The Goose Hangs High

Tres.B

 • très.b – duńsko-angielsko-holendersko-amerykańsko-polska grupa muzyczna, powstała w 2005 w Testrup w Danii. Zespół wykonuje muzykę z gatunku rocka alternatywnego, indie rocka. W 2011 roku grupa została laureatem Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku za płytę "The Other Hand".

  Très.b tworzą Polka – Misia Furtak i dwóch muzyków: o holendersko-amerykańskich korzeniach Olivier Heim i duńsko-angielskich Thomas Pettit. Różne pochodzenie wpływa na odmienne inspiracje poszczególnych członków zespołu, co prowadzi do różnorodności i oryginalność ich muzyki. Nazwa zespołu oznacza (z francuskiego) „bardzo.b” i jest odnośnikiem do muzyki klasy b – surowej i nieoszlifowanej.

  Historia

  2005-2008: Początki, Scylla and Charybdis

  Zespół powstał w 2005 r. w duńskiej szkole muzycznej "Testrup Højskole" (Testrup Folk High School), gdzie spotkały się osoby współtworzące très.b do dziś. Grupa rozpoczęła swoją działalność coverem PJ Harvey "Who the fuck". Na szerszą skalę zadebiutowali wydaniem w październiku 2006 r. EP'ki “Neon Chameleon”, która zebrała bardzo dobre recenzje w Holandii. Pierwszy, nieoficjalny studyjny album "Scylla and Charybdis" powstał w 2007 r., a holenderski OOR Music Magazine zrecenzował go pisząc: "Melancholijny pop rzadko brzmi ładniej" oraz "brzmienie głosu Misi Furtak można by usytuować między Björk i PJ Harvey". très.b został również porównany do takich zespołów jak Sonic Youth, The Smiths i piosenkarki Leslie Feist. Na początku istnienia très.b mieszkali w Danii, następnie przenieśli się do Holandii.

  2009-2011: The Other Hand

  Od 2009 r. trwały prace nad drugim albumem, a pierwszym wydanym oficjalnie. W czerwcu 2010 r. grupa podpisała umowę z Pomaton EMI. Płytą zatytułowaną "The Other Hand", 21 września 2010 r. très.b zadebiutowali na polskim rynku muzycznym. Nagrano ją w Warszawie w Studiu 333 z Bartkiem Kuźniakiem, a finalnego szlifu nadał jej w swym nowojorskim studio nadworny producent Nicka Cave'a – Victor Van Vugt(ang.), znany ze współpracy z The Bad Seeds, PJ Harvey, Beth Orton, Athlete czy Depeche Mode. Album zyskał bardzo pochlebne recenzje, a grupa została nagrodzona w 2011 r. Fryderykiem w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Z okazji tego prestiżwego wyróżnienia przygotowana została specjalna reedycja albumu "The Other Hand", którego premiera odbyła się 21 czerwca 2011 r. très.b zagrali ponad 150 koncertów w całej Europie. Zespół dzielił scenę z takimi formacjami jak: Hey, Myslovitz, TV on the Radio, Seabear, The Asteroids Galaxy Tour. Na początku 2011 r. très.b przenieśli się z Holandii do Polski.

  2012: 40 Winks of Courage

  Do grudnia 2011 r. grupa opracowała nowe utwory na kolejną płytę. By pozyskać fundusze na realizację tego przedsięwzięcia zorganizowali tzw. internetowy crowdfunding/przedsprzedaż, czyli sfinansowanie projektu przez fanów. Za 100 PLN oferowali tzw. Très.Paczki, zawierające płytę, bilet na koncert oraz miejsce na liście podziękowań w książeczce płyty. Resztę kosztów pokrył anonimowy fan i firma Hortex. W lutym 2012 r. w zaledwie 6 dni zespół nagrał płytę w The Rolling Tapes Studio w Srebrnej Górze we współpracy z Michałem Kupiczem (znanego z Indigo Tree, Enchanted Hunters). Dystrybucją albumu zatytułowanego "40 Winks of Courage", którego premiera miała miejsce 15 maja 2012 r. zajęła się firma Pomaton EMI.

  Dyskografia

  Single i EP

  Nagrody i wyróżnienia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform