Grammy w liczbach

Kto wygrał najwięcej nagród? Będziecie w totalnym szoku!

Już 8 lutego 2015 roku w Staples Center w Los Angeles odbędzie się 57 ceremonia wręczenia nagród Grammy. W tym roku aż 6 nominacji dostali Beyonce, Sam Smith i Pharell Williams. Po 4 statuetki mogą zdobyć Iggy Azalea, Beck, Drake, Jay-Z, Miranda Lambert, Sia, Usher i Jack White. Wszystkich kategorii jest dokładnie 83! Po raz pierwszy ceremonia miała miejsce w 1959 roku, a więc czas na małe podsumowanie w liczbach.

Do 2007 roku artystom wręczono aż 7578 statuetek. Aktualne trofeum to pozłacany gramofon robiony ręcznie w Ohio. Artyści podczas ceremonii otrzymują prototypy. Właściwe, wygrawerowane trofea trafiają do nich dopiero po ogłoszeniu wyników. Trofeum waży dokładnie 6 funtów, czyli 2,72 kilogramy.

>>> Polecamy też: Nowa piosenka do 'Pięćdziesięciu twarzy Greya' już jest

Najwięcej nagród Grammy, 31, otrzymał Georg Solti – węgierski dyrygent żydowskiego pochodzenia. Kto zdobył najwięcej nagród jednej nocy? W 1984 roku po aż 8 statuetek sięgnął Michael Jackson. Rekord ten w 2000 roku powtóżył Santana. LeAnn Rimes jest najmłodszą solową zwyciężczynią Grammy – w momencie otrzymania statuetki miała 14 lat. Z kolei najstarszą osobą, która zdobyła Grammy – w wieku 97 lat! – jest Pinetop Perkins.

>>> Polecamy też – MTV PUSH: Kwabs

9 – tyle statuetek zdobyły najlepsze w histori Grammy albumy – ‘How to Dismantle an Atomic Bomb’ U2 i ‘Supernatural’ Santany. Najwięcej nominacji jednej nocy bez żadnej wygranej? India.Arie otrzymała w 2002 roku 7 nominacji do Grammy, jednak nie wygrała w żadnej kategorii.

Piątek, 06. Lutego 2015

fb custom audience

adform