1.2.3....

Bela B.

 • Bela B., właśc. Dirk Albert Felsenheimer (ur. 14 grudnia 1962 r. w Berlinie) – niemiecki muzyk punkrockowy – wokalista, perkusista, kompozytor zespołu Die Ärzte, a także aktor.

  Biografia

  Felsenheimer dorastał w Berlinie, w dzielnicy Spandau. Początkowo szkolił się na policjanta, jednak prędko zrezygnował z tego zamiaru. W 1980 (w wieku 18 lat) grał z Farinem Urlaubem w zespole punkowym Soilent Grün (Zielona Pożywka), nazwanym tak na cześć jednego z filmów science-fiction „Soylent Green”, nagrodzonego w 1973 nagrodą Saturna.

  W 1982 razem z Farinem Urlaubem i Sahniem (Hansem Runge) założył kapelę Die Ärzte. W początkowym składzie grali do 1988, potem zespół rozpadł się na pięć lat. Po tym okresie Bela B. ściągnął do Die Ärzte nowego basistę, który zastąpił Sahniego – Rodrigo Gonzaleza (Roda). W składzie Bela, Farin, Rod zespół gra do dzisiaj i nadal należy do najpopularniejszych niemieckich grup muzycznych.

  Poza zespołem Die Ärzte Bela B. grał również w kapelach Soilent Grün, S.U.M.P. i Depp Jones. W 2004 wspólnie z Thomasem D z hiphopowego zespołu Die Fantastischen Vier nagrał w formie słuchowiska Fausta Goethego. Dwa lata później podążył w ślady kolegi z zespołu, Farina Urlauba, i nagrał solowy album, nazwany Bingo. W 2009 wydał kolejny album, Code B. Równocześnie jest nadal aktywny z zespołem.

  Styl

  Do charakterystycznych elementów kształtujących styl Beli należą odniesienia do wątków demonicznych. Bela jest autorem piosenek takich jak „Dein Vampyr”, „Mysteryland”, „Der Graf”, „Die Nacht”, czy „Richtig schön evil”, w których ujawniają się te wątki.

  Jego pseudonim artystyczny jest złożony: pierwszy człon – Bela – wziął się od nazwiska Beli Lugosi, jednego z odtwórców roli Drakuli, którego był entuzjastą. Końcówka „B.” to z kolei skrót od imienia Barneya Rubble Rodziny Flintstone'ów (w wersji niemieckiej jest to Barney Geröllheimer, którego nazwisko przypomina nazwisko Beli – Felsenheimer).

  Dyskografia

  • 2004: Thomas D vs. Bela B – Faust vs. Mephisto
  • 2006: Bingo
  • 2009: Code B

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform