Roisin Murphy

 • Róisín Marie Murphy) – irlandzka wokalistka, współzałożycielka zespołu Moloko.

  Biografia

  Murphy stworzyła zespół wraz z Markiem Brydonem, którego poznała na zabawie. Pytanie, które wtedy do niego skierowała, Do you like my tight sweater? (ang. "Podoba ci się mój obcisły sweter?") stało się tytułem ich debiutanckej płyty z 1995 roku. Przed rozpoczęciem współpracy z Brydonem Murphy nie śpiewała profesjonalnie. Wraz z Moloko, Murphy nagrała cztery płyty. Uczestniczyła również w pracach nad albumem All Back to the Mine, zawierającego remiksy utworów zespołu. Istotnym elementem, kształtującym muzykę i przekaz zespołu, był wieloletni związek Murphy i Brydona, zakończony wraz z wydaniem w 2002 płyty Statues.

  Zespół Moloko nie wydał żadnego oficjalnego oświadczenia odnośnie swojej przyszłości. W wywiadzie udzielonym brytyjskiemu magazynowi Q w maju 2005, Murphy powiedziała:

  Poza śpiewem w Moloko, Murphy współpracowała z innymi zespołami i wykonawcami, jak Handsome Boy Modeling School czy DJ Boris Dlugosch, dla którego zaśpiewała klubowy hit "Never Enough". Bez perspektywy na kontynuację pracy z Moloko, Murphy rozpoczęła w 2004 współpracę z producentem muzyki elektronicznej Matthew Herbertem. W 2005 wytwórnia Echo Records wydała jej pierwszy solowy album, Ruby Blue. Przed premierą na CD, Ruby Blue była dostępna na trzech płytach gramofonowych (Sequins #1, Sequins #2 i Sequins #3), wydanych w limitowanej edycji.

  W 2007 ukazała się jej druga solowa płyta "Overpowered".

  Teledyski

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform