Daniel Lévi

 • Daniel Lévi (ur. 26 sierpnia 1961 roku w Konstantynie, w Algierii) - francuski wokalista, pianista, kompozytor i autor tekstów piosenek.

  Życiorys

  Urodzony w Algierii, dzieciństwo spędził w Lyon, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Rodan. Przez dziesięć lat uczył się gry na fortepianie w konserwatorium w Lyon. Przygotowywał się do swojej pracy jako muzyk. Mając dwadzieścia dwa lata skomponował i zrealizował jego pierwszy album pt. "Cocktail" (1983). Jego debiutem scenicznym była podwójna rola Alfreda de Musseta i Fryderyka Chopina w musicalu Catherine Lara Sand i romantyzmy (Sand et les romantiques, 1991) w Le Châtelet, w Regionie Centralnym, w departamencie Cher. W 1993 roku został zatrudniony przez Disney Studios, by w duecie z Karine Costą zaśpiewać piosenkę "Ce rêve bleu (thème d'Aladdin)" (To marzenie niebieskie) do francuskiej wersji filmu animowanego Aladyn. W 1996 roku w studio AB nagrał swoją drugą płytę pt. "Entre parenthèses" (Nawiasy), na której skomponował w całości wszystkie utwory.

  W latach 2000-2002 trafił do publiczności francuskiej i odniósł fenomenalny sukces sceniczną kreacją Mojżesza w musicalu Dziesięć przykazań (Les Dix Commandements), gdzie wykonał m.in. pieśń finałową "L’envie d’aimer" (Pragnę miłości). W październiku 2002 roku wydany został jego trzeci album "Ici et maintenant" (Tu i teraz). W styczniu 2005 roku ukazał się jego czwarta płyta pt. "Le cœur ouvert" (Otwarte serce), wyprodukowany we współpracy z Pascalem Obispo.

  Jest żonaty, ma troje dzieci - dwóch synów - Abla i Rephaëla oraz córkę Rivkę.

  Dyskografia

  single

  1 duet z Karine Costą
  2 duet z Ahmedem Mouici

  składanki

  • 1991: Les Romantiques (wyd. Tréma)
  • 2000: Les dix Commandements (wyd. Mercury);
   utwory:
   A chacun son rêve z Ahmedem Mouici,
   Je n'avais jamais prié z Pablo Villafrancą,
   Celui qui va,
   A chacun son glaive z Ahmedem Mouici,
   Mon frère z Ahmedem Mouici,
   Les dix commandements,
   L'envie d'aimer.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform