym sklepie iTunes Store.

  Dyskografia

  Albumy

  • September (2003)
  • In Orbit (2005)
  • Dancing Shoes (2007)
  • Love CPR (2011)
  • Inferno (2012)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform