Quien

Pastora Soler

 • Pastora Soler, właściwie Pilar Sánchez Luque (ur. 28 września 1978 w Coria del Río, w prowincji Sewilla) – hiszpańska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

  Jej kariera rozpoczęła się w 1994, wraz z wydaniem debiutanckiego albumu Nuestras coplas. Dwa lata później na rynek trafił jej drugi album El mundo que soñé. Jednak dopiero trzeci album Fuente de luna, wydany w 1999, przyniósł jej popularność. Płyta odniosła sukces; w Hiszpanii sprzedano ponad 120 tysięcy egzemplarzy. W 2001 opublikowała kolejny album zatytułowany Corazón congelado, który otrzymał certyfikat platynowej płyty. Rok później wydała płytę Deseo, która także zdobyła status platynowej. W 2005 ukazał się jej następny album Pastora Soler, któremu za sprzedaż przyznano certyfikat złotej płyty. Ponadto otrzymał kilka nagród, w tym Premio Cadena Dial 2005 w kategorii Najlepszy album.

  W 2007 otrzymała nagrodę Micrófono de Oro, przyznawaną przez Federację Radia i Telewizji. Tego samego roku ukazał się jej siódmy album studyjny Toda mi verdad, dzięki którego sukcesowi w 2008 została laureatką wielu nagród muzycznych m.in. Premio Cadena Dial 2007, Premio del Senado Mujer 2008 czy Premios de la Música, w ramach której otrzymała nagrodę w kategorii Najlepszy album roku.

  W 2009 ukazał się jej ósmy album studyjny zatytułowany Bendita locura. Rok później świętowała piętnastolecie działalności artystycznej; z tej okazji wydała album koncertowy 15 años, który otrzymał nagrodę Premios de la Música w kategorii Najlepsza produkcja audiowizualna oraz zdobył nominację do Latin Grammy Awards 2011 w kategorii Najlepszy album flamenco. W 2011 wydała następną płytę pod tytułem Una mujer como yo.

  W 2012 otrzymała nagrodę Premio Cadena Dial 2011. W tym samym roku reprezentowała Hiszpanię w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji w Baku z piosenką „Quédate conmigo”, zajmując 10. miejsce. Rok później wydała dziesiąty album studyjny pod tytułem Conóceme.

  Kariera

  Początki kariery

  Już od najmłodszych lat wykazywała się dużą muzykalnością. Gdy miała pięć lat, zaczęła śpiewać na targach w Sewilli, a w wieku ośmiu lat rozpoczęła pierwsze lekcje śpiewu u Adelity Domingo. W tym czasie występowała w Los chavalillos de España, prowadzonej przez Lauren Postigo, gdzie koncertowała wraz z nimi po Andaluzji. W 1986 nagrała swój pierwszy singel „Gracias madre”. Piosenka została wydana jednak dopiero w 1988 na płycie gramofonowej i kasecie, jednocześnie będąc jedynym dziełem piosenkarki wydanym pod jej imieniem i nazwiskiem – Pilar Sánchez.

  W 1994 podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy z wytwórnią Polygram. Wtedy postanowiła znaleźć dla siebie pseudonim artystyczny, wybierając ostatecznie Pastora Soler. W tym samym roku wydała swój debiutancki album Nuestras coplas. Płyta ta składa się z dziesięciu utworów, z których popularne stały się m.in. „Triniá”, „Capote de grana y oro” czy „Romance de la Reina Mercedes”. Dwa lata później, w 1996, zmieniając swój styl muzyczny na pop, wydała drugi album El mundo que soñé, gdzie kierownictwem muzycznym nad płytą zajął się Eddy Guerin. Był to jej ostatni album wydany z wytwórnią Polygram.

  1999–2004: Fuente de luna, Corazón congelado i Deseo

  W 1999 podpisała kontrakt z wytwórnią Emi-Odeón, która jeszcze tego samego roku wydała jej trzeci album Fuente de luna. Płyta została utrzymana w stylistyce popu, ale zawierała także elementy muzyki arabskiej. Dzięki temu albumowi, Soler stała się sławna na hiszpańskiej scenie muzycznej, jako obiecująca się piosenkarka młodego pokolenia muzyki pop-flamenco.

  W 2001 został wydany jej kolejny album Corazón congelado.

  28 października 2002 trafił do sprzedaży jej piąty studyjny album Deseo, który został wyprodukowany przez Carlosa Jeana. W celu promocji albumu wydała jako singel „Guerra fría”, a następnie „Herida”. Ten drugi był grany w klubach na terenie całego kraju w zremiksowanej wersji, która także została wydana. Płyta Deseo sprzedała się w ponad 80 tysiącach egzemplarzy oraz otrzymała status platynowej. Przy tworzeniu albumu piosenkarka współpracowała z wieloma muzykami, m.in. z Noelem Molinem, Johnem Parsonsem, Alfonso Pérezem, Luisem Dulzaidesem, Angie Bao, Paco Ibáñezem, Arturo Soriano i Orquestą Filmadrid.

  W 2003 uczestniczyła w projekcie Ellas y Magia. Wydano DVD, na którym znalazły się wykonania najpopularniejszych hiszpańskich piosenkarek, które nagrały hiszpańskie wersje piosenek z filmów Disneya.

  2005–2006: Kontrakt z Warner, Pastora Soler i Sus grandes éxitos

  15 marca 2005 do sprzedaży trafił album Samba pa' ti, którym hiszpańscy artyści oddali hołd klasykom brazylijskiej muzyki. Wokalistka w projekcie nagrała dwie piosenki, „Por qué llorar” oraz „Desafinado” wraz z Aną Belén, Carmen París, Lolitą i Lucrecią. Płyta została nagrana w listopadzie 2004 i wyprodukowana przez Luisa Miguela Fernándeza, Fernanda Illána i Juliego Palaciosa. Wraz z albumem została nagrana również płyta DVD z filmem dokumentalnym pod tytułem Aquarela do Brasil, zawierającym też wypowiedzi wszystkich muzyków uczestniczących w projekcie. DVD zostało zarejestrowane w Madrycie, Walencji, Barcelonie, Salvadorze i Rio de Janeiro.

  W tym samym roku, piosenkarka zmieniła wytwórnię i podpisała kontrakt z Warner Music. 26 kwietnia wydała swoją pierwszą płytę z nową wytwórnią, zatytułowaną Pastora Soler. Na albumie znalazło się jedenaście utworów wśród, których oprócz premierowych piosenek można znaleźć utwór „Non credere”, jeden z najbardziej charakterystycznych dzieł z repertuaru Miny oraz piosenkę „La flor de Estambul” z repertuaru Javiera Ruibala. Pastora Soler była nagrywana w Madrycie i Mediolanie od października 2004 do marca 2005. Za produkcję odpowiadał włoski producent Danilo Ballo.

  9 maja 2005 wydała swój pierwszy album kompilacyjny zatytułowany Sus grandes éxitos, który zawierał jej najpopularniejsze piosenki nagrane z wytwórnią EMI. Na płycie znalazło się w sumie dziewiętnaście utworów, w tym „Dámelo ya”, „Corazón congelado”, „Guerra fría” oraz „Herida”, a także kilka remiksów.

  18 kwietnia 2006 album Pastora Soler został wydany w specjalnej edycji, która została poszerzona o duety z Davidem DeMaríą, Armando Manzanero i Antonio Martínezem Aresem.

  24 listopada 2006 premierę miała hiszpańska komedia ¿Por qué se frotan las patitas? w reżyserii Álvaro Benigesa, do której Soler nagrała dwie piosenki, „Tu frialdad” w duecie z Raimundo Amadorem oraz „Soy rebelde” w duecie z Indią Martínez.

  2007–2008: Micrófono de Oro, Toda mi verdad i nagrody muzyczne

  21 kwietnia 2007 w Ponferradzie otrzymała nagrodę Micrófono de Oro, przyznawaną corocznie przez Federację Radia i Telewizji.

  5 czerwca wydała swój siódmy album studyjny, zatytułowany Toda mi verdad. Płyta była nagrywana w Tarifie, a za jej produkcję odpowiadał Jacobo Calderón. Wydawnictwo składa się z dziesięciu utworów, skomponowanych głównie przez Antonia Martíneza-Aresa. Po raz pierwszy piosenki na swoją płytę komponowała również sama piosenkarka, z czego tytułowy utwór „Toda mi verdad” został stworzony przez nią samą. Album promowały single „Quién”, „Qué va a ser de mí” i „Por si volvieras”.

  10 października 2007 uczestniczyła w koncercie z okazji obchodów święta Matki Bożej z Pilar w Saragossie, gdzie na scenie wystąpiła wraz z Antoniem Carmoną.

  W 2008 Pastora Soler została laureatką licznych nagród m.in. Premio Cadena Dial 2007, Premio del Senado Mujer 2008 czy Premios de la Música, gdzie piosenkarka otrzymała nagrodę za Najlepszy album roku.

  2009–2010: Bendita locura, Mi primer olé i 15 años

  7 lutego 2009 premierę miał singel „Bendita locura”, będący pierwszym z jej ósmego albumu o tym samym tytule. Piosenka została skomponowana przez Esmeraldę Grao.

  W lipcu 2009 utwór „Esta vez quiero ser yo” został wydany jako drugi singel z albumu. Teledysk do piosenki został nakręcony w Madrycie, a wyreżyserował go Daniel Etura.

  W styczniu 2010 nagrała piosenkę „Limosna de amores” w duecie z Lolitą, którą ta wydała na swoim albumie De Lolita a Lola.

  W kwietniu została zaproszona jako jedna z artystów, by uczcić setną rocznicę Gran Vía. Na uroczystości upamiętniającej to wydarzenie zaśpiewała cztery piosenki: „El lerele”, „Limosna de amores”, „Triniá” i „Romance de la Reina Mercedes”.

  7 września z okazji piętnastolecia swojej działalności artystycznej wydała album koncertowy 15 años, który zawierał nagrania na żywo, zarejestrowane 5 i 6 maja 2009 w teatrze Lope de Vega w Sewilli. Na płycie znalazły się najbardziej udane utwory w karierze Soler, a także duety z Malú, Miguelem Povedą i Manuelem Carrasco. Do promocji wydawnictwa została wybrana akustyczna wersja piosenki „La mala costumbre”, dedykowanej jej ojcu.

  W październiku 2010 wyruszyła w trasę koncertową 15 años en el escenario wraz z ogólnokrajowym hiszpańskim radiem COPE, gdzie podczas koncertów wykonywała największe przeboje ze swojego repertuaru.

  2011: Una mujer como yo

  W lutym 2011 zdobyła dwie nominacje do nagrody Premios de la Música w kategorii Najlepszy album i Najlepszy album hiszpańskojęzyczny, z których obydwie nominacje zostały przyznane za album 15 años.

  Pod koniec lipca na swoich oficjalnych profilach na portalach społecznościowych poinformowała, że jej dziewiąty album studyjny będzie nosić tytuł Una mujer como yo i zostanie wydany w październiku tego samego roku.

  18 października 2011 do sprzedaży trafił jej album Una mujer como yo, na którym znalazło się dwanaście utworów. Płyta była nagrywana w Rzymie i Madrycie, a nad produkcją czuwał Pablo Pinilla. Na albumie znalazł się m.in. utwór „Vamos”, który piosenkarka skomponowała wspólnie z Malú i Vanesą Martín, czy kompozycja „Soy de ti” autorstwa Soler.

  2011–2012: Konkurs Piosenki Eurowizji 2012

  21 grudnia 2011 hiszpański nadawca publiczny RTVE oficjalnie ogłosił, że Pastora Soler została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Hiszpanii w nadchodzącym Konkursie Piosenki Eurowizji w azerskim mieście Baku.

  Na początku 2012, RTVE ogłosiło, że piosenka, którą artystka zaprezentuje w maju w Azerbejdżanie zostanie wybrana podczas specjalnego programu w marcu.

  Dwa z utworów, „Tu vida es tu vida” i „Quédate conmigo” zostały wybrane bezpośrednio przez Soler i jej zespół do rywalizacji w telewizyjnej gali. Natomiast pozostałe dwie piosenki, „Ahora o nunca” i „Me despido de ti” zostały poddane głosowaniu internetowemu na stronie nadawcy.

  19 marca został przedstawiony oficjalny teledysk do piosenki. Wideo wyreżyserował Rafael Sañudo, a wystąpiła w nim sama piosenkarka, której towarzyszyło dwóch tancerzy.

  26 maja z 19. numerem startowym wystąpiła od razu w finale konkursu.

  Latem tego samego roku artystka nagrała angielską wersję utworu „Quédate conmigo”, która została zatytułowana „Stay With Me” i wydana 24 lipca.

  Od 2013: El número uno, Conóceme i 20

  11 lutego 2013 wystąpiła jako gość specjalny w programie Tu cara me suena, w którym znane osoby próbują jak najdokładniej upodobnić się do danego piosenkarza.

  22 lipca wydała singel „Te despertaré”, promujący jej dziesiąty album studyjny.

  11 stycznia 2014 koncertem w teatrze Gran Teatro Falla w Kadyksie rozpoczęła trasę koncertową pod nazwą Gira Conóceme, promującą płytę Conóceme.

  9 grudnia z okazji 20-lecia swojej kariery artystycznej wydała drugi w swoim dorobku album kompilacyjny, zatytułowany 20. Wydawnictwo objęło 3 płyty CD oraz DVD, na których zostały umieszczone zarówno największe przeboje piosenkarki jak i niepublikowane wcześniej utwory, a także duety z takimi artystami jak Manuel Carrasco, Malú czy El Sueño de Morfeo.

  Życie prywatne

  17 października 2009 w rodzinnym mieście Coria del Río wzięła ślub z choreografem Francisem Viñolo.

  Dyskografia

  • Nuestras coplas (1994, Polygram)
  • El mundo que soñé (1996, Polygram)
  • Fuente de luna (1999, Emi-Odeón)
  • Corazón congelado (2001, Emi-Odeón)
  • Deseo (2002, Emi-Odeón)
  • Pastora Soler (2005, Warner Music Spain)
  • Toda mi verdad (2007, Warner Music Spain)
  • Bendita locura (2009, Warner Music Spain)
  • Una mujer como yo (2011, Warner Music Spain)
  • Conóceme (2013, Warner Music Spain)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform