Only (feat. Chris Brown, Drake & Lil Wayne)

Nicki Minaj

 • Nicki Minaj, właściwie Onika Tanya) – raperka, piosenkarka, autorka tekstów i aktorka.

  Biografia

  Wczesne lata

  Onika Tanya Maraj urodziła się w Saint James, Trynidad i Tobago w dniu 8 grudnia 1982 roku. Jej rodzicami są Robert Maraj i Carol Maraj, którzy są dorywczymi muzykami gospelowymi na stałe zatrudnieni w American Express. Ojciec Minaj był uzależniony od alkoholu i narkotyków, miał gwałtowny charakter, próbował zabić jej matkę, podpalają ich dom o czym Onika wspomina w piosence "Autobiography". Posiada dwóch braci Makiya oraz Jelani. Jest dla nich “środkową siostrą” jak śpiewa w piosence “I’m The Best".

  Nicki uczęszczała do szkoły Elizabeth Blackwell 210, gdzie hobbystycznie gra na klarnecie. W 2000 roku uzyskuje dymplom ukończenia LaGuardia High School, liceum które kładzie ogromny nacisk na stronę muzyczną oraz artystyczną swoich uczniów. Minaj odnajduje się w kółku teatralnnym, gdzie może pozbyć się swoich emocji. Chciała śpiewać na akademiach, jednak przed przesłuchaniem traci głos. Jej największym marzeniem nadal jest zostanie aktorką, jednak szybko traci zapał, gdyż kolejne role się nie pojawiają. W 2001 roku gra offowej sztuce “In Case You Forget”. Ostatecznie zrezygnuje z kariery teatralnej w wieku 19 lat, by zostać kelnerką w restauracji Red Lobster na Bronxie. Za kilka odłożonych wypłat kupuje pierwszy samochód marki BMW. Szybko zostaje zwolniona. Później opowiada w wywiadach, że “udało” się jej wylecieć z 15 miejsc pracy za złe traktowanie klienteli. Pracowała również jako asystent administracyjny, w obsłudze klienta oraz jako kierownik biura dla firmy z Wall Street. Nicki rozumie, że kelnerstwo oraz aktorstwo to nie zawody, w których miałaby dalej iśc jej kariera, ostatecznie zajmuje się rapem. Początkowo, by zabłysnąć przed starszymi koleżankami z ulicy. Szybko przekonuje się, że posiada do tego prawdziwy talent. Pojawia się na przeróżnych nagraniach demo, wraz z innymi początkującymi raperami, którzy starają się o kontrakt fonograniczny. Prawdziwym przełomem jest pojawienie się na bardzo popularnym raperskim DVD “The Come Up Vol.11” wydanej w wytwórni rapera Fendi. To właśnie on ostatecznie namawia Onikę Maraj na pseudonim Nicki Minaj.

  Kariera

  W 2009 dołączyła do Young Money Entertainment, wytwórni muzycznej zarządzanej przez Lil Wayne'a. Powstały wówczas singel "BedRock", nagrany przez Minaj we współpracy z Lloydem, zajął drugie miejsce w notowaniu Billboard Hot 100. Od tego momentu raperka nagrała wiele duetów z artystami amerykańskiej branży fonograficznej, między innymi Christiną Aguilerą, Mariah Carey, Usherem, Ludacrisem, Lil Wayne'em czy Robinem Thicke.

  W kwietniu 2010 wyszedł pierwszy singel Minaj, "Massive Attack", nagrany z Seanem Garrettem. Singiel nie odniósł większego sukcesu; w zestawieniu Billboard Hot 100 zadebiutował na 122. miejscu, notując je jako najwyższe. Na początku czerwca 2010 premierę miał drugi singiel artystki, "Your Love". Piosenka zanotowała dużo lepsze pozycje na listach przebojów w USA, na liście Billboard Hot 100 debiutując na 51. pozycji, a osiągając jako najwyższe miejsce 14. W listopadzie 2010 ukazał się debiutancki album Nicki Pink Friday.

  W 2014 roku premierę miała komedia romantyczna z udziałem raperki pt. Inna kobieta, w którym zagrała jako Lydia.

  2007-2008: Początki Kariery

  Minaj podpisała kontrakt z grupą z Brooklynu Full Force, w którym rapowała w kwartecie nazywanym "Hoodstars" składającym się z Lou$tar (syna "Bowlegged Lou"), Scaff Beezy i 7even Up. W 2004 roku w Grupa nagrała piosenkę dla WWE Diva Victoria "Don't Mess With" która znalazła się na albumie ThemeAddict: WWE The Music, Vol.6. Nicki odeszła z Full Force i zaczęła dodawać swoje piosenki na MySpace oraz wysyłać je do ludzi z branży muzycznej. W tym czasie jej menagerem była Debra Antney. Nicki początkowo przyjmujęła pseudonim "Nicki Maraj", jednak zmieniła go no Nicki Minaj stwierdzając, że "Moje prawdziwe imię to Maraj. Fendi zmienił go bo miałam ten niegrzeczny flow!  I eat bitches!"

  Minaj wydała swój pierwszy mixtape Playtime is Over w wytwórni Dirty Money Records w dniu 5 Lipca 2007 roku, oraz jej drugi mixtape Sucka Free 12 Kwietnia 2008 r.

  Życie prywatne

  Minaj identyfikuje się jako osoba biseksualna. W wieku 17 lat Onika zaszła w nieplanowaną ciążę, którą postanowiła usunąć. Minaj wyznaje chrześcijanizm. Stwierdziła, że po tym jak jej ojciec poszedł na odwyk "zaczęła chodzić do kościoła i zaczęła zmieniać swoje życie". W lipcu 2011 kuzyn Nicki, Nicholas Telemaque został zamordowany w pobliżu jego domu w Brooklynie, o czym Nicki wspomina w piosenkach "Champion" oraz "We Miss You". Pod koniec 2014 roku Nicki rozstała się ze swoim długoletnim partnerem Safaree Samuels'em. Minaj zaczęła spotykać się z raperem Meek Mill'kiem. Meek potwierdził ich relacje w dniu 12 kwietnia 2015 roku.

  Filmografia

  • 2014: Inna kobieta jako Lydia

  Dubbing

  • 2012: Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów jako Steffie

  Dyskografia

  Single

  Trasy Koncertowe

  • Pink Friday Tour (2012)
  • Pink Friday: Reloaded Tour (2012)
  • The Pinkprint Tour (2015)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform