Sophie Ellis Bextor

 • Sophie Michelle Ellis-Bextor (ur. 10 kwietnia 1979) – brytyjska piosenkarka popowa.

  Muzyka Ellis-Bextor jest mieszanką popu, dance, disco i elektronicznych dźwięków z lat osiemdziesiątych. Sprzedaż kilku jej płyt osiągnęła status platyny.

  Biografia

  Sophie Ellis-Bextor urodziła się 10 kwietnia 1979, w Londynie, w Anglii. Córka Janet Ellis, aktorki, później lepiej znanej jako prezenterki programu Blue Peter (w którym Sophie wystąpiła w wieku 6 lat) oraz Robina Bextor, nagradzanego reżysera filmowego. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała 4 lata. Sophie ma trzy siostry i dwóch braci.

  Sophie zaangażowana jest w akcję propagującą prawa zwierząt o nazwie PETA . Organizacja ma na celu spowodowanie zaprzestania produkcji futer i zastąpienia ich futrami sztucznymi.

  Życie prywatne

  23 kwietnia 2004 przyszedł na świat jej syn Sonny. Ojcem dziecka jest gitarzysta zespołu The Feeling Richard Jones, którego poślubiła 25 czerwca 2005 we Włoszech. Ich drugie dziecko – syn Kit Valentine urodził się 7 lutego 2009. Trzecim dzieckim Sophie i Richarda jest Ray Holiday Jones urodzony 25 kwietnia 2012.

  Okres theaudience

  Sophie Ellis-Bextor rozpoczęła swoją karierę w 1997 roku, wraz z zespołem o nazwie theaudience (była główną wokalistką). Podczas kariery w zespole, czytelnicy magazynu Melody Maker mianowali ją najseksowniejszą piosenkarką rocka. Zaśpiewała w duecie z Manic Street Preachers piosenkę „Black Holes for the Young”, która znalazła się na stronie B ich singla The Everlasting z 1998 roku. Rok później theaudience się rozpadło.

  Droga do sławy

  Po rozpadzie theaudience Sophie postanowiła zrobić sobie rok przerwy od śpiewania; próbowała być modelką, jednak nie spodobało jej się i szybko się poddała. Zaczęła także pisać powieść.

  W 2000 roku, Sophie rozpoczęła współpracę z DJ Spillerem, czego owocem była piosenka Groovejet (If This Ain't Love), jej pierwsze nagranie od czasu rozpadu theaudience. Groovejet (If This Ain't Love) natychmiast wspięło się na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii, pokonując byłą członkinię zespołu Spice Girls Victorię Beckham (od tamtej pory kobiety stały się rywalkami). Piosenka zdobyła wiele list przebojów oraz nagród (między innymi nagrodę Singla Roku przyznawaną przez czytelników magazynu Melody Maker).

  Read My Lips

  W roku 2001, Sophie wydała swój pierwszy singel Take Me Home oraz debiutancki album, Read My Lips. Album osiągnął 2. miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. Jej częściowy cover utworu Cher, Take Me Home również zdobył drugie miejsce na liście, to samo stało się z Murder on the Dancefloor (piosenką z kolejnego singla), który okazał się największym hitem Sophie i okupował pierwsze miejsca list przebojów przez 23 tygodnie

  Shoot From the Hip

  Jej druga płyta, Shoot From the Hip, trafiła do sklepów w październiku 2003 roku, jednakże nie był to sukces komercyjny tak jak w przypadku Read My Lips. Z płyty pochodzą dwa single Mixed Up World i I Won't Change You. W tym czasie powróciła rywalizacja z Victorią Beckham; Singel Victorii This Groove/Let Your Head Go trafił na wyższą pozycję niż I Won't Change You.

  Później Sophie przerwała swoją karierę muzyczną aby zapewnić należytą opiekę jej pierwszemu dziecku, Sonny’emu. Ojcem dziecka jest mąż artystki, Richard Jones, należący do zespołu The Feeling i grający w nim na gitarze basowej.

  Trip the Light Fantastic

  Na początku 2005 roku Sophie nagrała utwór Circles (Just My Good Time) w duecie z Busface’em, używając pseudonimu „Mademoiselle E.B.”, ponieważ nie chciała, by płyta została pomylona z pierwszym singlem, zapowiadającym jej trzeci album.

  19 lutego 2007 roku ukazał się nowy singel Sophie Ellis-Bextor – Catch You, a 14 maja Me and My Imagination. Utwory natychmiast podbiły listy przebojów na całym świecie.

  21 maja ukazał się trzeci album artystki Trip the Light Fantastic, a w sierpniu wyszedł trzeci singel z tej płyty – Today the Sun's on Us.

  Make a Scene

  Czwarty album artystki miał nosić nazwę Straight to the Heart, ale nazwa została zmieniona na Make a Scene, a premiera albumu miała miejsce 12 czerwca 2011 roku w Wielkiej Brytanii. Kolejnym singlem jest siódmy utwór z krążka, pod tytułem Starlight.

  Dyskografia

  Albumy

  • 2001: Read My Lips
  • 2003: Shoot From the Hip
  • 2007: Trip the Light Fantastic
  • 2011: Make a Scene

  EP

  • 2009: Sophie Ellis-Bextor: iTunes Live in London

  DVD

  • 2003: Watch My Lips

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform