Rich Bitch

Die Antwoord

 • Die Antwoord (z afrikaans Odpowiedź) – południowoafrykański zespół z Kapsztadu wykonujący muzykę hip-hopową w odmianie rap-rave. W skład zespołu wchodzą 3 osoby: Ninja (Watkin Tudor Jones), ¥o-landi Vi$$er (Anri du Toit) oraz DJ Hi-Tek (Justin De Nobrega). Grupa znana jest m.in. z utworu „Enter the Ninja” oraz rozpoznawana z tworzenia różnokulturowej mieszanki muzycznej.

  W teledysku do utworu „Enter the Ninja” gościnnie wystąpił południowoafrykański malarz i grafik Leon Botha cierpiący na progerię.

  Historia

  Grupa została założona w 2008 z inicjatywy południowoafrykańskiego rapera Watkina Tudora Jonesa, bardziej znanego jako Ninja, do którego dołączyła piosenkarka ¥o-landi Vi$$er oraz DJ Hi-Tek. W 2009 grupa wydała debiutancki album pt. $O$, który w 2010 doczekał się reedycji. Muzyka grana przez Die Antwoord zawiera wiele elementów kontrkultury Zef, która jest niezwykle popularnym ruchem kulturowym w Republice Południowej Afryki. W 2011 zespół osiągnął komercyjny sukces, kiedy wystąpił na festiwalu muzycznym Big Day Out.

  Die Antwoord trzykrotnie gościli w Polsce: jako goście festiwalu Open'er w 2010, wystąpili w strefie kibica w Poznaniu podczas Euro 2012 oraz na iFestival w Warszawie w 2014.

  W 2015 Ninja i ¥o-landi Vi$$er wystąpili w filmie Chappie w reżyserii Neilla Blomkampa.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform