Edyta Gorniak i Mietek Szczesniak

 • Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach.

  W 1994 roku Górniak została wybrana wewnętrznie przez Telewizję Polską na pierwszą w historii reprezentantkę Polski podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „To nie ja!”, z którym zajęła ostatecznie drugie miejsce, najwyższe w historii kraju w widowisku oraz jedno z najwyższych wśród debiutujących w konkursie nadawców publicznych. Po udziale w Eurowizji wokalistka wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Dotyk, który ukazał się w 1995 roku. Jeszcze tego samego roku otrzymał status złotej i platynowej płyty, a dwa lata później – czterokrotnej platynowej płyty. Utwory z krążka, takie jak „Jestem kobietą”, „Nie opuszczaj mnie” czy „Dotknij...”, zostały hitami, a ostatni z nich promowany był w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych na terenie całej Polski, zajmując m.in. 1. miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego.

  W kolejnym roku Górniak rozpoczęła karierę światową. 7 listopada 1997 roku wydała swój drugi album studyjny zatytułowany Edyta Górniak. Był to zarazem jej pierwszy album anglojęzyczny i międzynarodowy. W Japonii album zatytułowano Kiss Me, Feel Me. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 350 tys. egzemplarzy i pojawiła się na europejskich listach przebojów, w Norwegii (13. miejsce), Szwecji (18. miejsce), Finlandii (22. miejsce) i Szwajcarii (40. miejsce). Singel z płyty, „One & One” zaprowadził Edytę Górniak jako pierwszego polskiego wokalistę na listę European Radio Top 50 pisma „Music & Media”. W 1999 roku wydano pierwszy album koncertowy wokalistki – Live '99. Płyta zawiera nagrania z trasy koncertowej, która miała miejsce na terenie Polski. Trzeci studyjny album artystki, Perła, wydany został 9 marca 2002. Dokładnie miesiąc po premierze album został certyfikowany jako złoty. Złożony z dwóch dysków – pierwszy został wydany wyłącznie na polski rynek, zaś drugi został później wydany międzynarodowo na płycie Invisible, która była edycją międzynarodową albumu Perła. Singel promujący album, „Impossible”, notowany był na listach przebojów w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

  Z powodów rodzinnych kolejną płytę wokalistka wydała dopiero pięć lat później. Album E·K·G uzyskał status platynowej płyty. W lipcu 2008 roku na festiwalu TOPtrendy Górniak zajęła 5. miejsce w rankingu najlepiej sprzedających się płyt 2007 roku dzięki płycie E·K·G. W 2008 roku ukazał się album Zakochaj się na Święta w kolędach, na którym znalazło się 10 najpopularniejszych piosenek świątecznych oraz kolęd. W 2012 roku wydano szósty album studyjny wokalistki, My, promowany singlami „Teraz – tu”, „On the Run”, „Nie zapomnij”, „Consequences” oraz „Sens-Is”.

  Piosenkarka piętnastokrotnie otrzymała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Dwukrotnie została laureatką tejże nagrody. W 1994 roku otrzymała Wiktora. Zdobyła też statuetkę Eska Music Award oraz nagrodę międzynarodową przyznaną przez Hiszpanów za „Najlepszy głos Europy”. Była też czterokrotnie nominowana do nagród Viva! Najpiękniejsi i VIVA Comet Awards (w tej drugiej raz wygrała). Otrzymała również nominacje do Superjedynek i Telekamer. W 2010 uhonorowano ją Bursztynowym Słowikiem.

  Kariera

  1989–1993: Początki

  Edyta Górniak debiutowała w programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego Śpiewać każdy może w 1989 piosenką „Stop” z repertuaru Sam Brown, a w 1990 wzięła udział w koncercie Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymała wyróżnienie za piosenkę „Zły chłopak” z repertuaru Lory Szafran. W tym czasie przerwała edukację w technikum ogrodniczo-pszczelarskim w Kluczborku, aby rozpocząć karierę muzyczną. Występowała również w przedstawieniach muzycznych w Teatrze Buffo: Do grającej szafy grosik wrzuć – z klasycznymi polskimi popowymi przebojami sprzed ery rock and rolla, Blues minus – z piosenkami autorstwa Jonasza Kofty i Nie opuszczaj mnie – z polskimi wersjami piosenek tworzącego we Francji belgijskiego barda Jacques’a Brela.

  W lipcu 1993 wzięła udział w szwedzkim Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, gdzie zdobyła trzecią nagrodę. W tym samym roku nagrała dwie piosenki z muzyką Piotra Rubika do filmu Pajęczarki.

  1994–1996: Konkurs Piosenki Eurowizji, Dotyk

  W 1994 roku przyjęła zaproszenie Telewizji Polskiej do zostania pierwszym artystą reprezentującym Polskę podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji, na którym wystąpiła z utworem „To nie ja!”. Początkowo decyzji sprzeciwiał się ówczesny menedżer artystki, Wiktor Kubiak, jednak Górniak zdecydowała się przyjąć zaproszenie od stacji. Po konkursie niemiecka prasa napisała, że pojawiła się nowa artystka z Polski o wyglądzie i głosie anioła, natomiast dziennikarz BBC publicznie ogłosił, iż poznaliśmy najpiękniejszy młody głos Europy – Edytę Górniak z Polski.

  Piosenka „To nie ja!” była przełomem w karierze wokalistki w Polsce, zostając największym przebojem 1994 roku. Górniak podpisała wówczas kontrakt z niezależną wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak, producent musicalu Metro, który w kolejnych latach pełnił funkcję jej menedżera. Dzięki niemu artystka zadebiutowała singlem „Once in a Lifetime/To nie ja!”, który sprzedawany był jesienią 1994 w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Artystką zainteresowały się wówczas liczne wytwórnie płytowe, w tym polski oddział koncernu EMI – Pomaton EMI, który podpisał z nią, poprzez niezależną wytwórnię Kubiaka, kontrakt płytowy.

  Sukces odniosły także kolejne hity, „Jestem kobietą” oraz już w 1995 „Dotyk”. Jej pierwszy studyjny album, zatytułowany Dotyk, ukazał się w maju 1995 i rozszedł się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Zawierał także nowe wersje najpopularniejszych przebojów z wszystkich trzech musicali z udziałem Górniak. Album został uhonorowany nagrodą polskiego przemysłu płytowego Fryderyk 1995 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Tego samego roku z okazji Europejskiego Roku Ochrony Przyrody wspólnie z takimi wykonawcami jak Ryszard Rynkowski, Kayah, Andrzej Krzywy, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka czy Kostek Yoriadis Górniak nagrała utwór „W każdym z nas”. W 1996 podpisała w Londynie kontrakt z wytwórnią EMI International na nagranie pięciu albumów. Kontynuowała jednak nagrywanie dla polskiego rynku, lansując wówczas trzy następne przeboje: „Kolorowy wiatr” (polską wersję utworu „Colors of the Wind” do filmu Disneya Pocahontas), „Love Is on the Line” (klubowy hit podarowany Górniak przez Kylie Minogue.

  1997–2003: Kariera międzynarodowa – Edyta Górniak, Perła, Invisible

  W listopadzie 1997 piosenkarka wydała swój pierwszy anglojęzyczny album Edyta Górniak. Nad jego produkcją i doborem repertuaru czuwał Christopher Neil, odpowiedzialny za międzynarodową karierę Céline Dion. Prace nad płytą trwały ponad półtora roku. Piosenki napisali tacy twórcy światowych hitów, jak Billy Steinberg (m.in. „Like a Virgin” Madonny), Simon Climie (m.in. „I Knew You Were Waiting (For Me)” Arethy Franklin i George'a Michaela), George Merrill i Shannon Rubican (m.in. „I Wanna Dance With Somebody” Whitney Houston), Siedah Garrett (m.in. „Man In the Mirror” Michaela Jacksona) czy Rick Nowels (m.in. „Falling Into You” Céline Dion). Pierwszy z singli, „When You Come Back to Me”, stał się przebojem szczególnie w Skandynawii, Portugalii (gdzie wykorzystano go w czołówce popularnego serialu telewizyjnego) i w krajach azjatyckich (zrealizowany do niego klip osiągnął 3. miejsce na liście przebojów azjatyckiej MTV, zaraz za Spice Girls i Madonną). Następny singel „Anything” odniósł sukces głównie w Polsce.

  Zaraz po wydaniu płyty, w grudniu 1997 wokalistka wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej na wspólnym koncercie z legendarnym tenorem Jose Carrerasem. Na repertuar koncertu złożyły się pieśni, arie operowe, świąteczne standardy oraz wspólny hit „Hope For Us”, który ukazał się wtedy na singlu. Koncert transmitowany był w Telewizji Polskiej.

  Podczas promocji pierwszego zagranicznego albumu Górniak nagrała w 1998 kolejne dwa przeboje nagrane dla polskiej publiczności: „Lustro” (polską wersję przeboju „Reflection” z filmu Disneya Mulan) oraz „Dumka na dwa serca” (temat przewodni najdroższego polskiego filmu XX wieku Ogniem i mieczem, w duecie z Mietkiem Szcześniakiem). Ten ostatni przebój okazał się największym przebojem 1999 i był nagradzany jeszcze wiele lat później – w marcu 2006 wygrał plebiscyt na Najpiękniejszą piosenkę z sercem, zorganizowany przez TVP1 i radio RMF FM przy okazji akcji „Serce masz tylko jedno”, natomiast w październiku 2007 zdobył Złotą Kaczkę magazynu Film, dla najlepszej piosenki filmowej 50-lecia.

  Na początku 1999 umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych i francuskojęzycznych odniósł kolejny międzynarodowy singel wokalistki, „One & One”. W 1996 jako pierwszy wydał tę piosenkę debiutant Robert Miles, mimo że to Górniak nagrała ją pierwsza. Wersja Milesa doszła na szczyt europejskiej listy bestsellerów. Inny utwór z jej zagranicznej płyty, „Perfect Moment”, nagrała z kolei po niej debiutantka Martine McCutcheon, która doprowadziła go w 1999 na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów. Album Edyta Górniak w Norwegii zyskał status złotej płyty, natomiast w Szwajcarii i Portugalii srebrnej płyty. Na świecie rozeszło się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tego albumu, z czego ponad 200 tysięcy poza granicami Polski.

  Zaraz po ostatnich sukcesach na rynkach zachodnich 8 kwietnia 1999 Górniak wyruszyła w trwającą miesiąc pierwszą biletowaną trasę koncertową po Polsce. Obejmowała 11 koncertów w 11 miastach. Podczas jej trwania powstał koncertowy album Live '99. Na potrzeby płyty wykorzystano koncerty zarejestrowane w Krakowie i Warszawie, choć rejestrowany był również koncert w Łodzi. Na płycie znalazło się 14 piosenek, jednak z pominięciem jej największego międzynarodowego przeboju „One & One”. Album został wydany we wrześniu i sprzedany w nakładzie ponad 30 tys. sztuk.

  3 lipca 2000 artystka rozpoczęła swoją pierwszą plenerową trasę po Polsce, o nazwie Julia, promującą słuchowisko radiowe RMF FM Romeo i Julia. Artystka występowała w nim wspólnie z Maciejem Stuhrem. Koncert w Krakowie został zarejestrowany przez TVP1 i miał swoją telewizyjną premierę w grudniu.

  W 2002 wytwórnia EMI International rozwiązała kontrakt z Górniak, ale wokalistka podpisała nowy, z niemieckim oddziałem wytwórni Virgin Records. Za produkcję i piosenki na jej kolejny międzynarodowy album, tym razem odpowiadał brytyjski producencko-kompozytorski zespół Absolute, pracujący wcześniej m.in. ze Spice Girls i Tiną Turner. Napisali oni większość materiału na płytę, ale premierowe utwory podarowali też kolejni twórcy światowych hitów: Steve Kipner (m.in. „Genie In A Bottle” Christiny Aguilery) i John Reid (m.in. „When The Heartache Is Over” Tiny Turner). W marcu 2002 na rynek trafiła polska edycja tego albumu, zatytułowana Perła. Album zawierał dodatkową polskojęzyczną płytę, z nagraniami dla polskich fanów. Przyniosła ona przeboje „Jak najdalej” czy „Nie proszę o więcej”. Sprzedano ponad 40 tysięcy sztuk tego dwupłytowego albumu.

  Tego samego roku Górniak została poproszona o zaśpiewanie polskiego hymnu narodowego podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Występ ten odebrany był później z mieszanymi odczuciami. W rok po polskiej premierze, w marcu 2003 angielska część Perły miała międzynarodową premierę pod tytułem Invisible. Album dodatkowo zawierał klubowy hit „Impossible”, który został wybrany na promującego go singla. W nowym wizerunku artystycznym Górniak w Europie, według zamysłu wytwórni, pozostało tylko imię Edyta. „Impossible” odniósł jedynie umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych, co nie pozwoliło odnieść płycie sukcesu komercyjnego. Sprzedano zaledwie kilkanaście tysięcy egzemplarzy. Wytwórnia zrezygnowała więc z wydawania kolejnych singli i realizowania kolejnych klipów. Jeszcze tylko utwór „Hold on Your Heart” został wykorzystany w popularnym portugalskim serialu telewizyjnym Morangos com Açúcar (Truskawki z cukrem). Rok później Virgin Records rozwiązała kontrakt z Górniak, a po dziesięciu latach współpracy wokalistka opuściła także swoją macierzystą polską wytwórnię. Na pożegnanie w marcu 2004 polski oddział EMI wydał kompilację 17 jej największych przebojów, Złota kolekcja: Dotyk. W tym czasie artystka nagrała kolejny przebój „Nie było” z metalową formacją Sweet Noise.

  2004–2007: Przerwa w nagrywaniu płyt

  27 marca 2004 Górniak urodziła syna Allana, ze związku z gitarzystą, Dariuszem Krupą.

  11 listopada 2005 Górniak i Krupa pobrali się. W tym samym miesiącu odbyła się premiera singla „Krople chwil…” promującego kampanię reklamową wody mineralnej Cisowianka z udziałem wokalistki. W grudniu zaprezentowała drugi utwór pochodzący z albumu Mathplanete, czyli „Sexuality”. W styczniu 2006 w miesięczniku „Playboy” ukazała się sesja fotograficzna wokalistki autorstwa współpracującej z magazynem „Vogue” Marleny Bielińskiej i Tomasza Drzewińskiego. Powiązana była z promocją singla „Sexuality”, który do sklepów trafił w lutym. Nakład pisma wyniósł aż 130 tys. egzemplarzy i ukazał się w dwóch wersjach okładkowych. Utwór „Sexuality” promowało wideo z sesji zdjęciowej piosenkarki w „Playboyu”.

  Wkrótce Górniak rozpoczęła pracę nad nowym albumem popowym i poszukiwania nowego wydawcy. Wybór wokalistki padł na koncern Sony BMG, a pierwszym efektem ich współpracy było wzięcie udziału w czerwcu 2006 w konkursie premier na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie Górniak zaprezentowała piosenkę „Cygańskie serce”. Utwór zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności, przegrywając jedynie z zespołem Virgin. Tego samego roku wraz z Mieczysławem Szcześniakiem, Kayah, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Robertem Amirianem i Grzegorzem Markowskim piosenkarka nagrała utwór „Wystarczy chcieć” z okazji 10. rocznicy powstania Fundacji Polsat.

  W listopadzie 2006 odbyła się premiera singla z kolejną piosenką zapowiadającą nową płytę, „Loving You”. Tymczasem w styczniu 2007 Górniak zaśpiewała tytułowy temat do polskiej wersji hiszpańskiego filmu animowanego Smocze wzgórze. Równolegle do prac nad płytą, od marca do grudnia 2007 wokalistka zasiadała w jury dwóch edycji programu Jak oni śpiewają telewizji Polsat, w którym gwiazdy seriali telewizyjnych walczyły o kontrakt płytowy.

  We wrześniu 2007 Górniak wystąpiła w Teatrze Wielkim w Warszawie w koncercie z muzyką klasyczną pod tytułem Śpiewnik narodowy, ku czci Marii Fołtyn i Stanisława Moniuszki. Koncert był transmitowany na żywo przez TVP, a zaproszono na niego tak wybitnych polskich artystów jak Ryszard Morka, Irena Santor i Maryla Rodowicz. Górniak wykonała klasyczny utwór Moniuszki „Gwiazdeczka”, otrzymując entuzjastyczne recenzje, m.in. od samej Santor: Pamiętam, jak Edyta Górniak kiedyś śpiewała pieśń Stanisława Moniuszki. Niełatwą. Niepopularną. Zrobiła to tak pięknie, że uważam to za wzorzec. To było z okazji jubileuszu Marii Fołtyn. Arcy-, arcymuzykalnie, arcypięknie.

  2007–2011: E·K·G, Powrót na szczyt

  Jej pierwszy od pięciu lat studyjny album E·K·G trafił na rynek w październiku 2007. Ostatecznie został wydany wspólnie przez EG.Production i medialny koncern Agora SA. Górniak zadebiutowała na nim jako autorka tekstów. Albumowi towarzyszyła kilkudziesięciostronicowa książeczka z tekstami piosenek, ilustrowana materiałem fotograficznym ukazującym ją w obiektywie Tomasza Drzewińskiego.

  Premierę albumu E·K·G poprzedził singel „List”, będący polskojęzyczną wersją utworu „I Surrender” z repertuaru Céline Dion, pierwotnie napisanego dla Górniak. Był to zarazem jej pierwszy od czterech lat teledysk. Już w kilka dni od premiery płyta zdobyła status złotej, a po miesiącu platynowej płyty. Po tak krótkim okresie sprzedaży album okazał się 14. bestsellerem roku, oraz 7. wśród albumów polskich wykonawców, mimo że czołowe stacje radiowe i telewizyjne nie grały pochodzących z niego singli.

  W tym samym czasie wokalistka wzięła udział w sesji zdjęciowej dla miesięcznika „Machina”, na której została ucharakteryzowana na warszawską Syrenkę, co miało służyć odświeżeniu wizerunku symbolu polskiej stolicy. Pomysłodawcą sesji była redakcja „Machiny” i władze miasta Warszawy.

  W Sylwestra wokalistka uświetniła swoim występem największy w Polsce plenerowy koncert z tej okazji, organizowany przez telewizję Polsat w Krakowie. W styczniu 2008 oficjalnie potwierdziła, że planuje trasę koncertową promującą płytę, planowała również wydanie płyty DVD z tej trasy. Ostatecznie nie doszło do zapowiadanego tournée i nie licząc sporadycznych koncertów po wydaniu singla „Dziękuję Ci”, promocja płyty szybko dobiegła końca.

  Sukces płyty E·K·G przełożył się na liczne wyróżnienia dla artystki. Otrzymała ona m.in. nominację do Telekamery w kategorii: Muzyka (5. miejsce) oraz do Wiktora w kategorii: Muzyka i estrada. Zdobyła również dwie nominacje do Superjedynek 2007 w kategoriach: Wykonawca roku (4. miejsce w głosowaniu internautów) i Płyta roku (5. miejsce w głosowaniu internautów). Nominowano ją także do nagród Viva! Najpiękniejsi oraz Kobieta Roku Glamour 2007.

  Po zakończeniu promocji płyty, od marca do listopada 2008 roku Górniak ponownie zasiadała w jury programu Jak oni śpiewają, w jego kolejnych dwóch edycjach. W lipcu 2008 zaśpiewała na festiwalu TOPtrendy w Sopocie w koncercie TOP. Miesiąc wcześniej odmówiła występów na dwóch ważnych w swojej karierze koncertach. Pierwszy miał odbyć się z okazji 15-lecia jej kariery w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, lecz organizator nie pozwolił jej na wyjście na scenę dopiero po zmroku. Drugi miał być supportem przed koncertem Céline Dion, jednak management Dion nie pozwolił jej wystąpić z zespołem na żywo.

  W październiku 2008 w plebiscycie zorganizowanym z okazji 60-lecia EMPiK-u Górniak zdobyła dwie statuetki, w kategoriach: Najważniejsza osobowość ostatnich 60 lat oraz Najważniejsza płyta ostatnich 60 lat za debiutancki album Dotyk.

  W listopadzie 2008 ponownie w swojej karierze zaśpiewała w filmie, tym razem w polskiej komedii romantycznej To nie tak jak myślisz, kotku. Wykonała utwór „To nie tak jak myślisz”, do którego zrealizowano teledysk. Piosenka trafiła na playlisty większości radiostacji i muzycznych stacji telewizyjnych, co zdarzyło się po raz pierwszy od blisko sześciu lat, od czasu przeboju „Impossible”. Był to jej pierwszy wielki przebój od tamtego czasu.

  Tuż przed Bożym Narodzeniem ukazał się jej pierwszy świąteczny album Zakochaj się na Święta w kolędach zawierający pięć kolęd w języku polskim i pięć amerykańskich świątecznych standardów. Płyta była dodatkiem do „Gazety Wyborczej”. Pod koniec 2008 wokalistka wzięła udział w programie Ranking gwiazd. Od marca do listopada 2009 była jurorką ostatnich dwóch edycji programu Jak oni śpiewają.

  W kwietniu 2009 zdobyła statuetkę Radia Eska, czyli Eska Music Award, w kategorii: Przebój roku za utwór „To nie tak jak myślisz”. W tym samym miesiącu wydała oświadczenie, w którym ogłosiła separację w swoim małżeństwie. W maju zakończyła współpracę z mężem na stanowisku menedżera. W lipcu, w wywiadzie dla magazynu „Viva!”, ogłosiła koniec swojego związku. Firma EG.Production została w rękach Krupy. Do rozwodu doszło w lutym 2010. W Sylwestra Górniak wystąpiła jednego wieczoru na trzech prestiżowych koncertach w Warszawie. W Sali Kongresowej dwukrotnie wystąpiła z legendarną orkiestrą BBC Big Band, po czym uświetniła największy plenerowy show sylwestrowy, transmitowany przez telewizję Polsat.

  W styczniu 2010 Górniak rozpoczęła roczną współpracę z byłą menedżerką Dody, Mają Sablewską. Zapowiedziała wówczas obchody jubileuszowego roku kariery. Najpóźniej latem miała wydać nowy album oraz płytę DVD, ogłosiła też rozpoczęcie prac nad własnym musicalem, żadnych z tych planów jednak nie zrealizowała. W marcu tego samego roku dostała nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii: Najpiękniejsza Polka.

  29 maja artystka uczciła swój jubileusz uroczystym koncertem 20 piosenek na XX-lecie, podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie. W sierpniu wystąpiła jako gość specjalny festiwalu TVP Bydgoszcz Hit Festiwal 2010. Na obu koncertach po raz pierwszy wykonała na żywo unikatową piosenkę „Never Will I”, nagraną na jej pierwszy zagraniczny album i wydaną tylko w Japonii. Od września do listopada brała udział w show stacji TVN Taniec z gwiazdami razem z Janem Klimentem, zajmując 3. miejsce. Podczas finałowego odcinka wystąpiła jako gość specjalny, wykonując piosenkę Miley Cyrus, „When I Look At You”.

  W listopadzie na rynek trafiła nowa wersja kompilacji jej największych przebojów, Złota kolekcja: Dotyk, uaktualniona o hity z ostatnich lat oraz unikatowy utwór „Never Will I”. W grudniu 2010 artystka uświetniła swoim występem sylwestrowy koncert TVP Sylwester z Dwójką – Imperium gwiazd we Wrocławiu. Jedną z atrakcji było wspólne wykonanie Górniak wraz z Marylą Rodowicz i Beatą Kozidrak, przeboju Creedence Clearwater Revival „Proud Mary”, w aranżacji znanej z wykonania Tiny Turner. Wokalistka zaprezentowała tam również swój premierowy singel „Teraz – tu”, zapowiadający nowy album My. Teledysk do niego wyreżyserowała sama Górniak.

  2011–2013: My, Ekskluzywne występy

  14 lutego 2012 na rynek trafił długo zapowiadany album Górniak My, wydany przez jej nową własną wytwórnię płytową Anaconda Productions. Promowały go single „Teraz – tu”, „Nie zapomnij”, „Consequences”. Płyta przyniosła artystce cztery nominacje do nagród VIVA Comet. W związku z brakiem wsparcia promocji albumu My trasą koncertową, Górniak rozpoczęła w zamian wieloletnią serię specjalnych występów na licznych telewizyjnych galach, gdzie śpiewała głównie covery. W tym okresie wzięła również udział w dwóch popularnych programach muzycznych jako trener.

  22 marca 2011, w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się koncert Jednego Serca, będący hołdem dla ofiar katastrofy smoleńskiej, podczas którego artystka wykonała utwór „Nie opuszczaj mnie” Jacquesa Brela. 1 lipca na koncercie Tu Warszawa, z okazji inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE w Warszawie, zaśpiewała przebój Czesława Niemena „Sen o Warszawie”.

  Od 3 do 31 marca 2012 Górniak brała udział w programie TVP2 Bitwa na głosy w roli trenera, gdzie prowadziła chór uczestników z Opola.

  16 grudnia, w warszawskim studiu telewizyjnym Transcolor, odbył się uroczysty urodzinowy koncert Górniak, rejestrowany przez stację HBO i wyemitowany w Sylwestra. Wokalistka przedstawiła tam swoje największe przeboje, jak również covery „Co mi Panie dasz” grupy Bajm i „Lovesong” The Cure.

  26 maja Górniak wystąpiła w finale trzeciej edycji programu X Factor, gdzie razem z Klaudią Gawor (późniejszą zwyciężczynią) wykonała utwór „List”.

  23 i 24 sierpnia Górniak wystąpiła jako gość specjalny podczas Sopot Top of the Top Festival 2013, wykonując m.in. covery „The Power of Love” Jennifer Rush i „All The Way” z Mattem Duskiem.

  7 września 2013 roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2 rozpoczęła się emisja III edycji programu The Voice of Poland, w której Górniak wraz z Marią Sadowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadła w jury. Od sierpnia program promował teledysk do premierowej piosenki "Tysiące głosów", nagranej przez wokalistkę wspólnie z pozostałymi jurorami. 1 maja wykonała ten utwór ponownie, podczas koncertu Tu bije serce Europy, zorganizowanego z okazji dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  Od 2013: Nadchodzący ósmy album

  Latem 2013 wokalistka rozpoczęła nagrania na swój ósmy album studyjny.

  Latem 2014 wokalistka powróciła do programu The Voice of Poland i wraz z Justyną Steczkowską, Markiem Piekarczykiem oraz Tomsonem i Baronem z Afromentalu zasiadła w jury V edycji show, której emisja rozpoczęła się 6 września 2014 roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2.

  W lutym 2015 zajęła 10. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia.

  3 czerwca 2015 potwierdzono udział Górniak w szóstej edycji The Voice of Poland na stanowisku jurora.

  Głos

  Skala głosu Edyty Górniak wyliczona została na 3 oktawy i 8 półtonów.

  Wypowiedź Alicji Węgorzewskiej podczas nagrania jednego z odcinków programu Bitwa na głosy: "Kiedy czasem słucham Edyty, to ona ma tę elektryczność pod skórą, tę wrażliwość, którą też miała Whitney Houston".

  Działalność pozamuzyczna

  W 2006 wraz z Borysem Szycem.

  W geście protestu przeciw spaleniu tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie, Górniak wpięła w nią kwiaty.

  Życie prywatne

  Górniak pochodzi z rodziny polsko-romskiej. Jej ojciec porzucił rodzinę, gdy miała 5 lat.

  Po ukończeniu szkoły podstawowej podjęła naukę w Technikum Ogrodniczym w Prószkowie.

  Była związana z aktorem Dariuszem Kordkiem, z którym była zaręczona.

  27 marca 2004 w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży urodziła syna Allana.

  Po rozwodzie związała się z osobą spoza show-biznesu, prawnikiem Piotrem Schrammem. 27 czerwca 2014 wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała o zakończeniu ich czteroletniego związku.

  Dyskografia

  • Dotyk (8 maja 1995)
  • Edyta Górniak (10 listopada 1997) / Kiss Me, Feel Me (7 listopada 1997)
  • Perła (9 marca 2002) / Invisible (31 marca 2003)
  • E·K·G (12 października 2007)
  • Zakochaj się na Święta w kolędach (22 grudnia 2008)
  • My (14 lutego 2012)

  Filmografia

  Aktorka:

  • 2002: Na dobre i na złe odc. 93 Odnaleźć siebie – jako piosenkarka Nika Werner[102][103]
  • 2006: Niania odc. 31 Gdzie jest Edyta? – jako ona sama[102][103]

  Wykonanie piosenek:

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform