Seraph

Sigur Rós

 • Sigur Rós (pol. róża zwycięstwa;  i) – islandzki zespół założony w Reykjavíku w 1994, grający szeroko pojętą muzykę rockową. Zespół znany jest z wyróżniającego się, falsetowego głosu wokalisty oraz gry smyczkiem na gitarze elektrycznej.

  Historia

  Von (1997) i Von brigði (1998)

  Grupa została założona w sierpniu 1994 roku w Reykjavíku, stolicy Islandii, przez Jóna Þór Birgissona (gitara i wokal), Georga Hólma (gitara basowa) i Ágústa Ævara Gunnarssona (perkusja). Nazwa Sigur Rós (pol. róża zwycięstwa) stanowi grę słów, ponieważ nie jest to forma gramatycznie poprawna. Pochodzi ona od imienia siostry jednego z członków zespołu, Sigurrós, która obchodzi urodziny tego samego dnia, w którym powstał zespół. Niedługo potem zespół wygrał kontrakt z lokalną wytwórnią Smekkleysa, w której wydali swój pierwszy album Von (pol. nadzieja) w 1997 oraz, rok później, kolekcję remiksów Von brigði. Nazwa drugiego albumu także jest grą słów: vonbrigði oznacza po islandzku rozczarowanie, a von brigði można przetłumaczyć jako zmianę nadziei lub wariacje nt. nadziei. W 1998 do zespołu dołączył Kjartan Sveinsson, grający na keyboardzie. Jest on jedynym członkiem grupy legitymującym się formalnym wykształceniem muzycznym.

  Ágætis byrjun (1999)

  Wydany w 1999 roku album Ágætis byrjun (pol. dobry początek) odniósł sukces przynosząc zespołowi międzynarodową sławę. W Islandii osiągnęła status platynowej płyty. Popularność Sigur Rós wzrosła, a sam zespół grał m.in. z Radiohead. Utwory zespołu pojawiały się w ścieżce dźwiękowej filmów i seriali telewizyjnych, takich jak "Vanilla Sky" (Ágætis byrjun, Svefn-g-englar oraz wówczas jeszcze niewydany Njósnavélin), "24 godziny" (Ný batterí) oraz "CSI" i "V" (w obu Svefn-g-englar). Po sukcesie płyty pierwszy perkusista zespołu Ágúst Ævar Gunnarsson odszedł z zespołu, by zająć się grafiką. Zastąpił go Orri Páll Dýrason.

  ( ) (2002)

  W 2002 roku światło dzienne ujrzał album ( ). Początkowo wszystkie utwory były niezatytułowane, jednak później zespół udostępnił na swojej stronie internetowej ich tytuły. Utwory z ( ) zaśpiewane są w sztucznym języku Vonlenska (pol. język nadziei). W październiku 2003 roku Sigur Rós podjął współpracę z Radiohead celem zrealizowania ścieżki dżwiękowej do baletu Merce'a Cunninghama, Split Sides. W marcu 2004 roku zespół wydał EP Ba Ba Ti Ki Di Do zawierające trzy skomponowane w tym celu utwory. W październiku 2004 roku w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych pojawiła się reedycja Von.

  Takk… (2005)

  We wrześniu 2005 roku ukazała się płyta Takk... (pol. dziękuję). Singel Hoppípolla z tegoż albumu został użyty m.in. jako tło zwiastunów serii programów popularno-naukowych BBC, Planet Earth. W kolejnym roku (7 lipca 2006) odbył się pierwszy występ zespołu w Polsce na festiwalu muzycznym Heineken Open'er Festival w Gdyni.

  Með suð í eyrum við spilum endalaust (2008)

  Piąty album formacji Með suð í eyrum við spilum endalaust (pol. z brzęczeniem w uszach gramy bez końca) pojawił się na rynku w czerwcu 2008 roku. W tym samym roku, 20 sierpnia, Sigur Rós po raz drugi zawitał do Polski, dając koncert w amfiteatrze w warszawskim parku Sowińskiego

  Valtari (2012)

  Szósta płyta zespołu Valtari (pol. walec) ukazała się w maju 2012 roku. Sigur Rós ponownie przyjechał do Polski, aby dać dwa koncerty na festiwalu Sacrum Profanum.

  Kveikur (2013)

  Premiera siódmego albumu o tytule Kveikur (pol. knot) miała miejsce w czerwcu 2013 roku. Jest to pierwszy album, który został zrealizowany bez Kjartana Sveinssona.

  Muzycy

  Obecny skład zespołu

  • Jón Þór Birgisson – wokal, gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna, banjo
  • Georg Hólm – gitara basowa, dzwonki
  • Orri Páll Dýrason – perkusja, instrumenty klawiszowe

  Byli członkowie zespołu

  • Ágúst Ævar Gunnarsson – perkusja (1994-1999)
  • Kjartan Sveinsson – syntezator, instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte, perkusja, gitara elektryczna, wokal wspierający (1998-2013)

  Dyskografia

  • Von (1997)
  • Ágætis byrjun (1999)
  • ( ) (2002)
  • Takk... (2005)
  • Með suð í eyrum við spilum endalaust (2008)
  • Valtari (2012)
  • Kveikur (2013)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform