Uptown Funk (feat. Mark Ronson)

Bruno Mars

 • Peter Gene Hernandez, powszechnie znany pod pseudonimem scenicznym Bruno Mars (ur. 8 października 1985) – amerykański wokalista pochodzenia filipińskiego i portorykańskiego, producent muzyczny i autor tekstów. Jego głos wyliczony został na 3 oktawy.

  Wychowywany w Honolulu w rodzinie muzyków, Mars od najmłodszych lat rozwijał swój talent. W dzieciństwie wielokrotnie występował w różnych obiektach na terenie Hawajów, a po ukończeniu szkoły średniej zdecydował o przeprowadzce do Los Angeles, które oferowało większe możliwości rozwoju kariery. Na miejscu Mars dołączył do grupy The Smeezingtons, z którą produkował utwory dla innych artystów.

  Po bezowocnej współpracy z Motown Records, Mars w 2009 roku podpisał kontrakt z Atlantic Records. Rozpoznawalność jako artysta solowy zdobył niedługo po tym, użyczając wokalu w piosenkach "Nothin' on You" B.o.B oraz "Billionaire" Travie'ego McCoya, będąc ponadto ich współautorem. Mars jest również jednym z autorów tekstów innych popularnych utworów, a w tym m.in.: "Right Round" Flo Ridy, "Wavin' Flag" K'naana ,Under Alex Hepburn, "Fuck You!" Cee Lo Greena oraz Uptown Funk Mark'a Ronson'a. W październiku 2010 roku premierę miał debiutancki album artysty, Doo-Wops & Hooligans, z którego pochodziły międzynarodowe hity: "Just the Way You Are" i "Grenade".

  Twórczość Marsa charakteryzuje się szerokim przekrojem wykorzystywanych stylów i elementów różnych gatunków muzycznych. Jako dziecko, Bruno inspirował się takimi artystami, jak między innymi Elvis Presley i Michael Jackson, czerpiąc wzorce z ich dokonań artystycznych. Do swojej muzyki Mars często włącza również reggae, a także dźwięki charakterystyczne dla Motown. Jon Caramanica z The New York Timesa określił Marsa jako "jednego z najbardziej wszechstronnych wokalistów popowych naszych czasów".

  Życie i kariera

  1985–2008: wczesne życie i początki muzyczne

  Peter Gene Hernandez urodził się i dorastał w dzielnicy Waikīkī miasta Honolulu na Hawajach. Jego rodzice, Bernadette "Bernie" i Pete Hernandez, mają filipińskie, portorykańskie i węgiersko-żydowskie korzenie.

  W 1990 roku Mars został opisany w tabloidzie MidWeek jako "Mały Elvis", a następnie, w 1992 roku, zagrał epizod w filmie Miesiąc miodowy w Las Vegas

  Po przeprowadzce do Los Angeles, Mars w 2004 roku podpisał kontrakt z Motown Records, który jednak, zgodnie z jego słowami, "prowadził donikąd".

  2009–2012: Doo-Wops & Hooligans i sukces komercyjny

  Zanim osiągnął sukces jako artysta solowy, Mars był cenionym producentem muzycznym, pisząc piosenki dla m.in.: Alexandry Burke, Travie'ego McCoya, Adama Levine'a, Brandy, Sugababes, Seana Kingstona oraz Flo Ridy.

  Debiutancki album Marsa, Doo-Wops & Hooligans, miał premierę 5 października 2010 roku.

  13 lutego 2011 roku Mars otrzymał pierwszą w swojej karierze nagrodę Grammy, kiedy jego utwór "Just the Way You Are" wygrał w kategorii Best Male Pop Vocal Performance. Wokalista miał wówczas szansę na sześć innych statuetek, jako że nominowany był również w kategoriach: Best Rap Song i Best Rap/Sung Collaboration za "Nothin' on You", Record of the Year za "Nothin' on You" i "Fuck You", Song of the Year za "Fuck You" oraz Producer of the Year, Non-Classical.

  16 września 2011 roku premierę miał singel "Lighters", który Mars nagrał gościnnie z duetem Bad Meets Evil. 30 października 2011 roku Mars wykonał piosenkę "Runaway Baby" podczas jednego z odcinków brytyjskiego programu The X Factor. Tego samego dnia wokalista otrzymał sześć nominacji do nagród Grammy w kategoriach: Album of the Year i Best Pop Vocal Album za Doo-Wops & Hooligans, Record of the Year, Song of the Year i Best Pop Solo Performance za "Grenade", a także Producer of the Year, Non-Classical, ostatecznie nie wygrywając żadnej statuetki.

  2012-2014: Unorthodox Jukebox

  21 lutego 2012 roku Mars wyróżniony został nagrodą BRIT Award dla najlepszego artysty międzynarodowego. We wrześniu, w wywiadzie z Billboard, Mars stwierdził, że album będzie bardziej zróżnicowany muzycznie od poprzedniego.

  6 grudnia 2012 roku Mars wydał swój drugi album zatytułowany Unorthodox Jukebox. Piosenką promującą album jest "Locked Out Of Heaven", która ukazała się w dniu 1 października 2012 roku. Utwór dotarł do 1. miejsca amerykańskiego zestawienia Billboard Hot 100, kanadyjskiego zestawienia Billboard, oraz zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce w kilku krajach na całym świecie.

  "When I Was Your Man", został wydany jako drugi singiel z płyty. Piosenka stała się hitem, osiągając pozycję w pierwszej dziesiątce w kilkunastu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnął numer jeden na Billboard Hot 100 i osiągnął mniejszy sukces komercyjny na świecie, niż dwa poprzednie. 24 maja 2013 roku zostaje wydany singiel Majora Lazera pt."Bubble Butt", gdzie gościnnie pojawia się Bruno Mars, Tygaand i Mystic. Kolejnymi singlami pochodzącymi z tego wydawnictwa są "Gorilla" i "Young Girls".

  W celu promocji albumu wokalista rozpoczął trasę "The Moonshine Jungle Tour".

  Styl muzyczny i głos

  Głos

  Mars śpiewa tenorem, który został wyliczony na 3 oktawy. Mimo że jego głos określany jest mianem "miękkiego" ze względu na śpiew falsetem, Philip Lawrence stwierdził, że "większość ludzi nie wie, iż istnieje również ciemniejsza strona Bruno Marsa". Z kolei sam wokalista powiedział, że winę za jego miękki wokal ponosi to, iż w przeszłości, za czasów szkoły średniej, śpiewał piosenki dziewczynom.

  Styl muzyczny

  Muzyka Marsa wyróżnia się szerokim wykorzystaniem różnorodnych gatunków muzycznych, począwszy od popu, przez rock, reggae, R&B i soul, aż po hip hop

  Ponadto, Bruno przyznał, że odzwierciedlenie w jego stylu muzycznym miała również praca z innymi artystami: "'Nothin' on You' utrzymany był w klimacie Motown, a 'Billionaire' był piosenką reggae z przewodnią gitarą akustyczną, jednak jednym z moich ulubieńców jest utwór

  Pod względem lirycznym, piosenki Marsa opisywane były jako optymistyczne, beztroskie i poprawiające samopoczucie.

  Dyskografia

  • Doo-Wops & Hooligans (2010)
  • Unorthodox Jukebox (2012)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform