Eric Saade

 • Eric Khaled Saade (ur. 29 października 1990 w Helsingborgu) – szwedzki wokalista muzyki pop i dance, prezenter telewizyjny, członek szwedzkiego boysbandu What’s Up! (w latach 2007–2009), reprezentant Szwecji podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku.

  Biografia

  Dzieciństwo, początki kariery

  Eric Saade pochodzi z libańsko-szwedzkiej rodziny – jego ojciec pochodzi z Libanu, a matka – ze Szwecji. Rodzice rozwiedli się, kiedy Saade miał cztery lata. Dzieciństwo spędził w małej miejscowości Kattarp, interesował się piłką nożną i muzyką. W wieku sześciu lat zadebiutował na scenie podczas wesela swojej matki. Swoje pierwsze kompozycje zaczął pisać, gdy miał 13 lat, a dwa lata później, jako 15-latek podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy.

  2007–2009: What’s Up!

  W 2007 wygrał przesłuchania do nowego boys bandu – What’s Up!. W kolejnym roku zespół koncertował po całej Szwecji oraz nagrał szwedzkojęzyczną wersję utworu „This Is Me” („Här är jag”) do produkcji Walt Disney Pictures – Camp Rock. W tym samym roku wydali swój debiutancki album, zatytułowany In Pose. Płytę promowały single „Go Girl!”, który dotarł do piątego miejsca szwedzkiej listy przebojów.

  2009–2010: Melodifestivalen, Masquerade

  W sierpniu 2009 Saade podpisał kontrakt z Roxy Recordings.

  13 lutego 2010 wziął udział w szwedzkich selekcjach do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji (Melodifestivalen 2010) z utworem „Manboy”, z którym wystąpił w drugim półfinale eliminacji, przechodząc do finału na pierwszym miejscu.

  W styczniu 2010 Saade wygrał Scandipop Award w kategorii Największa nadzieja 2010 roku.

  W marcu wygrał szwedzką Nagrodę Artystyczną im. Marcela Bezençona za utwór „Manboy”, który zdobył nominację także do Nagrody Dziennikarzy. 19 maja kolejnego roku wokalista wydał swój pierwszy solowy album Masquerade. Po premierze albumu wokalista wyruszył w trasę koncertową, zatytułowaną Masquerade Tour, która składała się z 24 koncertów.

  Trzeci singiel z płyty, „Break of Dawn” (napisany przez Saade i Fredrika Kempe.

  W sierpniu 2010 Saade został nominowany do Rockbjörnen Awards w trzech kategoriach: Najlepszy szwedzki artysta na żywo, Najlepszy przełomowy występ i Najlepsza szwedzka piosenka roku (za „Manboy”).

  2011: Melodifestivalen, Konkurs Piosenki Eurowizji, Saade Vol. 1 i Saade Vol. 2

  W styczniu 2011 Saade był nominowany do zdobycia sześciu Scandipop Awards w kategoriach: Najlepszy singiel nowego artysty („It’s Gonna Rain” i „Manboy”), Najlepszy singiel artysty, Najlepszy album artysty (Masquerade) i Najlepszy debiut. Wygrał w dwóch ostatnich kategoriach

  19 lutego 2011 Saade po raz drugi zgłosił się do szwedzkich preselekcji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji – Melodifestivalen 2011. Wystąpił w trzecim półfinale z ósmym numerem startowym z utworem „Popular” autorstwa Fredrika Kempe i produkcji Petera Boströma. Po finale konkursu utwór zdobył szwedzką Nagrodę Dziennikarzy im. Marcela Bezencona, nominowany był także do zdobycia Nagrody Artystycznej.

  Konkursowy utwór został wydany w formie singla pod koniec lutego 2011 roku, w kwietniu opublikowany został teledysk do piosenki.

  Pod koniec czerwca w Szwecji i Norwegii ukazała się nowa płyta studyjna Saade, zatytułowana Saade Vol. 1. Piosenka trafiła na drugie miejsce krajowej listy przebojów i zdobyła status złotej płyty. Od 17 czerwca do 10 listopada 2011 Saade grał koncerty w ramach drugiej trasy koncertowej, zatytułowanej Made of Pop Concert i składającej się z 24 koncertów w kraju oraz jednego we Francji.

  W sierpniu wokalista otrzymał nominacje do dwóch nagród You Choice w kategoriach Najlepszy teledysk artysty („Popular”) i Najlepszy debiut, teledysk do singla opublikowano 7 grudnia 2011.

  Trzeci album studyjny artysty pt. Saade Vol. 2 został wydany 30 listopada, trafił na pierwsze miejsce najchętniej kupowanych płyt w Szwecji.

  Od 2012: Forgive Me

  W 2012 roku Saade otrzymał sześć nominacji do Scandipop Awards w kategoriach: Najlepszy wokalista, Faworyt czytelników, Najlepszy album artysty (za płyty Saade Vol. 1 i Saade Vol. 2), Najlepszy singel artysty („Popular”) i Najlepszy remiks („Popular . W październiku ukazały się kolejne utwory artysty – „Miss Unknown” and „Marching (In the Name of Love)”.

  W kwietniu kolejnego roku Saade podał tytuł swojej nowej płyty (Forgive Me) oraz opublikował pierwszy singiel promujący wydawnictwo – „Coming Home”, napisany we współpracy z Julimarem "J-Sonem" Santosem i Matsem Lie Skaarem. W maju wokalista został współprowadzącym 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, relacjonując wydarzenia z tzw. „green roomu”.

  Życie prywatne

  Do 2012 roku Saade związany był z wokalistką Molly Sandén.

  Dyskografia

  Single

  • 2007: „Go Girl! – (5. w Swedish Singles Chart)
  • 2008: „If I Told You Once” – (16. w Swedish Singles Chart)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform