Slowly

Matt Cardle

 • Matthew Sheridan "Matt" Cardle (ur. 15 kwietnia 1983 w Southampton w Anglii) to brytyjski piosenkarz i gitarzysta, który zdobył sławę wygrywając siódmą edycję popularnego programu muzycznego The X Factor. Po zwycięstwie podpisał kontrakt opiewający na milion funtów z wytwórnią Syco Music, a zaraz po tym został wydany jego debiutancki singiel When We Collide. W pierwszym tygodniu sprzedano 439 000 kopii, po czym utwór zdobył pierwsze miejsce w brytyjskiej bożonarodzeniowej liście przebojów.

  Biografia

  Dzieciństwo i początki kariery

  Cardle urodził się 15 kwietnia 1983 roku w Southampton w hrabstwie Hampshire w Anglii. Jego rodzice to David i Jennifer Cardle (z domu Horner). Ma starszego brata i czterech przyrodnich braci. W 2007 r. był członkiem zespołu Darwyn grającego rock alternatywny i pop. W 2009 r. został frontmanem i gitarzystą rockowego zespołu Seven Summers.

  The X Factor

  W 2010 r. zgłosił się na casting do siódmej edycji programu telewizyjnego The X Factor. Wtedy zachwycił jurorów piosenką Amy Winehouse You Know I'm No Good i dostał się do kolejnych etapów. Na etapie domy jurorów poleciał z pozostałymi uczestnikami do domu Dannii Minogue w Australii. Minogue, zadowolona z jego występu, wybrała go na jednego z czterech uczestników swojej kategorii w programach na żywo. Podczas pierwszego z nich zaśpiewał When Love Takes Over i uzyskał drugi najlepszy wynik w głosowaniu widzów. Przez kolejne tygodnie, aż do finału, utrzymywał pierwsze miejsce w głosowaniu. 11 grudnia wystąpił w duecie z Rihanną w piosence Unfaithful, a następnego dnia wygrał program uzyskując wynik 44,61% głosów i tym samym pokonując swoich dwóch konkurentów.

  Kariera po programie

  Tydzień po finale programu jego singiel zdobył pierwsze miejsce w notowaniu UK Singles Chart w Wielkiej Brytanii

  Letters

  14 października 2011 roku ukazał się jego długo oczekiwany solowy album Letters. Teksty do utworów z tej płyty, poza samym wykonawcą, pisali między innymi Gary Barlow, czy jeden z jurorów brytyjskiego X Factor - Louis Walsh. Już w pierwszym tygodniu po wydaniu album trafił na same czołówki list w Anglii i Irlandii, plasując się na drugim miejscu w obu krajach.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform