What Do You Want From Me?

Monaco

 • Monaco to poboczny projekt ówczesnego basisty zespołu New Order Petera Hooka. Wspólnie wraz z Davidem Pottsem, współpracownikiem z wcześniejszego projektu Revenge, grupa ta została założona w roku 1996. Największy sukces panowie odnieśli w roku 1997 dzięki singlowi "What Do You Want From Me?" oraz zawierającemu go albumowi Music for Pleasure, który sprzedał się w prawie pół miliona kopii.

  Podobieństwo do New Order

  Ponieważ działalność zespołu New Order była zawieszona w połowie lat 90, Monaco było w stanie odnieść tak znaczący sukces prawdopodobnie ze względu na podobieństwo do muzyki tworzonej przez zespół New Order. Podobieństwo dźwięków zawierało się w trzech głównych źródłach:

  • Muzyka zespołu była oparta na korzeniach dance-rock-pop, dokładnie tak jak muzyka New Order.
  • Hook zagrał dokładnie w taki sam, łatwo rozpoznawalny sposób, grając melodyjnie na wysokich rejestrach gitary basowej.
  • Śpiew Davida Pottsa oraz tembr jego głosu dosyć znacząco był podobny do wokalu Bernarda Sumnera pierwotnego wokalisty New Order.

  Porażka drugiego albumu

  W 1999, wydawnictwo Polydor odrzuciło zespołowi Monaco materiał na drugi album, zatytułowany po prostu Monaco, w związku z radykalnymi zmianami trendów na rynku muzycznym. Natomiast inne, mniejsze wydawnictwo Papillon Records zgodziło się wydać ten album. Niestety, zaniechano wydania singla "I've Got A Feeling", który miał promować album. Nie było także praktycznie żadnych innych form promocji i pomimo dobrych recenzji został on sprzedany w małych ilościach, dlatego obecnie jest to spory rarytas kolekcjonerski na aukcjach internetowych w Amazon.com czy eBay.

  Rozpad Monaco

  W 2000 roku, pomiędzy obydwoma członkami zespołu doszło do sporych napięć. Stało się tak ze względu na niezadowolenie porażką wydawniczą oraz w ocenie Pottsa nierównomiernym nakładem pracy w tworzeniu muzyki. Po występie na "Eclipse festival" który zakończył się według Pottsa kompletną klapą, Potts oraz Hook poważnie się pokłócili. Następnie zdecydowali, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest rozpad zespołu Monaco. Ostatecznie Potts próbował stworzyć zespół o nazwie RAM a następnie skupił się na karierze solowej. W tym czasie Hook powrócił do zespołu New Order i udzielał się razem z resztą muzyków w zespole do roku 2007.

  Po sukcesie reedycji wydawnictw związanych z zespołem Revenge w roku 2005, Hook ogłosił wiadomość o tym, że on oraz Potts pracują nad podobnym projektem wznowienia płyt Monaco które miałoby się niebawem ukazać na rynku.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform