Nie Wstydz Sie Mowic, Ze Kochasz

Piotr Rubik

 • Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę, Rubik jest na poły samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.

  Życiorys

  Podstawy wiedzy o muzyce zdobywał pod okiem Elżbiety Małanicz-Onoszko. Uczęszczał na kursy kompozycji muzyki filmowej w Sienie, prowadzone przez Ennio Morricone.

  W 1997 roku, współprowadził wraz z Moniką Bral i współprodukował emitowany na antenie Telewizji Polsat, Magazyn MO - program o tematyce gier komputerowych. Sam Rubik przyznał, że jest wielkim fanem gier komputerowych.

  W 2012 roku wystąpił w 3. edycji programu telewizyjnego Bitwa na głosy, gdzie wraz z drużyną warszawską walczył o zwycięstwo. Ostatecznie zajął 4. miejsce.

  Życie prywatne

  21 czerwca 2008 roku wziął ślub kościelny z Agatą Paskudzką, z którą był związany od 3 lat. Fotografie z tej uroczystości opublikowało czasopismo Viva!, kupując na wyłączność prawa do sesji zdjęciowej za 200 000 zł. W maju 2009 roku na świat przyszła pierworodna córka tej pary – Helena. W maju 2013 roku urodziła się druga córka pary: Alicja.

  Producent płyt

  Piotr Rubik jest producentem płyt Tytusa Wojnowicza, Małgorzaty Walewskiej, Katarzyny Skrzyneckiej, Michała Bajora, Georginy Tarasiuk. Kompozytor utworu Edyty Górniak "Dotyk". Kompozytor pieśni "Dove Vai" promującej film Quo Vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Stworzył oprawę muzyczną Wiadomości TVP1. Od 2005 roku szef muzyczny Festiwalu Tańczące Eurydyki im. Anny German w Zielonej Górze.

  Filmografia

  Krytyka

  Muzyka Piotra Rubika określana jest przez niektórych jako kiczowata, przesłodzona i banalna.

  Podkreślany jest również fakt, iż muzyka Piotra Rubika mylnie niekiedy uznawana jest za muzykę poważną. Socjolog Mirosław Pęczak powiedział:

  Piotr Rubik określa swoich krytyków jako niedouczonych recenzentów.

  Kantata Zakochani w Krakowie

  Krytyka nasiliła się, gdy poproszono kompozytora o napisanie kantaty dla uczczenia 750-lecia miasta Krakowa (Zakochani w Krakowie), za którą otrzymał 100 tysięcy złotych, iż:

  Kompozytorka Krystyna Moszumańska-Nazar nazwała Rubika amatorem:

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform