MEETING MANDELA: A STAYING ALIVE SPECIAL

W hołdzie dla życia i osiągnięć Nelsona Mandeli emitujemy film dokumentalny - dziś o 14:40!

Cały świat składa hołd zmarłemu Nelsonowi Mandeli. Chcąc uczcić dokonania pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA i obrońcy praw człowieka, MTV postanowiło po raz kolejny wyemitować niekonwencjonalny dokument na jego temat. Czworo młodych ludzi spotkało się z charyzmatycznym przywódcą, aby porozmawiać o kluczowych dla nich sprawach. MEETING MANDELA: A STAYING ALIVE SPECIAL’ będzie można obejrzeć już dziś o godz. 14:40, a także jutro (7 grudnia) o godz. 17:30.

Film powstał w rocznicę 85. urodzin prezydenta RPA. Czterej młodzi działacze z Izraela, Palestyny, Ugandy i Birmy spotkali się z laureatem pokojowej Nagrody Nobla, aby omówić istotne dla nich kwestie i poradzić się Nelsona Mandeli, w którą stronę powinny zmierzać ich działania. Rozmawiali
z przywódcą między innymi o problemie HIV/AIDS, o konflikcie palestyńsko–izraelskim i dążeniu do demokratyzacji Birmy.

W dzisiejszym świecie młodzi ludzie muszą podejmować trudne dla nich decyzje – powiedział wówczas były prezydent RPA – to bardzo ważne, żeby otwarcie rozmawiać o HIV/AIDS, o wojnie czy o przywództwie politycznym i religijnym. Trzeba rozmawiać tak, by wiedzieli, że to od nich zależy jak będzie wyglądać przyszłość. Spotkanie tych młodych, charyzmatycznych osób, było prawdziwą przyjemnością.

‘Nelson Mandela był jedną z najważniejszych postaci w historii’ – powiedziała Beyoncé Knowles, która jest narratorem w filmie – ‘byłam bardzo podekscytowana, mogąc uczestniczyć w produkcji tego wyjątkowego dokumentu. Mam nadzieję, że widzowie na całym świecie poruszeni są historią tych wspaniałych, młodych ludzi, którzy przebyli tak długą drogę, by spotkać się z Nelsonem Mandelą’.

Nelson Mandela był prezydentem Republiki Południowej Afryki oraz działaczem na rzecz praw człowieka. Uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla, po zakończeniu swojej prezydentury, zaangażował się czynnie w sprawy społeczne, m.in. w walkę z AIDS oraz pomoc dzieciom. Najpierw fundusze na działalność pochodziły z prywatnych zasobów przywódcy, z czasem jednak noblista stworzył ruch międzynarodowy na rzecz pozyskiwania środków na projekty dziecięce. Nelson Mandela, oprócz działalności charytatywnej, zajmował się również mediacjami przy konfliktach regionalnych w Afryce.

MTV od lat udziela się prospołecznie. W 1998 roku powstała Fundacja Staying Alive, prowadząca działania profilaktyczne przeciw HIV/AIDS. Największa europejska kampania MTV EXIT, od 2003 roku zwalcza handel ludźmi, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Na antenie stacji stale obecne są filmy i seriale, poruszające istotne dla młodzieży zagadnienia, m.in. problemy wczesnego macierzyństwa i jego konsekwencji (Licealne ciąże i http://www.mtv.pl/wideo/933-nastoletnie-matki-2), walki z nadwagą (Pogromcy nadwagi), czy zaniżonej samooceny i chęci zmiany swojego życia (Made).

Dołącz do nas i okaż szacunek wielkiemu człowiekowi, bohaterowi i jednej z najważniejszych postaci XX wieku. Wejdź na mtvvoices i opowiedz nam, kim był dla Ciebie Nelson Mandela.

MEETING MANDELA: A STAYING ALIVE SPECIAL

piątek, 6 grudnia: 14:40
sobota, 7 grudnia: 17:30

Piątek, 06. Grudnia 2013

fb custom audience

adform