The Making of "Ave Maria"

Nicole Scherzinger

 • Nicole Prescovia Elikolani Valiente Scherzinger (ur. 29 czerwca 1978 w Honolulu na Hawajach) – amerykańska piosenkarka. Do 2010 r. była główną wokalistką grupy taneczno-muzycznej The Pussycat Dolls.

  Biografia

  Urodziła się w Honolulu i do siódmego roku życia tam mieszkała. Jej matka, Rosemary, pochodzi z mieszanego małżeństwa rosyjsko-hawajskiego, ojciec zaś jest Filipińczykiem. Gdy miała 7 lat, w 1985, doszło do rozwodu rodziców. Matka wyszła ponownie za mąż za Amerykanina pochodzenia niemieckiego, Gary'ego Scherzingera, a rodzina przeniosła się do Louisville w stanie Kentucky, gdzie Nicole uczęszczała do miejscowej szkoły. Studiowała na Wright State University w Fairborn niedaleko miasta Dayton w stanie Ohio, naukę przerwała w 1999.

  Jej matka była profesjonalną tancerką hula i uczyła Nicole tego tańca od najmłodszych lat. Nicole występowała na scenie nowojorskiego Broadwayu, już jako dziecko wygrywała wiele konkursów artystycznych, m.in. Festiwal Coca-Coli dla nastoletnich wokalistów. Wygrała show Popstars. Była również członkiem grupy Eden's Crush, który supportował na koncertach grupie *NSYNC oraz Jessice Simpson. W listopadzie 2007 r. Scherzinger w wywiadzie mówiła o jej czasie w Eden's Crush tak:

  Od 2003: Pussycat Dolls

  W maju 2003 r. Nicole dołączyła do Pussycat Dolls – grupy burleskowej – początkowo zajmującej się jedynie tańczeniem. Pussycat Dolls osiągnęły następnie ogólnoświatowy status popularnej grupy śpiewającej z utworami takimi jak: "Don't Cha", "Buttons", "Stickwitu" i "When I Grow Up" jako Top 10 hitów w Stanach Zjednoczonych. Album PCD pokrył się podwójną platyną w 2006. Nicole zaśpiewała jako liderka prawie we wszystkich piosenkach na albumie choć w niektórych utworach było również słuchać Carmit Bachar i Melody Thornton. W 2006 ujawniono, że The Dolls są pracownicami Interscope Records i otrzymują stałą pensję, dając wytwórni wysoki poziom kontroli nad finansami grupy i decyzjami biznesowymi. Scherzinger jest jedynym członkiem grupy, która napisała niektóre teksty piosenek na PCD – wspólnie z Karą DioGuardi i producentem Richem Harrisonem napisała tekst do piosenki "I Don't Need a Man", podobnie było także z utworem "Buttons" – napisanym wspólnie z producentem Seanem Garrettem. Kolejna współpraca z DioGuardi przyniosła piosenkę "Flirt", która stała się bonusem na PCD a później stała się B-side do "Buttons". Jak w przypadku PCD, Scherzinger jest jedynym członkiem grupy mającym swój wkład w pisanie piosenek podczas tworzenia drugiego albumu Lalek – Doll Domination. Wraz z Pussycat Dolls, Scherzinger została zaproszona przez Rona Faira by nagrać wersję angielską "Jai Ho", hitu z filmu "Slumdog, Milioner z ulicy". Nowa wersja zatytułowana "Jai Ho (You Are My Destiny)" została wypuszczona na iTunes 23 lutego 2009 r., a ogólnoświatową premierę utwór miał 24 lutego. Wideo towarzyszące piosence zostało nagrane w Wiedniu w muzeum tramwajów i zostało zaprezentowane na całym świecie 13 marca 2009.

  Od 2005: Kariera solowa

  Podążając sukcesem PCD, Nicole nagrała serię duetów a także występowała jako gość głównie z artystami płci męskiej. W 2005 wystąpiła w nagraniach piosenkarzy Shaggy, Vittorio Grigolo i Will Smith. W 2006 zaśpiewała gościnnie w piosence Avanta pt.: "Lie About Us" i hicie P. Diddiego, "Come to Me", który również razem z nim napisała. W kwietniu 2008, Scherzinger nagrała cover utworu "Rio" zespołu Duran Duran dla kampanii reklamowej Unilever Caress by promować balsam do ciała. Niedługo potem został nagrany do niego komercyjny teledysk, a w maju 2008 piosenka była udostępniona w internecie tylko do ściągnięcia. W 2008 r. na poparcie Baracka Obamy, była jednym z wielu muzyków przyczyniających się do powstania utworu will.i.am nazwanego "Yes We Can". Również 5 września 2008, Scherzinger przyłączyła się do obsady złożonej z samych gwiazd by wykonać na żywo w TV piosenkę dobroczynną "Just Stand Up". Scherzinger wykonała "America The Beautiful" na Wrestlemani XXV w Houston 5 kwietnia 2009 r. 16 września 2009 r. w internecie pojawił się remiks piosenki Pitbulla Hotel Room Service, w którym gościnnie zaśpiewała Nicole. Scherzinger w 2010 r. dołączy do obsady opery "Love Never Dies (Phantom of the Opera)". Na stronie internetowej programu "The Sing Off", w którym Nicole została jurorką, ukazała się informacja o tym, że liderka PCD nagrywa właśnie tytułowy utwór z tej właśnie opery. 6 stycznia 2010 r. Nicole razem z Cobra Starship wykonała piosenkę Good Girls Go Bad na People's Choice Award. 22 stycznia 2010 r. Nicole wzięła udział w charytatywnym przedsięwzięciu Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief. Jej zadaniem, tak jak wielu innych gwiazd, było odbieranie telefonów od osób, które chciały pomóc osobom poszkodowanym przez trzęsienia ziemi w Haiti. 12 lutego 2010 r. ukazała się nowa wersja piosenki We Are the World, nagrana specjalnie na rzecz ofiar tego trzęsienia, w której pojawiła się także Nicole.

  Her Name Is Nicole (niewydany)

  Nie opuszczając The Pussycat Dolls, zaczęła karierę solową. Od 2006 aż do końca 2008 r. pracowała nad swoim solowym albumem zatytułowanym Her Name Is Nicole. W stacji MTV powiedziała:

  Nagrała/napisała około 100 piosenek na potrzeby albumu, który miał być wydany w 2007 r. Z niewiadomych przyczyn datę wydania przesunięto na 16 października 2008 r., a następnie na 2009 r. W ostateczności album został wycofany z wydania.
  Nad albumem Nicole pracowała z wieloma producentami i tekściarzami (którzy także współpracowali przy albumach dla Pussycat Dolls). Sean Garrett i Polow da Don pracował nad "Whatever U Like". Drugim singlem było Baby Love wydane 10 września 2007 r. Singel uzyskiwał dobre pozycje na całym świecie dochodząc do Top 15 w większości krajów, wliczając w to Zjednoczone Królestwo i Europę. Utwór ten został również zremiksowany i umieszczony na płycie Pussycat Dolls – Doll Domination jako bonus. Trzecim singlem była piosenka Supervillain napisany przez Rock City a wyprodukowany przez Mad Scientist. Singel został wydany tylko na US iTunes w listopadzie 2007 r. Czwarty singel, wyprodukowany przez Akona – Puakenikeni także został wydany na iTunes w listopadzie niestety piosenka zawiodła na listach przebojów.

  Nicole współpracowała także z Timbalandem. Wyprodukował on min. "Physical". Część tej piosenki została wykorzystana w filmie Fantastic Four Rise of the Silver Surfer. Wiele pozytywnych komentarzy choćby wśród internautów uzyskała piosenka Just Say Yes, napisana przez Gariego Lightbody z zespołu Snow Patrol. Piosenka jest lekka i spokojna z pulsującym, elektronicznym beatem. Kolejny artysta – Ne-Yo – dał Nicole dwie piosenki: Happily Never After – spokojną balladę (początkowo napisana dla Britney Spears), oraz Save Me From Myself. Komentując piosenkę "March", Scherzinger powiedziała, że chce mocnego nagrania. "Ta piosenka jest o tym, by nigdy się nie poddawać (...)". Na liście utworów albumu pojawiły się także takie utwory jak When Your Falling (napisana wspólnie z Akonem), Powers Out (wykonywana wspólnie ze Stingiem) i I M.I.S.S. You (napisana przez Pharrella Williamsa a wyprodukowana przez The Neptunes).

  Nad przyszłością albumu stał znak zapytania gdy okazało się, iż Pussycat Dolls wydają drugi album, tym bardziej, że niektóre utwory z jej solowego krążka zostały zamieszczone na Doll Domination jak Happily Never After, Who's Gonna Love You czy When I Grow Up (początkowo piosenka Nicole). Scherzinger nagrała także demo piosenki Punch You In Your Sleep dla Christiny Milian. W 2009 r. zespół Snow Patrol wydał swoją wersję Just Say Yes.

  W kwietniu w 2009 r. Nicole w wywiadzie dla magazynu Billboard zapytana o jej plany zawodowe odpowiedziała, że bieżąca sytuacja albumu jest w procesie pisania i na poziomie rozmów oraz, że jeszcze nie zaczęła nagrywać utworów. Nicole zamierza wejść do studia jeszcze raz po zakończeniu trasy koncertowej z Pussycat Dolls Doll World Domination Tour. Mówiąc o albumie powiedziała także, że będzie ponownie współpracować z Will.I.Am'em i Timbalandem a ponadto ma zamiar zaprosić do studia takich artystów jak Lady Gaga oraz A.R. Rahman.

  Killer Love

  Na początku 2010 r.,Radio 1 dodało album Nicole do nadchodzących albumów w 2010 r., nadal zatytułowany "Her Name Is Nicole". Contactmusic.com doniósł, że Nicole znów współpracuje z Ne-Yo, który poprzednio współpracował ze Scherzinger nad takimi utworami, jak: "Save Me From Myself" i "Happily Never After".

  26 stycznia 2010 r. zostało ujawnione, że Jay Sean i Nicole pracują wspólnie nad czymś w studiu. Film, który wspólnie nagrali, najpierw został zamieszczony na twitterze, a później w internecie. Wideo pokazuje parę, która dobrze się bawi w studio nagraniowym Hit Factory (Criteria) w Miami na Florydzie. Ujawnione zostały informacje, że Nicole pracowała z Chuckiem Harmonym, który wcześniej był odpowiedzialny za produkcję Russian Roulette Rihanny, Year Of The Gentleman – albumu Ne-Yo oraz Growing Pains – albumu Mary J. Blige.

  Podczas ostatniego wywiadu w "Good Day L.A.", Scherzinger poinformowała, że jej nowy singiel nosi nazwę "Nobody Can Change Me". Opisała go jako "inspirującą, podnoszącą na duchu piosenkę". Wyjaśniała także, że: "Singiel jest inspirującą piosenką, więc jest niemal jak Pussycat Dolls, ale tylko ja śpiewam (...)". Piosenka zadebiutowała w radiu KISS-FM w programie "On air with Ryan Seacrest".

  Na początku czerwca br. Nicole i producent muzyczny RedOne poinformowali na swoich kontach na Twitterze, że wspólnie pracują nad piosenką "Magic" na południu Francji. Oficjalnie album został wydany 20 marca 2011 r. w Wielkiej Brytanii. Album polską premierę miał 20 maja 2011 r.

  Nowy album

  Nicole na konferencji prasowej w Malezji powiedziała, że pracuje nad nowym albumem, który zostanie najpierw wydany w Stanach Zjednoczonych po czym następnie trafi do sklepów na całym świecie

  Dyskografia

  • Her Name Is Nicole (niewydany)
  • Killer Love (2011)
  • Big Fat Lie (2014)

  Filmografia

  • 2012, Faceci w czerni III jako Lilly
  • 2010, Rent jako Maureen – niezależną biseksualną artystkę, w wersji rockowej Puccini " La Boheme" Jonathana Larsona lat '90.
  • 2005, Be Cool jako ona sama: tancerka zespołu The Pussycat Dolls (widoczna przez 2 sekundy na widowni podczas gali MTV).
  • 2003, Miłość jest za darmo jako Dziewczyna z szampanem
  • 2003, Papi i dziewczyny jako Miss Portoryko
  • 2002, DreamChaser Tour jako ona sama: tancerka zespołu Eden's Crush[20]

  Gościnnie

  • 2010, How I Met Your Mother jako Jessica Glitter
  • 2009, Big Time Rush jako ona sama
  • 2003, Las Vegas jako ona sama: tancerka zespołu The Pussycat Dolls
  • 2003, Aniołki Charliego jako tancerka
  • 2002, Pół na pół jako Jasmine
  • 2001, On, ona i dzieciaki jako Veronica

  Programy rozrywkowe

  • Od 22 marca 2010 r. do 25 maja 2010 r. brała udział w X edycji Dancing with the Stars (Taniec z Gwiazdami) a jej tanecznym partnerem był Derek Hough. Zajęli 1 miejsce[21]

  • Od sierpnia 2012 roku została jurorką (po tym jak zrezygnowała Kelly Rowland[22]) dziewiątej edycji programu X Factor w Wielkiej Brytanii[23].

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform