Cat

Blue Cafe

 • Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich.

  Historia

  Początki

  Na początku istnienia zespołu Paweł Rurak-Sokal, lider, klawiszowiec, kompozytor i aranżer utworów, zaprosił do współpracy wokalistkę Tatianę Okupnik oraz gitarzystkę Violę Danel (Sztendel). W tym czasie z formacją grali także: Marcin Fidos (kontrabas), Leszek Sokołowski (gitara), Kamil Bilski (saksofon altowy), Szymon Żmudziński (trąbka), Michał Niewiadomski (puzon), Ryszard „Kartn3y” Idziak (perkusja).

  2001–2003: Fanaberia

  Pierwszy singel zespołu, „Español”, został wydany w sierpniu 2001 roku. Opublikowana rok później piosenka „Kochamy siebie...” stała się przebojem, a debiutancki album zatytułowany Fanaberia zwrócił uwagę słuchaczy i krytyków. Zespół otrzymał wówczas nagrodę Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii.W tym samym roku formacja wydała także kolejne single: „Łap mnie bejbe” oraz „I'll Be Waiting”. W 2003 roku wydano reedycję krążka, który uzyskał status platynowej płyty w kraju.

  W tym samym roku grupa wzięła udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „You May Be in Love”, z którym zajął 3. miejsce. Po udziale w selekcjach piosenka stała się przebojem w kraju i przyniosła zespołowi ogólnopolską popularność. W 2004 roku numer został wykorzystany w oficjalnej ścieżce dźwiękowej filmu Nigdy w życiu w reżyserii Ryszarda Zatorskiego.

  W czerwcu 2003 roku zespół wystartował w XL Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Do nieba, do piekła”, z którym otrzymał główną nagrodę od komisji jurorskiej.

  2003–2004: Demi-sec, Konkurs Piosenki Eurowizji

  Jesienią 2003 roku premierę miał drugi album zespołu zatytułowany Demi-sec. Znalazł się na nim singel „Love Song”, z którym grupa wzięła udział w krajowych eliminacji do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.

  2005–2010: Zmiana składu, Ovosho, Four Seasons

  W 2005 roku zespół intensywnie koncertował, także za granicą. Niedługo później grupę opuściła Okupnik.

  Jesienią 2006 roku ukazał się pierwszy album zespołu nagrany z nową wokalistką zatytułowany Ovosho. Na płycie znalazły się single „Baby, Baby” oraz „My Road”, które stały się przebojami w kraju. Sam krążek uzyskał status złotej płyty tydzień po premierze, który promował utwór „Czas nie będzie czekał”. Piosenka trafiła na pierwsze miejsca radiowych list przebojów.

  Od 2011: DaDa, Freshair

  1 kwietnia 2011 roku odbyła się premiera piątej płyty zespołu zatytułowanej DaDa, będącej zupełnie nową propozycją w repertuarze Blue Café. Płytę promowały single „Noheo”, „Matahari”, „DaDa”, „Wina” oraz „Buena”, w którym gościnnie wystąpili kubańscy wokaliści i muzycy Reinaldo Ceballo i Renell Valdes Cepero oraz raper Drao Dee. Utwór odniósł sukces na polskich listach przebojów. W październiku 2011 roku krążek osiągnął status platynowej płyty. Z tej okazji zespół wydał platynową reedycję albumu, na której umieścił akustyczne wersje pięciu piosenek z ostatniej płyty, utwór „Freedom” nagrany ku czci Fridy Kahlo oraz nową wersję przeboju „Angel” z repertuatu Sarah McLachlan.

  W 2013 roku zespół świętował 15-lecie funkcjonowania na scenie muzycznej. W listopadzie 2014 roku odbyła się premiera najnowszej płyty zespołu zatytułowanej Freshair, którą promował singiel „Zapamiętaj”.

  Dyskografia

  Single

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform