Slash

 • Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie.

  W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 15. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World.

  Biografia

  Syn Afroamerykanki i Brytyjczyka (ma też brata, Albiona, zwanego Ashem), Slash wychowywał się w angielskim Stoke-on-Trent. W szkole rówieśnicy traktowali go jak wyrzutka, gdyż jego charakterystyczny styl nie pasował do wyglądu większości uczniów. Nosił wówczas długie włosy, luźne koszule i jeansy. W latach 70., tuż po rozstaniu się jego rodziców, Slash zamieszkał u babci. W gimnazjum dostał swoją pierwszą gitarę. Była to hiszpańska jednostrunówka, ale nawet taka wystarczyła aby młody Slash nauczył się grać. Jednym z pierwszych utworów, które zagrał, był "Smoke on the water" zespołu Deep Purple. Duży wpływ na muzykę Slasha mieli tacy wykonawcy jak: Aerosmith, Led Zeppelin, Queen, Eric Clapton oraz The Rolling Stones. Jego ulubionym albumem stał się Aerosmith Rocks. Wkrótce zaczął poświęcać coraz więcej czasu na grę na gitarze. Grywał nawet po 12 godzin dziennie. Zaczął opuszczać lekcje w szkole, poświęcając całe dnie gitarze. Dzięki temu zyskał popularność w szkole, jednak rzucił edukację nie kończąc 11 klasy. Wkrótce dołączył do zespołu Guns N' Roses, co przyniosło mu największą popularność.

  Razem z Guns N' Roses nagrał wiele znanych utworów, takich jak November Rain, czy Welcome to the Jungle. W październiku 1996 rozstał się z tą grupą. W 1995 założył zespół Slash's Snakepit, a po jego rozpadzie w 1996 kolejny zespół: Slash's Blues Ball. W 1998 reaktywował Slash's Snakepit i grał w nim do 2001.

  Od 2002 gra we własnym zespole, Velvet Revolver. Razem z nim współtworzą go Matt Sorum (były perkusista Guns N' Roses), Duff McKagan (były basista Guns N' Roses) i Dave Kushner (były gitarzysta Wasted Youth). W 2002 roku czasopismo "Total Guitar" ogłosiło plebiscyt "Top 100 Guitarists", w którym Slash zajął 4. miejsce, ustępując tylko Jimiemu Hendriksowi (1), Jimmy'emu Page'owi (2) oraz Ericowi Claptonowi (3).

  W kwietniu 2010 roku nakładem EMI Label Services i Roadrunner Records ukazał się solowy album gitarzysty zatytułowany Slash.

  W 2008 roku wziął udział w kampanii społecznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu w amerykańskim stanie Kalifornia poprawki legislacyjnej zamykającej drogę parom jednopłciowym do zawierania małżeństw (tzw. Propozycja 8).

  13 lutego 2013 roku odbył się jego pierwszy koncert w Polsce, który miał miejsce w katowickim Spodku.

  Pierwszą żoną gitarzysty była Renee Suran, którą poślubił 10 października 1992 roku w Marina Del Ray w Kalifornii. Jesienią 1997 roku para wzięła rozwód. Drugą żoną Slasha była Perla Ferrar- Hudson, pobrali się w dniu 15 października 2001 roku w Hawajach mają dwoje dzieci: London Emilio urodzony w 2002r. i Cash Anthony urodzony w 2004. Para rozwiodła sięw grudniu 2014. Od 2015r. związany jest z Meegan Hodges

  Matka, Ola Hudson, zmarła w 2009 roku na raka płuc. Miała 62 lata.

  Filmografia

  • The Dead Pool (1988, film fabularny, reżyseria: Buddy Van Horn; rola epizodyczna)[28]
  • Anvil: The Story of Anvil (2008, film dokumentalny, reżyseria: Sacha Gervasi)[29]
  • Rock Prophecies (2009, film dokumentalny, reżyseria: John Chester)[30]
  • Lemmy (2010, film dokumentalny, reżyseria: Greg Olliver, Wes Orshoski)[31]
  • Cry Baby: The Pedal that Rocks the World (2011, film dokumentalny, reżyseria: Max Baloian, Joey Tosi)

  Nagrody i wyróżnienia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform