Nelson Mandela nie żyje

Żegnamy wielkiego człowieka

Wczoraj w Johannesburgu w wieku 95 lat* zmarł Nelson Mandela*, pierwszy ciemnoskóry prezydent Republiki Południowej Afryki, ale przede wszystkim – ikona walki z rasizmem, segregacją rasową i dyskryminacją.

Mandela poświęcił całe życie walce z systemem, który krzywdził rdzennych mieszkańców RPA. W czasach jego młodości segregacja rasowa w RPA przybrała zastraszające rozmiary – jedynie biali mogli głosować, wydzielano specjalne strefy dla osób ciemnoskórych, utrudniano im dostęp do edukacji i traktowano jak ludzi gorszej kategorii.

To dzięki Nelsonowi Mandeli w 1992 roku udało się ostatecznie pogrzebać politykę dyskryminacji i apartheidu w RPA. Polityk za swoją działalność został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla. W więzieniu spędził aż 27 lat przez swoją determinację i odwagę.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o życiu i działalności Nelsona Mandeli, odpalcie MTV dziś o 14:40 i zobaczcie nasz specjalny dokument: ’"Meeting Mandela: A Staying Alive Special'":http://www.mtv.pl/newsy/41709-meeting-mandela-a-staying-alive-special. Pokażemy go także jutro (7 grudnia) o 17:30. Zapraszamy!

Piątek, 06. Grudnia 2013

fb custom audience

adform