Kamienie

Natalia Kukulska

 • Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie.

  Kukulska zadebiutowała w 1986 roku albumem pt. Natalia, który zawierał piosenki skierowane do dzieci. Na wydawnictwie ukazała się kompozycja „Puszek-okruszek”, która cieszyła się znaczną popularnością w Polsce. Kolejne płyty z okresu dzieciństwa piosenkarki, to Bajki Natalki z 1987 roku i wydane cztery lata później Najpiękniejsze kolędy. W 1996 roku w wieku dziewiętnastu lat wokalistka wydała album zatytułowany Światło. Płyta stylistycznie nawiązująca do nurtu soul, pop i R&B spotkała się z pozytywnym przyjęciem publiczności i uzyskała status złotej płyty.

  W latach późniejszych piosenkarka wydała pięć albumów studyjnych, z których trzy uzyskały status złotej, a jeden status platynowej płyty. Te produkcje Kukulskiej spotykały się z niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych. W 1997, 2001 i 2008 roku piosenkarka uzyskała nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. 18 maja 2010 roku ukazał się album CoMix, który Kukulska zrealizowała z mężem Michałem Dąbrówką – instrumentalistą i muzykiem sesyjnym.

  Biografia

  Początki kariery

  Natalia Kukulska zaczęła śpiewać profesjonalnie w 1984 roku, a w 1986 roku wydała swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną Natalia. Album promowały single „Puszek Okruszek” i „Co powie Tata”. Rok później ukazał się drugi krążek długogrający wokalistki pt. Bajki Natalki. W 1991 roku Kukulska nagrała swoją pierwszą płytę z kolędami zatytułowaną Najpiękniejsze kolędy, a także podjęła naukę w XXI Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Po ukończeniu liceum w 1995 roku rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem, którym okazała się płyta Światło wydana na mocy kontraktu podpisanego z wytwórnią muzyczną PolyGram. Krążek promowały m.in. single „Dłoń” i „Piosenka światłoczuła”, który dotarł do 32. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ciesząca się popularnością płyta uzyskała wkrótce status złotej płyty. Tego samego roku piosenkarka uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku - Pop.

  1997–2003: Puls, Autoportret, Tobie, Natalia Kukulska

  W 1997 roku ukazał się kolejny album Kukulskiej zatytułowany Puls, na której znalazły się m.in. single „Im więcej Ciebie tym mniej”, „W biegu” i „Czy ona jest”, a także utwór „Woman in Love” z repertuaru Barbry Streisand w interpretacji piosenkarki.

  1 marca 1999 roku premierę miała piąta płyta studyjna Kukulskiej pt. Autoportret, która była promowana przez takie single, jak „Przychodzimy tylko raz”, „Skończyło się” i „Zanim wszystko się odwróci”, a także przez nową wersję przeboju „Tyle słońca w całym mieście” z repertuaru Anny Jantar oraz przebój „Heartbreaker” Dionne Warwick w wykonaniu Kukulskiej. 23 kwietnia 2001 roku ukazała się kolejna płyta w dorobku piosenkarki zatytułowana Tobie, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku - Pop. Krążek promowały single „Niepotrzebny”, „Cicho ciepło” i „Jeśli ona”, a także utwór „Z głębi serc” dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II.

  20 października 2003 ukazał się siódmy album studyjny Kukulskiej zatytułowany Natalia Kukulska. Płytę promowały single „Nikt nie będzie żył za ciebie”, „Kamienie”, „Decymy” oraz „I Wanna Know”. 12 maja 2005 roku ukazała się dwupłytowa kompilacja Po tamtej stronie, na której umieszczono numery z repertuaru Anny Jantar w interpretacji Kukulskiej.

  2004–07: Działalność charytatywna, Sexi Flexi

  W 2004 roku wokalistka zakończyła współpracę z wytwórnią muzyczną Universal Music Group i podpisała kontrakt z firmą EMI Music Poland. W 2006 roku w Opolu wystąpiła na koncercie dla Marka Grechuty. Tego samego roku wystąpiła w Konwoju Muszkieterów, dla którego nagrała piosenkę „Możemy nieść pomoc”, a 12 kwietnia 2007 roku została ambasadorem dobrej woli UNICEF i promowała akcję Szkoły dla Afryki, dotyczącą zakładania szkół w Angoli.

  W listopadzie 2007 roku premierę miał kolejny studyjny album wokalistki zatytułowany Sexi Flexi, który wyprodukował duet Plan B – Bartek Królik i Marek Piotrowski. W 2009 roku wokalistka wsparła muzycznie podopiecznych Fundacji Iskierka i wraz z nimi, pod nazwą Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej, nagrała materiał na płytę, z której dochód został przeznaczony na pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi.

  2010–13: CoMix

  10 stycznia 2010 roku w Piasecznie Kukulska wraz z zespołem wystąpiła na finałowym koncercie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  W międzyczasie Kukulska wraz z mężem Michałem Dąbrówką podjęła pracę nad albumem CoMix sygnowanym jako duet Kukulska & Dąbrówka.

  W kwietniu 2010 roku Kukulska zadebiutowała jako felietonistka magazynu Fashion Magazine poświęconego modzie.

  W listopadzie wystąpiła gościnnie w jednym z odcinków dwunastej edycji programu Taniec z gwiazdami (transmitowanego wówczas w telewizji TVN) poświęconemu największym przebojom Anny Jantar. Podczas odcinka piosenkarka zaśpiewała utwór „Radość najpiękniejszych lat”.

  Od 2014: Ósmy plan

  Na początku listopada 2014 roku odbyła się premiera singla „Pióropusz” zapowiadającego kolejny album Kukulskiej zatytułowany Ósmy plan.

  31 grudnia 2014 roku piosenkarka wzięła udział wraz z innymi artystami, w tym m.in. z Kasią Wilk, Anią Rusowicz, Małgorzatą Ostrowską, Haliną Frąckowiak, Dominiką Barabas w sylwestrowym koncercie Przetańczyć z Tobą chcę całą noc w Poznaniu poświęconemu twórczości Anny Jantar.

  Życie prywatne

  Natalia Kukulska jest córką piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Ojciec komponował piosenki m.in. dla: Ireny Jarockiej, Eleni, Krzysztofa Krawczyka, Haliny Frąckowiak, Felicjana Andrzejczaka, Bogdany Zagórskiej, Jadwigi Strzeleckiej oraz w latach późniejszych dla córki. Matka piosenkarki zginęła tragicznie w katastrofie lotniczej na Okęciu w 1980 roku.

  Kukulska ma przyrodniego brata Piotra "PeKay'a" Kukulskiego (ur. 1989), syna Jarosława Kukulskiego i Moniki Borys. W 2000 roku po 10-letniej znajomości, wyszła za mąż za perkusistę Michała Dąbrówkę (ur. 1972). Mają syna Jana (ur. 2000) i córkę Annę (ur. 2005). Mieszkają w domu w Komorowie pod Warszawą, w którym zlokalizowane jest również studio nagraniowe.

  W 2009 roku wokalistka wzięła udział w kampanii reklamowej producenta pasty do zębów "Sensodyne".

  Teledyski

  Wybrana filmografia

  • Pan Samochodzik i niesamowity dwór (1986, jako Dziewczynka śpiewająca na przedstawieniu)
  • Magiczny miecz – Legenda Camelotu (Quest for Camelot, 1998, jako Kayley, piosenki)
  • Herkules (Hercules, 1997, jako Megara, śpiew)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform