Ewa Farna

 • Ewa Farna (ur. 12 sierpnia 1993 w Trzyńcu) – polska piosenkarka pop-rockowa, autorka tekstów i kompozytorka pochodząca z Zaolzia.

  Biografia

  Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni.

  W wieku 11 lat zwyciężyła w konkursie piosenki zorganizowanym na Morawach. W finałowym występie zaśpiewała wspólnie z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.

  6 listopada 2006 roku, w wieku 13 lat, zadebiutowała na czeskim rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji.
  Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007. Na płycie znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – „Tam gdzie ty”.

  Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na sam.

  26 października 2009 miała premierę piąta studyjna płyta wokalistki zatytułowana Virtuální.

  W lipcu 2010 piosenkarka rozpoczęła roczną współpracę z firmą Oriflame, polegającą na udziale w kampanii promocyjnej nowej linii kosmetyków dla dziewcząt Very Me, która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w różnych plebiscytach.

  26 lutego 2011 roku na Gali VIVA Comet 2011 Farna i raper Tede wykonali utwór „Wielkie Cicho”, czyli pierwszy polski mashup, połączenie piosenek „Cicho” i „Wielkie Joł”, promujący płytę EWAkuacja, który również stał się bardzo popularny i dotarł do pierwszego miejsca Polish Video Chart.

  W 2011 roku wokalistka została twarzą kampanii „Postaw na Polskość”, która miała na celu zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do deklarowania podczas spisu powszechnego swojej narodowości.

  We wrześniu 2011 roku artystka, w związku z obchodzonymi w sierpniu osiemnastymi urodzinami, zagrała wraz z zespołem koncert urodzinowy, który odbył się 7 września w Hali Expo Silesia w Sosnowcu. Również na tym koncercie gościnnie zagrał inny zespół, tym razem był to czeski Toxique. Podobnie jak polski koncert, także to wydarzenie zostało uwiecznione na płycie DVD pt. 18 Live, a swą premierę miało 28 listopada, dokładnie dwa tygodnie po polskim DVD. Singlem promującym płytę została piosenka „Sama sobě”.

  Na początku października 2011 roku wydała nowy singiel „Monster High”, będący częścią kampanii reklamowej firmy Mattel wprowadzającej na polski rynek markę „Monster High”, której twarzą została artystka.

  W 2011 roku zdobyła na MTV Europe Music Awards nagrodę w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Została również nominowana w kategorii Najlepszy Europejski Artysta.

  W lutym 2012 roku, wokalistka otrzymała trzy nagrody na gali VIVA Comet Awards: Artystka Roku, Najlepsze na VIVA-TV.PL „Bez Łez”, Dzwonek roku „Bez Łez”.

  22 maja 2012 roku, wracając z uroczystości zakończenia roku szkolnego, na drodze pomiędzy Wędrynią a Trzyńcem, spowodowała wypadek drogowy. Policja wydała oświadczenie, że badanie alkomatem wykazało u piosenkarki zawartość około jednego promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

  W lipcu manager wokalistki oznajmił, że dostała się ona na studia prawnicze w Warszawie (cyt.) „Papiery, zawiadomienie z uniwersytetu w Warszawie, już przyszły do domu Ewy. Będzie studiować prawo”.

  13 lipca 2012 roku okazało się, że Ewa Farna wystąpi w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy jako trenerka drużyny z Sosnowca. 24 marca 2013 Farna wygrała statuetkę w Kids’ Choice Awards 2013 emitowanym w stacji Nickelodeon jako Najlepsza Polska Gwiazda.

  4 sierpnia wraz z Eweliną Lisowską supportowała koncert kanadyjskiej wokalistki Nelly Furtado podczas The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie.

  21 października 2013 odbyła się premiera jej kolejnego polskojęzycznego albumu pt. (W)Inna?, promowanego singlami „Znak” (3. miejsce na liście Polish Airplay Chart.

  W grudniu 2013 wokalistka oficjalnie potwierdziła swój udział w IV edycji programu TVN X Factor na stanowisku czwartego jurora obok Tatiany Okupnik, Czesława Mozila i Kuby Wojewódzkiego. Farna została trenerem Marty Bijan (2. miejsce), Magdaleny Bal (8. miejsce) oraz Darii Zawiałow (9. miejsce) z drużyny „Dziewczyny (16–24 lat)”. Finał wyemitowano 31 maja 2014.

  W kwietniu 2014 Farna otrzymała dwie nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka i SuperAlbum (za (W)Inna?).

  Dyskografia

  • Měls mě vůbec rád (2006)
  • Ticho (2007)
  • Sam na sam (2007)
  • Cicho (2009)
  • Virtuální (2009)
  • EWAkuacja (2010)
  • (W)Inna? (2013)
  • Leporelo (2014)

  Filmografia

  • Ošklivka Katka (jako ona sama, gościnnie, 2007, serial w reżyserii Fernando Gaitan Salom)
  • Hela w opałach (jako Martyna, córka Eryka, odc. 48 pt. „Córeczka tatusia”, gościnnie, 2008, serial w reżyserii Andrzeja Kostenki)[56]

  Nagrody i wyróżnienia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform