MTV SKŁADA HOŁD NELSONOWI MANDELI

W HOŁDZIE DLA ŻYCIA I OSIĄGNIĘĆ NELSONA MANDELI, MTV POWTÓRNIE WYEMITUJE JEDNOGODZINNY FILM DOKUMENTALNY „MEETING MANDELA: A STAYING ALIVE SPECIAL” JUŻ DZIŚ O GODZ. 14:40.

Cały świat składa hołd zmarłemu Nelsonowi Mandeli. Chcąc uczcić dokonania pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA i obrońcy praw człowieka, MTV postanowiło po raz kolejny wyemitować niekonwencjonalny dokument na jego temat. Czworo młodych ludzi spotkało się z charyzmatycznym przywódcą, aby porozmawiać o kluczowych dla nich sprawach. „MEETING MANDELA: A STAYING ALIVE SPECIAL” będzie można obejrzeć już dziś o godz. 14:40.

Film powstał w rocznicę 85. urodzin prezydenta RPA. Czterej młodzi działacze z Izraela, Palestyny, Ugandy i Birmy spotkali się z laureatem pokojowej Nagrody Nobla, aby omówić istotne dla nich kwestie i poradzić się Nelsona Mandeli, w którą stronę powinny zmierzać ich działania. Rozmawiali z przywódcą między innymi o problemie HIV/AIDS, o konflikcie palestyńsko–izraelskim i dążeniu do demokratyzacji Birmy.

W dzisiejszym świecie młodzi ludzie muszą podejmować trudne dla nich decyzje – powiedział wówczas były prezydent RPA – to bardzo ważne, żeby otwarcie rozmawiać o HIV/AIDS, o wojnie czy o przywództwie politycznym i religijnym. Trzeba rozmawiać tak, by wiedzieli, że to od nich zależy jak będzie wyglądać przyszłość. Spotkanie tych młodych, charyzmatycznych osób, było prawdziwą przyjemnością.

Nelson Mandela był jedną z najważniejszych postaci w historii – powiedziała Beyoncé Knowles, która jest narratorem w filmie – byłam bardzo podekscytowana, mogąc uczestniczyć w produkcji tego wyjątkowego dokumentu. Mam nadzieję, że widzowie na całym świecie poruszeni są historią tych wspaniałych, młodych ludzi, którzy przebyli tak długą drogę, by spotkać się z Nelsonem Mandelą.

Nelson Mandela był prezydentem Republiki Południowej Afryki oraz działaczem na rzecz praw człowieka. Uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla, po zakończeniu swojej prezydentury, zaangażował się czynnie w sprawy społeczne, m.in. w walkę z AIDS oraz pomoc dzieciom. Najpierw fundusze na działalność pochodziły z prywatnych zasobów przywódcy, z czasem jednak noblista stworzył ruch międzynarodowy na rzecz pozyskiwania środków na projekty dziecięce. Nelson Mandela, oprócz działalności charytatywnej, zajmował się również mediacjami przy konfliktach regionalnych w Afryce.

MTV od lat udziela się prospołecznie. W 1998 roku powstała Fundacja Staying Alive, prowadząca działania profilaktyczne przeciw HIV/AIDS. Największa europejska kampania MTV EXIT, od 2003 roku zwalcza handel ludźmi, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Na antenie stacji stale obecne są filmy i seriale, poruszające istotne dla młodzieży zagadnienia, m.in. problemy wczesnego macierzyństwa i jego konsekwencji (Licealne ciąże i Nastoletnie matki), walki z nadwagą (Pogromcy nadwagi), czy zaniżonej samooceny i chęci zmiany swojego życia (Made).

Emisja: 6 grudnia, piątek, godz. 14:40, 7 grudnia, sobota, godz. 17:30

Piątek, 06. Grudnia 2013

fb custom audience

adform