Bo Ya

Goya

 • Goya – polska grupa muzyczna wykonująca pop. Powstała w Warszawie 1995 roku.

  Historia

  Zespół powstał w 1995 roku w Warszawie. Najważniejszą osobą w zespole jest Magdalena Wójcik – wokalistka. Urodziła się w 1975 roku w Krasnymstawie. Od najmłodszych lat brała udział w licznych przeglądach piosenki. Prezentowała własne utwory, które w 1993 roku zostały opublikowane na kasecie przez firmę fonograficzną Dalmafon.

  Podczas jednego z przeglądów, dyrektor A&R Pomaton EMI zwrócił uwagę na Magdalenę Wójcik i zaproponował współpracę. Mieszkając już w Warszawie spotkała muzyków, z którymi założyła zespół Goya. Byli to Grzegorz Jędrach – gitarzysta i lider zespołu oraz Rafał Gorączkowski, z którymi do dziś stanowią trzon zespołu.

  Zespół Goya istnieje od 1995 roku. Zadebiutował w 1998 r., kiedy to ukazał się pierwszy album zatytułowany po prostu Goya. Płytę promowały 3 single: Bo ya, Śpij i śnij oraz Kupię sobie dom.

  Zespół założył własne studio, w którym powoli zaczął przygotowywać nowy materiał muzyczny. Własne studio dawało komfort pracy, a co najważniejsze, pełną niezależność artystyczną. Jednym z pierwszych utworów wyprodukowanym przez nich samych, był cover znanej powszechnie piosenki zespołu Nirvana Smells Like Teen Spirit. W roku 2002 trafił on na Listę Przebojów Programu III Polskiego Radia. Drugi album Kawałek po kawałku ujrzał światło dzienne na początku wiosną 2003. Promowały go 3 single: Będę się starać, Jeśli będę taka oraz tytułowa piosenka Kawałek po kawałku.

  2 lipca 2003 wokalistka zespołu wystąpiła u boku światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy'ego. Magda zaśpiewała partię wokalną w utworze Ajde Jano. Drugim ważnym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do wystąpienia przed jedynym w Polsce koncertem Petera Gabriela w Poznaniu. Spośród wielu kandydatur wybrano właśnie Goyę. 25 stycznia 2004 Goya wzięła udział w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004, prezentując piosenkę All My Senses. Singel z utworem promował specjalną edycje albumu Kawałek po kawałku, na której pojawiły się cztery nowe kompozycje.

  Trzecim długogrającym albumem zespołu jest Smak słów który miał premierę 24 lutego 2005. Płytę promowały 2 single: Smak słów i Mój. Ten drugi utwór brał udział w eliminacjach do konkursu sopockiego. Podobnie jak Kawałek po kawałku tak i Smak słów doczekał się swojej reedycji. Album został wzbogacony o 2 nowe piosenki, remiksy oraz videoclipy. Początek roku 2006 to premiera specjalnie przygotowanego singla do filmu Ryszarda Zatorskiego – Tylko mnie kochaj.

  Zespół przygotował i nagrał własną wersję przeboju 2 plus 1 Chodź, pomaluj mój świat. Trafił on na maxi-singla dla DJ-ów. Znaleźć na nim można jeszcze covery wykonane przez Reni Jusis i Marysię Sadowską.

  19 marca 2007 roku do sklepów trafił czwarty album zespołu Horyzont zdarzeń. Materiał posiada charakterystyczny dla tego zespołu klimat i brzmienie. Płytę od początku marca promował singel W zasięgu Twego wzroku . Kolejnymi singlami promującymi album "Horyzont zdarzeń" były utwory "Piękny czas" i "Dobre sny".

  W maju 2008 ukazał się specjalny singiel z Martyną Jakubowicz "W domach z betonu nie ma wolnej miłości" który promował jej płytę jubileuszową "Moje 30. urodziny".

  15 maja 2009 roku ukazał się piąty album zespołu zatytułowany "Od wschodu do zachodu". Znalazło się na nim 17 piosenek, m.in. single "Jutro obudź mnie" i "Codzienność".

  Szósty studyjny album zespołu ukazał się 17 kwietnia 2012. Na płycie "Chwile" pojawiło się więcej gitar oraz więcej brzmień z lat 80'tych. Promowały ją 2 single: tytułowy "Chwile" i otwierający album utwór "Echo".

  Dyskografia

  Single

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform