Just Gettin' Started (CMT Artists of the Year)

Chris Cornell

 • Christopher Cornell, właściwie Christopher John Boyle (ur. 20 lipca 1964 w Seattle.

  Biografia

  Dzieciństwo i wczesne lata

  Cornell urodził się w Seattle, w stanie Washington. Jego rodzice to Ed Boyle i Karen Cornell. Ma dwóch starszych braci, Petera i Patricka i trzy młodsze siostry: Katy, Suzy i Maggie. Ma pochodzenie irlandzko-żydowskie.

  W wieku 9 lat młody Cornell znalazł w piwnicy sąsiada zbiór starych kaset zespołu The Beatles. Zafascynowany dźwiękami płynącymi z głośników, zapragnął zostać profesjonalnym muzykiem. Pierwszym krokiem ku temu był zakup perkusji. W wieku 16 lat porzucił szkołę i zaczął grać w małych, garażowych kapelach. W tym czasie pracował w hurtowni owoców morza, a także w restauracji zwanej Ray's Boathouse.

  Na początku lat 80. trafił do zespołu The Shemps. Grał w nim z basistą, którym był Hiro Yamamoto, dość szybko zastąpił go Kim Thayil. Po rozpadzie "The Shemps", Cornell, Thayil i Yamamoto pozostali ze sobą w kontakcie i rozpoczęli wspólne jammowanie.

  Kariera muzyczna

  Soundgarden (1984-1997)

  Soundgarden został założony w 1984 roku. Pierwotnie Cornell oprócz gry na perkusji, również śpiewał. W 1986 roku, zespół postanowił zatrudnić na stanowisko perkusisty Scotta Sundquista, który został szybko zastąpiony przez Matta Camerona. W 1987 roku, Soundgarden za pośrednictwem wytwórni Sub Pop wydał pierwszą EP – Screaming Life, zaś rok później Fopp. W tym samym roku, zespół podpisał kontrakt z wytwórnią SST Records i wydał debiutancką płytę, Ultramega OK za którą został nominowany do nagrody Grammy. W 1989 roku, podczas trasy promującej drugi album, Louder Than Love zespół opuścił Yamamoto, z powodu presji powodowanej przez popularność zespołu. Soundgarden dokończyli trasę z Jasonem Evermanem, jednak niezadowoleni ze współpracy, zatrudnili Bena Shepherda. Wydany w 1991 roku Badmotorfinger, odniósł spory sukces komercyjny i wspólnie z Nevermind Nirvany i Ten Pearl Jamu jest uznawany za album pozwalający wkroczyć nurtowi grunge do mainstreamu. Zespół supportował będący wówczas u szczytu sławy Guns N' Roses. Wydany w 1994 roku Superunknown odniósł jeszcze większy sukces niż poprzednik, zespół otrzymał w 1995 roku 2 nagrody Grammy za single Black Hole Sun i Spoonman. Superunknown do tej pory, pokrył się ponad pięciokrotnie platyną. Zespół zakończył działalność w 1997 roku, po wydaniu albumu Down on the Upside z powodu wewnętrznych konfliktów między członkami.

  Kariera solowa (1998-2001)

  Chris Cornell poszedł własną drogą i nagrał płytę solowa, zatytułowaną Euphoria Morning. Muzyk znany z cięższych i odważniejszych brzmień w Soundgarden, pokazał się tutaj zupełnie z innej strony, stawiając raczej na spokojne, wyważone i melancholijne utwory. Mimo dobrych recenzji, płyta nie sprzedawała się tak jak albumy Soundgarden.

  Audioslave (2001-2007)

  W 2001 roku, producent Rick Rubin zapoznał Cornella z trzema muzykami nieistniejącego już Rage Against the Machine – Tomem Morello, Timem Commerfordem i Bradem Wilkiem. Współpraca układała się na tyle dobrze, że panowie postanowili założyć zespół. Debiutancka płyta, nazwana tak samo jak zespół została wydana w 2002 roku, poprzedzona singlem Cochise. W 2005 roku wyszła kolejna płyta, Out of Exile, zaś rok później Revelations. Chris Cornell opuścił zespół w 2007 roku, z powodu konfliktów i nierozwiązywalnych sporów. Jeszcze przed tym wydarzeniem została ogłoszona reaktywacja Rage Against the Machine w oryginalnym składzie.

  Kariera solowa (2007-2009)

  Chris Cornell skomponował i wykonał utwór do filmu Casino Royale, "You Know My Name", który trafił również na jego drugą solową płytę, Carry On. W 2008 roku, Cornell ogłosił iż zamierza nagrać swój trzeci album solowy, z pomocą hip-hopowego producenta, Timbalanda. Wielu fanom muzyka, kojarzonego do tej pory z muzyką rockową, nie spodobał się ten pomysł. Wydany w marcu 2009 roku, Scream został zmiażdżony przez krytykę. 25 czerwca 2009 roku artysta po raz pierwszy wystąpił w Polsce – na Szczecin Rock Festival.

  Powrót Soundgarden (2010-)

  1 stycznia 2010 roku, wokalista ogłosił reaktywację swojej macierzystej grupy – Soundgarden. 16 kwietnia zespół zagrał pierwszy koncert po reaktywacji, w klubie Showbox w Seattle. Następnie Soundgarden wystąpili 5 sierpnia w teatrze Vic w Chicago, zaś 3 dni później na festiwalu Lollapalooza, również w Chicago.

  Poboczne projekty

  W 1990 roku, Cornell założył wspólnie z byłymi członkami Mother Love Bone supergrupę Temple of the Dog. Materiał nagrany miał upamiętnić przyjaciela muzyków, wokalistę Andrew Wooda. Następnie, Cornell wystąpił w 1991 roku jako producent albumu Uncle Anathesia zespołu Screaming Trees. W 1992 roku, wystąpił gościnnie na płycie Sap zespołu Alice in Chains. Zaśpiewał w utworze Right Turn, wspólnie z Markiem Armem z Mudhoney. Kolaboracja ta została nazwana "Alice Mudgarden". W 2010 roku Cornell wystąpił gościnnie na płycie włoskiego zespołu nu-jazzowego Gabin, oraz użyczył swojego głosu w utworze "Promise" na solowym krążku Slasha. Pod koniec 2010 roku, Cornell zaśpiewa na solowym albumie Carlosa Santany utwór "Whole Lotta Love" z repertuaru Led Zeppelin.

  Życie prywatne

  Cornell w 1990 roku ożenił się z Susan Silver, menedżerką Soundgarden i Alice in Chains. Ma z nią córkę, Lillian Jean, która urodziła się w lipcu 2000 roku. W 2004 roku Cornell rozwiódł się z Silver i poślubił Vicky Karayiannis, z którą ma 2 dzieci - córka Toni (ur. 2004) i syna Christophera Nicolasa (ur. 2005).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform