Over My Head

Asaf Avidan

 • Asaf Avidan (hebr.: אסף אבידן, ur. 23 marca 1980 w Jerozolimie) – izraelski piosenkarz rockowy, folkowy i bluesowy, autor tekstów piosenek, wokalista i lider zespołu Asaf Avidan & the Mojos założonego w 2006 roku.

  Biografia

  Dzieciństwo, edukacja

  Urodził się w jako syn dyplomatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela. Cztery lata swojego dzieciństwa spędził na Jamajce.

  Początki kariery

  Po ukończeniu studiów wyjechał do Tel Awiwu, gdzie pracował jako animator aż do czasu zerwania ze swoją dziewczyną w 2005 roku. Rozstanie sprowokowało go do powrotu do rodzinnego miasta, porzucenia pracy oraz skupienia się na swojej nowej pasji – muzyce.

  2006-10: Asaf Avidan & The Mojos

  Pod koniec 2006 wyruszył w akustyczną trasę koncertową po izraelskich klubach, w trakcie której wsparli go czterej muzycy: perkusista Yoni Sheleg, gitarzysta Roi Peled, wiolonczelista Hadas Kleinman i basista Ran Nir. Po jednym z koncertów Nir zaproponował mu współpracę, efektem czego było założenie zespołu Asaf Avidan & The Mojos. W 2007 roku formacja zaczęła koncertować po kraju, a w 2007 roku wyjechała w trasę koncertową do Nowego Jorku, gdzie wystąpiła m.in. podczas festiwalu M.E.A.N.Y..

  Występy wzbudziły zainteresowanie dużych wytwórni płytowych, które proponowały zespołowi podpisanie kontrakt na wydanie debiutanckiego albumu. Avidan wówczas odrzucił oferty, chcąc pozostać niezależnym muzycznie, i razem ze swoim bratem Roiem Avidanem założył własną wytwórnię – Telmavar Records, pod szyldem której wydał pierwszą płytę długogrającą zespołu zatytułowaną The Reckoning.

  9 września 2009 roku na terenie Izraela wydana została druga płyta w dorobku zespołu zatytułowana Poor Boy/Lucky Man.

  Pod koniec listopada 2010 roku zespół wydał swój trzeci album studyjny zatytułowany Through the Gale.

  2011-13: Different Pulses

  Po zawieszeniu działalności zespołu zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej. W 2012 roku utwór „Reckoning Song” promujący pierwszą płytę formacji doczekał się remiksu od niemieckiego DJ-a Wankelmuta, który trafił do sieci pod nazwą „One Day/Reckoning Song”. Piosenka dotarła do pierwszego miejsca krajowych list przebojów.

  We wrześniu 2012 roku w Izraelu premierę miała jego debiutancka solowa płyta zatytułowana Different Pulses, która w kolejnym roku została wydana także na międzynarodowym rynku. Producentem albumu został Tamir Muskat.

  Od 2014: Back to Basics

  W 2014 roku wyruszył w akustyczną trasę koncertową zatytułowaną Back to Basics, dzięki której chciał wrócić do muzyki, którą grał na początku swojej kariery.

  Premiera drugiego albumu studyjnego zatytułowanego Gold Shadow odbyła się 12 stycznia 2015 roku.

  W 2015 roku Avidan wyruszył w trasę koncertową zatytułowaną The Gold Shadow Tour.

  Muzyka

  Avidan zainteresował się muzyką niedługo po rozstaniu ze swoją długoletnią partnerką. Podczas nagrywania pierwszej płyty chciał wyrazić swoje emocje nie tylko w melodii czy tekstach, ale także w głosie. Jak przyznawał w wywiadach, miał potrzebę śpiewania w coraz wyższych rejestrach wokalnych, aby uzyskać efekt prawie wykrzyczanych emocji.

  W wywiadzie udzielonemu serwisowi La Music Blog przyznał, że nie uważa się za „izraelskiego artystę”, tylko „artystę z Izraela”.

  Podczas pobytu Avidana we Włoszech w 2013 roku, lokalny dom mody Manueli Mariotti zaprezentował kolekcję odzieży marki Dondup inspirowaną muzyką artysty.

  Wizerunek

  Tatuaże

  Avidan posiada cztery tatuaże. Na jednym ramieniu ma koguta i kotwicę, a na drugim – kruka i kompas. Tatuaże mają symbolizować dwubiegunowość, reprezentować dwie sprzeczności (dzień i noc, udomowienie i jego przeciwieństwo), które towarzyszą artyście w życiu.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • The Reckoning (2008)
  • Poor Boy/Lucky Man (2009)
  • Through the Gale (2010)
  • Different Pulses (2013)
  • Gold Shadow (2015)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform