Ricky Martin Feat. Joss Stone

 • Joss Stone, właśc. Jocelyn Eve Stoker) − angielska wokalistka.

  Życiorys

  Urodzona w Dover, Stone wychowywała się w Devon w południowo-zachodniej Anglii.

  Jako nastolatka została zauważona, gdy wygrała eliminacje do programu telewizyjnego Star for a Night w 2002 (polskim odpowiednikiem tego programu jest Droga do gwiazd). Gdy w programie w błyskotliwy sposób zaśpiewała piosenkę Donny Summer "On the Radio", mimo iż sama nie była zadowolona ze swego występu, zwróciła uwagę londyńskich producentów znanych jako Boilerhouse Boys (Andy Deana oraz Bena Wolfa), dzięki którym nawiązała kontakt ze Steve'em Greenbergiem – założycielem i dyrektorem generalnym wytwórni S-Curve Records. Na jego zaproszenie młoda Stone wyjechała do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła pracę nad płytą The Soul Sessions.

  Debiutancki album wydała w 2003, mając 16 lat. Na płycie znalazło się 10 klasycznych utworów w nowej interpretacji wokalistki. Przy pracy nad tą płytą Stone współpracowała z takimi uznanymi wokalistkami jak Angie Stone czy Betty Wright (chórki), oraz z zespołem The Roots. Płyta sprzedała się w ponad dwumilionowym nakładzie, uzyskując przy tym status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych i potrójnej platyny w Wielkiej Brytanii.

  Jednak, jak twierdzi ona sama, jej prawdziwym debiutem był drugi album Mind, Body & Soul, który ukazał się we wrześniu 2004. Produkcją płyty zajmował się również m.in. Steve Greenberg. Na albumie tym znajdują się już oryginalne piosenki wokalistki. Płyta Mind, Body & Soul uzyskała status platynowej płyty w USA oraz potrójnej platyny w Wielkiej Brytanii. Stone wydała również DVD Mind, Body & Soul Sessions: Live in New York City, która jest zapisem jednego z koncertów w Nowym Jorku.

  Joss Stone chętnie współpracuje z innymi wokalistami, czego efektem są jej liczne występy i nagrania z takimi artystami jak: Melissa Etheridge, Blondie, Elton John, Gladys Knight, James Brown, Donna Summer, Angelique Kidjo, Robbie Williams, John Legend, Sting, Rod Stewart, Herbie Hancock i in. 19 września 2011 roku ukazał sie album grupy SuperHeavy którą Joss Stone utworzyła wspólnie z Mickiem Jaggerem, Dave'em Stewartem, Damianem Marleyem oraz A. R. Rahmanem.

  Artystka znana jest również ze wspierania akcji charytatywnych, wystąpiła m.in. na koncercie Live 8 w Hyde Parku.

  Joss Stone ma na swoim koncie kilka ról aktorskich, zagrała m.in. Annę Kliwijską w serialu Dynastia Tudorów.

  Nagrody i nominacje

  W lutym 2005 wygrała dwie nagrody Brit Awards: British Female Solo Artist i British Urban Act, była także nominowana w kategorii British Breakthrough Act. W czasie gali rozdania nagród razem z Melissą Etheridge wykonały "Cry Baby" i "Piece Of My Heart" w hołdzie Janis Joplin.

  Otrzymała nominacje do nagród nagród Grammy 2005 w kategoriach: Best New Artist, Best Female Pop Vocal Performance, Best Pop Vocal Album.

  Dyskografia

  DVD

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform