Who Got The Props [video]

Black Moon

 • Black Moon – raperzy z Brooklynu, których pojawienie się na nowojorskiej scenie przyniosło im ponad 200 tys. sprzedanych egzemplarzy debiutanckiego singla „Who Got The Props”.

  Grupę tworzyli: 5FT Excellerator, DJ Evil Dee i Buckshot Shorty.

  W 1991 r. mimo silnej konkurencji, podpisali kontrakt z firmą Wreck - filią wytwórni Nervous Records. Z pewnością do drzwi zespołu pukali przedstawiciele największych koncernów płytowych, ale bez powodzenia: „Wydaje mi się, że kiedy tylko ktoś podpisuje umowę z dużą amerykańską wytwórnią — raperów dotyczy to w szczególności - zaraz traci kontrolę nad swoim losem i karierą". Black Moon (czyli Brothers Lyrically Acting Combining Kickin' Music Out On Nations) udowodnili trzeźwy stosunek do przemysłu muzycznego sposobem w jaki prowadzą własne interesy.

  Muzycy założyli firmy produkcyjno-promocyjne: Beat Minerz (Evil Dee i jego brat Mr. Walt) oraz Duck Down (Buckshot i Big Dru Ha). Ta druga zajmuje się również innymi wykonawcami, nagrywającymi dla wytwórni Wreck - Smif N Wessun, jak również Heltah Skeltah. W warstwie muzycznej Black Moon zaproponował powrót do „starej szkoły" stylu - przenikliwy bas i automat perkusyjny, wzmacniający przemyślane teksty, dają maksymalny efekt. Debiutancki album grupy spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, a KRS-1 określił go jako „najlepszą rzecz, jaką ostatnio słyszał". Po wydaniu drugiego singla z nagraniem „How Many MC's (Must Get Dissed)", Black Moon udał się na tournée po kraju razem z Das EFX. Buckshot razem ze Special Edem i Master Ace'em wzięli udział jako Crooklyn Dodgers w nagraniu tytułowej piosenki do filmu „Crooklyn" Spike'a Lee. W 1996 r., po wydaniu drugiego albumu, zawierającego przede wszystkim remiksy i przeróbki materiału z pierwszej płyty, oficjalnie ogłoszono rozwiązanie zespołu.

  Dyskografia

  Albumy

  • Enta Da Stage (Wreck 1993)
  • Diggin ' In Dah Vaults' (Wreck/Nervous 1996)
  • War Zone (Duck Down 1999)
  • Total Eclipse (Duck Down 2003)
  • Alter The Chemistry (Bucktown 2006)

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform