Jedward

 • Jedward – irlandzki duet muzyczny, złożony z braci bliźniaków - Johna i Edwarda Grimes (ur. 16 października 1991 w Dublinie). Znany ze swoich blond irokezów, zyskali sławę w Wielkiej Brytanii i Irlandii dzięki występom w szóstej edycji programu "The X Factor" w 2009 roku. Zajęli w nim 6. miejsce.

  Jedward mają na koncie trzy albumy: Planet Jedward, Victory i Young Love. Planet Jedward i Victory zdobyły tytuł podwójnej platyny w Irlandii. Wydali dziewięć singli, w tym "Under Pressure (Ice Ice Baby)" (mash-up piosenki "Under Pressure" zespołu Queen i "Ice Ice Baby" Vanilla Ice), "Lipstick" (z którą reprezentowali Irlandię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011 i "Waterline" (z którą wystąpili podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2012.

  Jedward są znani także z ich telewizyjnej działalności: prowadzili program dla dzieci "Jedward's Big Adventure" oraz "OMG! Jedward's Dream Factory", brali udział w ósmej edycji brytyjskiego programu "Celebrity Big Brother 8".

  3 maja 2012 ukazał się ich nowy singiel "Put The Green Cape On", który jest oficjalną piosenką Irlandii na Euro 2012. Wszystkie dochody z tej piosenki zostały przekazane dla Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii.

  Dzieciństwo

  Bliźnięta John Paul Henry Daniel Richard Grimes i Edward Peter Anthony Kevin Patrick Grimes urodzili się 16 października 1991 roku w Rathangan (w Irlandii). John jest dziesięć minut starszy niż Edward. Ich rodzice rozstali się w 2001 roku i synowie przeprowadzili się, wraz z matką, do Dublina. Pozostali w bliskich stosunkach z obojgiem rodziców.

  Ze względu na nietypowy wygląd i uwielbienie do muzyki pop.

  Kariera

  "The X Factor"

  W 2009 roku, John i Edward wzięli udział w castingach do 6. edycji brytyjskiej wersji programu "The X Factor".

  Fani nadali im pseudonim Jedward, który stał się popularny w prasie. Brytyjska prasa, a nawet sam Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, wyrażali się o nich nieprzychylnie, podczas gdy sławy takie jak Robbie Williams, Shakira i The Black Eyed Peas deklarowały swoje poparcie. John i Edward przetrwali w programie siedem tygodni, odpadli 22 listopada.

  Piosenki zaśpiewane w The X Factor:

  • Odcinek 1: Robbie Williams – "Rock DJ"
  • Odcinek 2: Britney Spears – "Oops!... I Did It Again"
  • Odcinek 3: Ricky Martin – "She Bangs"
  • Odcinek 4: Ray Parker, Jr. – "Ghostbusters"
  • Odcinek 5: Queen – "We Will Rock You"
  • Odcinek 6: David Bowie, Queen, Vanilla Ice – "Under Pressure (Ice Ice Baby)"
  • Odcinek 7: Wham – "I'm Your Man"/"Wham! Rap"

  Planet Jedward

  Po ich przygodzie z programem "The X Factor", Jedward, od tamtej pory oficjalnie występujący pod tą nazwą, podpisali kontrakt z Modest! Management.

  W styczniu 2010 roku, Jedward podpisali kontrakt z Sony Music Entertainment, opiewający na sumę 90 000 funtów.

  W kwietniu 2010 roku, Jedward rozpoczął swoją pierwszą solową trasę koncertową - 27 koncertów w całej Irlandii, które nazwali "Planet Jedward Tour". Dzięki dużej popularności wydarzenia, ruszyli z drugą trasą, po Irlandii i Wielkiej Brytanii. Gazeta "Irish Independent" oceniła tournee pozytywnie

  Drugi singiel Jedward, cover utworu Blink-182 "All the Small Things", został wydany w lipcu 2010 roku, i zdobył 21. miejsce na Irlandzkiej Liście Przebojów oraz 6. na liście brytyjskiej. W tym samym tygodniu, Jedward wydał swój debiutancki album Planet Jedward, na którym znalazły się piosenki popowe, rockowe i elementy rapu. Krążek zajął 1. miejsce na irlandzkiej, i 17. na brytyjskiej liście najlepszych albumów

  W lipcu, bliźniacy pojawili się w reality show stacji Channel 4, "Big Brother", gdzie wykonali piosenkę "All the Small Things" w ogrodzie, jako część zadania uczestników programu, by "ignorowali rzucające się w oczy rzeczy" (oryg. "ignore the obvious").

  W sierpniu 2010 roku, telewizja ITV2 stworzyła trzyczęściowy dokument o zespole Jedward, pt. "Jedward: Let Loose", w którym przenieśli się do nich domu na dziesięć dni. Program promował ich debiutancki album Planet Jedward, dokumentował kontuzję Edwarda podczas koncertu T4 on the Beach oraz produkcję teledysków do piosenek "Under Pressure (Ice Ice Baby)" i "All the Small Things".

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011, "Celebrity Big Brother" i "Victory"

  12 lutego 2011 roku, Jedward wydali trzeci singiel "Lipstick", który zajął 1. miejsce na listach przebojów w Irlandii. Jedward właśnie z tym utworem zostali wybrani do reprezentowania Irlandii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Bez problemu przeszli przez półfinał, który odbył się 12 maja, awansując do finału, gdzie zajęli ostatecznie 8. miejsce .

  Po Konkursie Piosenki Eurowizji, "Lipstick" został wypuszczony cyfrowo w całej Europie, pojawił się na listach przebojów w Belgii, Szwecji, Niemczech, a nawet w Austrii, gdzie trafił na 3. miejsce listy przebojów. Utwór był również na 8. miejscu listy międzynarodowych przebojów w Korei Południowej .

  Krótko po Konkursie Piosenki Eurowizji, Jedward pojawili się przez 60-tysięczną publicznością w College Green w Dublinie, przed przemową Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy.

  W kwietniu 2011 roku, Jedward rozpoczęli swoją drugą trasę koncertową "Bad Behaviour Tour", z którą jeździli po całej Irlandii.

  Kolejny singiel Jedward, "Bad Behaviour", został wydany w lipcu i zajął pierwsze miejsce na irlandzkiej liście przebojów.

  31 lipca, bliźniacy rozpoczęli pierwszą część swojego trzeciego tournee, "The Carnival Tour", który składał się z 12 koncertów w Irlandii i Irlandii Północnej.

  Trzy dni po tym, jak zakończyła się pierwsza część tournee, Jedward wystąpili w 8. edycji brytyjskiej wersji programu "Celebrity Big Brother 8". Doszli aż do finału, ostatecznie zajmując trzecie miejsce, tuż za Kerry Katoną i zwycięzcą Paddy Doherty. Trzeci singiel z płyty Victory, "Wow Oh Wow", został wydany w sierpniu 2011 roku.

  W grudniu, Jedward zagrali w pantomimie "Jedward and the Beanstalk", komediowo-musicalowej wersji baśni "Jaś i Magiczna Fasola" - "Jedward i Magiczna Fasola". Wystawiono go w Teatrze Olimpijskim w Dublinie, wyprzedano wszystkie bilety.

  Powrót na Konkurs Piosenki Eurowizji, Young Love

  W styczniu 2012 roku, Jedward rozpoczęli europejską część swojego tournee "Victory Tour", zagrali w Austrii, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Estonii.

  W lutym, bliźniacy znów wygrali irlandzkie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji, podczas których wykonali piosenkę "Waterline". W maju, Jedward zaśpiewali ten utwór podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2012, który odbył się w Baku (Azerbejdżan). Po zakwalifikowaniu się do finału, zajęli ostatecznie 19. miejsce.

  W marcu, wystąpili na zakończeniu maratonu w Los Angeles, będąc atrakcją mediów, ze względu na swój strój i uczesanie .

  W maju, Jedward wydali charytatywny singiel i "nieoficjalną" irlandzką piosenkę na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 pt. "Put the Green Cape On". Jest to przerobiony utwór "Lipstick", z nowymi słowami, napisanymi przez DJa Colma Hayesa. Wszystkie dochody z singla zostały przekazane dla Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii.

  22 czerwca został wydany trzeci album bliźniaków - Young Love. Zajął pierwsze miejsce na liście najlepszych albumów Irlandii już tydzień po premierze. Krążek pojawił się na listach przebojów w Szwecji, Korei Południowej, Finlandii, Austrii, Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

  6 czerwca, John i Edward biegli w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Dublinie, 19. dnia sztafety. Biegnąc z siódmą pozycją, bliźniacy przebiegli z ulicy Cathal Brugha do budynku Poczty Głównej na ulicy O’Connella.

  W lipcu, John i Edward odwiedzili Singapur, gdzie ich nowy album cieszył się ogromnym sukcesem.

  We wrześniu, UK TV channel wyemitował serię "Jedward's Weird Wild World", gdzie John i Edward, z poczuciem humoru pokazywali popularne filmy w Internecie.

  W listopadzie, bliźniacy przedstawili nagrodę dla najlepszej Niezależnej Firmy Produkcyjnej podczas rozdania Dziecięcych Nagród Befta

  Konkurs Piosenki Eurowizji

  Jedward dwukrotnie reprezentowali Irlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji - w 2011 i 2012 roku.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011

  Jedward byli jednymi z pięciu kandydatów do reprezentowania Irlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2011. Zgłosili się z piosenką "Lipstick" 12 maja, Jedward zaprezentował się w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji 2011, który miał miejsce w Düsseldorfie, i doszli do finału konkursu, który odbył się 14 maja. Ostatecznie zajęli 8. miejsce, zdobywając 119 punktów (co jest najlepszym wynikiem kraju od 2000 roku. Poza tym, wygrali Nagrodę Dziennikarzy im. Marcela Bezençona, której zwycięzcę wybierało 43 komentatorów konkursu.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2012

  W październiku 2011 roku, Jedward powiedzieli telewizji MTV, że są zainteresowali ponownym reprezentowaniem Irlandii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2012, który odbył się w Baku (Azerbejdżan).

  W pierwszych dniach lutego ujawniono, że ich propozycją na konkurs będzie poprockowa piosenka "Waterline". 24 lutego, Jedward wygrali Eurosong zarówno w rankingu widzów, jak i jurorów. Tym sposobem zostali pierwszymi artystami, którzy reprezentowali Irlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji dwa lata z rzędu .

  22 maja wystąpili w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się w Crystal Hall w Baku (Azerbejdżan). Zdobyli 92 punkty i weszli do finału na szóstym miejscu.

  Inne

  Reklamy

  Od kiedy odpadli z programu "The X Factor", Jedward pojawili się w wielu kampaniach reklamowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W 2009 roku, zgodzili się pojawić w radiowej kampanii Turystyki Irlandii, w której zawarli żartobliwe przeprosiny za groteskowe występy w programie "The X Factor".

  W 2010 roku, Jedward zostali twarzą kampanii irlandzkiej restauracji fast food Abrakebabra.

  Bracia wzięli udział w kampaniach reklamowych dla przewoźników kolejowych East Midlands Trains, ponieważ Instytucja Nadzorująca Przestrzeganie Brytyjskiego Kodeksu Reklamowego orzekła, że reklama wprowadza w błąd.

  Scena

  Jedward wystąpili w Teatrze Olimpijskim w Dublinie w pantomimie "Kopciuszek", która odbywała się od 22 grudnia do 9 stycznia 2011 roku. Wrócili na tę scenę podczas świątecznej pantomimy "Jedward i Magiczna Fasola" w grudniu 2011 roku.

  Modeling

  Jedward podpisali kontrakt z agencją Next Models i pojawili się w magazynach modowych, takich jak i-D, Esquire czy Grazia.

  Pomoc charytatywna

  Jedward angażują się w wiele projektów charytatywnych, dzięki czemu mają tytuł jednych z najlepiej ocenianych ambasadorów charytatywnych w Irlandii na rok 2011.

  Jedward są ambasadorami Stowarzyszenia na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci w Irlandii (ISPCC).

  Reakcje

  Jedward byli tematem komentarzy serwisów społecznościowych i mediów, natomiast w 6 odcinku na żywo programu "The X Factor", kiedy May i Taylor byli mentorami finalistów, gitarzysta powiedział im "Macie coś, naprawdę coś macie" (oryg. "You have something, you really do have something.". Ponadto stwierdział, że "Ludzie albo ich kochają albo nienawidzą, a to zawsze dobry znak. Jeżeli jesteś obojętny, to zapominają o tym. Niektórzy cię kochają, niektórzy cię nienawidzą - macie coś, czego potrzeba do szczęścia" (oryg. "People love them or hate them, that's always a good sign. If they're indifferent then forget it. Some people love you, some people hate you – you got something going for you.")

  Politycy, zarówno irlandzcy, jak i brytyjscy, też wyrazili swoje uczucia dotyczące Jedward. Przewodniczący dwóch najważniejszych partii brytyjskich, Partii Pracy i Partii Konserwatywnej, wydali na potrzeby kampanii wyborczej plakaty parodiujące bliźniaków

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform