Aloe Blacc

 • Aloe Blacc, właśc. Egbert Nathaniel Dawkins III (ur. 7 stycznia 1979 w Hrabstwie Orange w Kalifornii) – amerykański piosenkarz R&B-soulowy, raper i muzyk, znany głównie dzięki takim utworom, jak „I Need a Dollar”, „The Man” oraz „Wake Me Up”, który napisał dla szwedzkiego producenta i DJa Avicii'ego.

  Biografia

  Dzieciństwo, edukacja

  Egbert Nathaniel Dawkins III urodził się w południowokalifornijskim hrabstwie Orange jako syn panamskich rodziców.

  W 2001 roku Blacc zakończył edukację na University of Southern California, po której zaczął pracować jako przedsiębiorca.

  Początki kariery

  W 1995 roku Blacc rozpoczął współpracę z producentem hip-hopowym Aleksandrem „Exile” Manfredim, z którym założył grupę Emanon, której nazwa była inspirowana tytułem utworu Dizzy Gillespiego.

  2003-09: Shine Through

  W 2003 roku Blacc rozpoczął karierę solową, wydając swój debiutancki minialbum zatytułowany The Aloe Blacc EP.

  W 2009 roku Blacc wyruszył z zespołem Emanon w trasę koncertową, podczas której zagrał w Europie oraz Stanach Zjednoczonych oraz razem z producentem o pseudonimie Cradle rozpoczął wspólny projekt o nazwie Bee, którego efektem jest płyta Open Your Mind.

  2010-11: Good Things

  We wrześniu 2010 roku ukazał się drugi album studyjny Blacca zatytułowany Good Things, który został wydany przez wytwórnię Stones Throw Records.

  W 2011 roku Blacc nagrał dwa utwory („Baby” z Alice Smith oraz „Nascimento (Rebirth) - Scene 2” z Clarą Moreno) na potrzeby albumu kompilacyjnego Red Hot + Rio 2.

  Od 2012: Wake Me Up, Lift Your Spirit

  W 2012 roku Blacc dołączył do muzycznego projektu Roseaux, założonego przez Emile Omar, a oprócz wokalisty, w skład zespołu weszli Alex Finkin i Clément Petit. Kwartet wydał w tym samym roku swój debiutancki album Roseaux, na którym znalazło się jedenaście utworów zaśpiewanych przez Aloe'a.

  Rok później, Blacc nawiązał współpracę ze szwedzkim DJ'em Aviciim, z którym napisał utwór „Wake Me Up”, promujący jego debiutancką płytę True. Singiel, na którym Aloe nagrał partie wokalne, trafił na pierwsze miejsce list przebojów w 31 krajach, w tym m.in. w Australii. Oprócz przeboju „Wake Me Up”, wokalista nagrał z Aviciim utwór „Liar Liar”, w którym gościnnie wystąpił także zespół Blondfire.

  We wrześniu tego samego roku, Blacc podpisał kontrakt z wytwórnią Interscope Records.

  W listopadzie 2013 roku premierę miał trzeci album studyjny Blacca zatytułowany Lift Your Spirit, który został pierwszą płytą wydaną przez wokalistę po podpisaniu umowy z wytwórnią Interscope i XIX. Krążek wyprodukowali Pharrell Williams, DJ Khalil, Theron Feemster i Rock Mafia. Wydawnictwo promowały single „Wake Me Up” oraz „The Man”, które znalazły się na EP-ce Wake Me Up (EP). Oprócz tego, na płycie umieszczone zostały pozostałe utwory z minialbumu: „Love Is the Answer”, „Can You Do This” i „Ticking Bomb”.

  W marcu tegoż roku został gościnnym mentorem w drużynie Adama Levine'a w szóstej edycji programu The Voice.

  Życie prywatne

  Aloe Blacc jest mężem australijskiej raperki Mayi Jupiter, z którą we wrześniu 2013 roku doczekał się córki, Mandeli.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform